Proč vznikla hypotéční a finanční krize, díl I.
Co stálo v pozadí kolapsu hypotéčního trhu a následných turbulencí na finančních trzích na podzim loňského roku a jaké mechanizmy vedly k ekonomické destabilizaci? Jako každá dokonalá bouře i finanční krize byla vznikla souběhem několika faktorů, špatných předpokladů a chybných rozhodnutí.
Greenspenovy levné peníze a Bushova společnost vlastníků nemovitostí
Kořeny finanční krize sahají k 11. září 2001, k útoku na budovy Světového obchodního centra. V té době zápasila americká ekonomika s recesí po splasknutí akciové bubliny, jejíž vznik a geneze byly mimochodem podobné hypotéční bublině, která následovala ovšem v daleko větším měřítku.
Tragické události ze září 2001 akcelerovaly hluboký propad akciových trhů. Předseda výboru guvernérů FED Alan Greenspan se obával dalšího prohloubení recese. Rozhodl se proto napumpovat do ekonomiky peníze razantním snížením úrokových sazeb a podporou úvěrové expanze bank prostřednictvím zvýšení jejich likvidity. Uvolněná monetární politika FEDu nastartovala hypotéční boom v celých Spojených státech.
Hypotéční boom byl podporován nejen FEDem, ale lví podíl na něm mají rovněž politici. Jako červená nit se vine podpora hypotéčního úvěrování Carterovou, Clintonovou a Bushovou administrativou. Vlastnictví domu, jako symbol amerického snu a motor americké ekonomiky, mělo podporu ve všech administrativách, bez rozdílu politické příslušnosti. Prezident Bush chtěl vytvořit tak zvanou „společnost vlastníků“, to znamená společnost s co nejširším osobním vlastnictvím nemovitostí.
Touto politickou strategií podporoval politicky vlivné skupiny americké společnosti – majitele nemovitostí a finanční sektor. Bushova administrativa prosadila agresivní deregulaci hypotéčního trhu, která byla v zájmu jeho hlavních hráčů. Realitní trh ve Spojených státech je obrovský a nelze pochybovat o silných lobistických tlacích které vyvíjely zainteresované skupiny na státní administrativu. Například jenom státní hypotéční agentury Fannie Mae a Freddie Mac utratily v letech 2003 – 2008 za lobing mezi kongresmany 114 miliónů dolarů.
Globální přebytek úspor – akcelerátor hypotéčního boomu
Se vznikem globální ekonomiky, jako důsledek rozpadu socialistického bloku, a celosvětovým rozmachem tržní ekonomiky vyvstal nový fenomén naší doby – globální přebytek úspor. Růstem bohatství v rozvíjejících ekonomikách, deregulací pohybu kapitálu ve vyspělých ekonomikách a cenovou expanzí komodit vznikla gigantická zásoba volných peněz, které putují po světě a hledají investiční příležitosti.
Pozornost globálních úspor se obrátila zejména k nejrozvinutějšímu a nejlikvidnějšímu finančnímu trhu – USA. Zahraniční investoři nakupovali dolarová aktiva, jež zahrnovala mimo jiné i dluhopisy státních hypotéčních agentur Fannie Mae a Freddie Mac nebo dluhopisy amerických investičních bank odkupujících hypotéky od hypotéčních bank a zprostředkovatelů.
Zahraniční kapitál, zejména pak z Jihovýchodní Asie a Blízkého východu, přitápěl pod kotlem rozjetého vlaku hypotéčního boomu. Akceleroval tak celkový dopad měnové politiky Fedu, který začal nad celou situací ztrácet kontrolu a nedokázal již efektivně ovlivňovat dlouhodobé úrokové sazby.
Proč vznikla hypotéční a finanční krize: příčiny, důsledky a odpovědi - díl 2
Co stálo v pozadí kolapsu hypotéčního trhu a následných turbulencí na finančních trzích na podzim loňského roku a jaké mechanizmy vedly k ekonomické destabilizaci? Jako každá dokonalá bouře i finanční krize byla vznikla souběhem několika faktorů, špatných předpokladů a chybných rozhodnutí.
Zprávy a články k hypotékám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Proč vznikla hypotéční a finanční krize, díl I.
- Anketa - Politika a krize - Souhlasíte s názorem Václava Klause, že světovou finanční krizi nevyřeší jen centrálně plánovaná ekonomika a finanční balíčky?
- Finanční krize - krize finančních útavů
- Zprávy Krize - Finanční krize, ekonomická a hospodářská krize 2008/2009
- Finanční krize 2008 - hypoteční krize a krize bank
- Soros: Dluhová krize v Evropě je mnohem nebezpečnější než finanční krize v roce 2008 - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Hypoteční krize, úvěrová krize, krize likvidity, zbývá už jenom hospodářská krize.....nebo snad státní? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Soros: Dluhová krize v Evropě je mnohem nebezpečnější než finanční krize v roce 2008
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Nenechávejte baterii a FVE ležet ladem, využívejte je k vyrovnávání sítě
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla