Patria (Patria Finance)
Investice  |  04.05.2016 15:58:42

Moneta Money Bank míří na pražskou burzu, obchodování odstartuje již tento pátek!


Moneta Money Bank míří na Prime Market Burzy cenných papírů Praha. Bývalá GE Money Bank požádala v dubnu o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování a současně záměr svého jediného akcionáře, společnosti GE Capital International Holdings, učinit zamýšlenou nabídku většiny svých akcií institucionálním investorům. Tento pátek bude zahájeno obchodování s akciemi Moneta Money Bank na domácím burzovním parketu.

Veřejná nabídka je v souladu se strategií, kterou skupina General Electric oznámila již v dubnu 2015. Jejím cílem je prodat většinu aktiv ve finančním segmentu a zaměřit se na průmyslové podnikání. Součástí tohoto procesu je i rebranding GE Money Bank, tedy změna obchodní firmy i značky na Moneta Money Bank (MOMB) - banku financovanou z vlastních zdrojů která z provozního hlediska není závislá na skupině GE Capital.

„Moneta je bankou, jejíž ziskovost je tažena výrazně nadprůměrným podílem spotřebitelských úvěrů, které tvoří 28 procent celého úvěrového portfolia. Hlavní rizika z pohledu Monety spatřuji zejména v potenciálně pomalejším než očekávaném růstu české ekonomiky, potenciálně vyšším nákladům na riziko, silnějšímu a eventuálně delšímu tlaku na čisté úrokové výnosy banky a v neposlední řadě vyššímu než očekávanému zdanění bank a zavedení dalších regulací. Ocenění banky na základě upisovacího rozpětí s 9,2-11,5násobkem PE16 nicméně vypadá celkem zajímavě,“ říká analytik Patria Finance Václav Kmínek a dodává, že jeho model předpokládá 80procentní výplatní poměr, který by bance umožnil držet úroveň Tier I kapitálu poblíž 18 procent. Tento výplatní poměr by znamenal 8 až 8,7procentní dividendový výnos při ocenění na dolní hranici cenového rozpětí a 6,4 až 7procentní vynos na horní hranici rozpětí.

Dle navržené dohody (tzv. lock-up) si skupina GE Capital ponechá významný menšinový podíl v Moneta Money Bank po dobu nejméně šesti měsíců. Tento podíl se bude v průběhu času snižovat, přičemž skupina GE Capital a GE Money Bank již přijaly příslušná opatření, která napomohou k hladkému přechodu společnosti k úplné nezávislosti na skupině GE.

Cenové rozpětí primární emise určené institucionálním investorům bylo stanoveno na 68 až 85 za akcii a při střední hodnotě tohoto cenového rozpětí by tak znamenalo tržní kapitalizaci ve výši 39,1 miliardy . Podle Václava Kmínka by vzhledem k očekávané tržní kapitalizaci a velikosti free floatu měla váha banky v indexu PX dosahovat přibližně 9,6 procenta. Velmi pravděpodobné je dle jeho slov i zařazení titulu do dalších regionální indexů jako jsou CECE EUR nebo MSCI

Podobný business model jako Moneta Money Bank má podle Kmínka švýcarská Cembra Money Bank, kterou GE úspěšně poslala na burzu před 3 lety. Cembra se aktuálně obchoduje na 13-14násobku poměrového ukazatele PE, což by dle Václava Kmínka znamenalo 15-34procentnní diskont vůči cenovému rozpětí indikovanému pro Monetu.

Prodávající akcionář nabízí 51 procent neboli 260,61 miliónu akcií s tím, že k prodeji nebudou nabízeny žádné nově vydané akcie. Navíc, za účelem pokrytí případných nadlimitních úpisů či krátkých pozic veřejná nabídka zahrnuje i opci na nadlimitní úpis, kterou bude možné uplatnit ve 30 denní lhůtě počínající prvním dnem obchodování na pražské burze a to maximálně až do výše 15 procent nabízených akcií. Moneta Money Bank i GE Capital souhlasily s tím, že v období 180 dnů po zahájení obchodování na Burze cenných papírů Praah nepřevedou akcie na třetí osobu. Oznámení o stanovení výše konečné ceny se očekává ve čtvrtek 5. května 2016 s tím, že podmíněné obchodování s akciemi Moneta na pražské burze bude zahájeno v pátek 6. května.

Moneta Money Bank představuje příležitost k diverzifikaci aktiv v bankovním sektoru v regionu střední a východní Evropy. Je solidně kapitalizovanou bankou s jednoduchou bilancí, náklady pod kontrolou, nadprůměrnou ziskovostí a šancí na výplatu relativně vysokých dividend na úrovni nejméně 70 procent čistého zisku. Na druhou stranu je Moneta mnohem více senzitivní na vývoj čisté úrokové marže v retailovém segmentu než ostatní konkurenční banky. To představuje v krátko a střednědobém horizontu jedno z největších rizik,“ komentuje Moneta Money Bank Václav Kmínek.

Akcie GE Money Bank se stanou vedle Komerční banky Erste bank a VIGu již čtvrtým zástupcem finančního sektoru a třetím bankovním titulem obchodovaným na BCPP.

Upřesňující informace k emisi:

• Název emise: Moneta Money Bank, a.s.
• ISIN: CZ0008040318
• Počet nabízených akcií: min. 260,6 milionu kmenových akcií
• Cenové pásmo pro úpis: 68 – 85
• Forma emise: Pro kvalifikované investory (prospekt je pouze v anglickém jazyce)
• Počátek upisovacího období: 25. dubna 2016
• Konec upisovacího období: 5. května 2016, 15:00 středoevropského času
• Zveřejnění upisovací ceny: 5. května 2016
• Podmíněné obchodování: od 6. května 2016
• Řádné obchodování: od 10. května 2016
• Poplatek Patria při úspěšném úpisu: na úrovni Call centrum, trh BCPP

Upozorňujeme investory zvažující investici do Moneta Money Bank, že
prostřednictvím Patrie lze podávat objednávky výhradně telefonicky již jen dnes 4. května do 17h.

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Út 18:15  Společné půjčování EU se prohlubovat nebude, Berlín plán odmítá. Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Út 16:50  Měď odolává navzdory slabé Číně Saxo Bank (Saxo)
Út 16:45  Akciové trhy: Praha a Amerika v zeleném, červená Evropa - Komentář Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Út 16:31  Milei – zjevení globální politiky. Na Žofíně byl vítán jak rocková hvězda Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688