Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  19.05.2015 10:02:12

ČNB, mzdy a inflační očekávání


Ještě poznámka k ČNB. ČNB uvádí dvě podmínky, které dostanou změnu kurzového závazku na slabší úrovně na stůl: „pokud by došlo k dlouhodobému posílení deflačních tlaků schopných mimo jiné způsobit propad domácí poptávky nebo k systematickému poklesu inflačních očekávání.“ Minule tyto dvě podmínky byly spojeny spojkou „a“. V minulosti musely nastat obě současně. Nyní pro bankovní radu stačí jen jedna. Jde podle mého názoru o posílení role inflačních očekávání při rozhodování.

 

Bankovní radu totiž znervózňuje mzdový vývoj, který vidí jako riziko směrem dolů. V zápiscích se například píše: „Několikrát bylo v této souvislosti řečeno, že v případě systematického poklesu inflačních očekávání ovlivňujícího například právě mzdový růst, by byla nutná reakce měnové politiky.“

Mzdy prostě rostou pomaleji, než by ČNB chtěla vidět a než co vidí její model. Na setkání s analytiky ČNB uvedla, že v jejich prognóze mezd hraje důležitou roli inflační cíl. Jinými slovy: pokud lidé očekávají růst HDP 2-3 procenta, tak k němu připočtou 2 procenta inflaci a mzdy porostou o 4-5 procent. Ale to se očividně neděje. Ve čtvrtém čtvrtletí mzdy rostly o 2,3% nominálně (a reálně o 1,8%). Data za průmysl ukazují, že v průběhu prvního čtvrtletí rostou mzdy o cca 2% (nominálně). Jen o dvě procenta v sektoru, který minulý rok rostl o pět procent. Důvodem je přetrvávající nejistota. Podniky raději volí nárůst bonusů, nežli nárůst tarifní mzdy. Například kolektivní vyjednávání ve Škodovce vedla ke zvýšení tarifní mzdy o cca 3,5%. Ale s dalšími benefity o cca 8%. Nicméně do hlav se nám dostalo číslo 3,5%. Škodovka je z tohoto pohledu klíčová i pro další mzdové vyjednávání. Jde totiž o podnik z odvětví, které rostlo v loňském roce o cca 15%. A Škodovka proto psychologicky ukotvuje očekávání ohledně růstu mezd v průmyslu. A 3,5% tak vytvářejí pomyslný strop. Mimochodem, z průzkumů ČNB mezi podniky vyplývá, že firmy plánují zvýšit mzdy v letošním roce o 1,7% a v příštím roce o 1,5%.

 

Bankovní rada prostě vidí nižší růst mezd, než odpovídá logice jejich prognostického modelu. A tento model počítá s tím, že inflační očekávání jsou dobře ukotvená = lidé je používají například při mzdovém vyjednávání. Jinými slovy, bankovní rada se bojí, že ve finále tomu tak není: inflační očekávání nejsou ukotvena a jsou nižší, než je jejich cíl. A v režimu inflačního cílování jsou inflační očekávání až na prvním místě: jejich ukotvení je naprosto klíčové.

 

A proto drobná změna z „a“ na „nebo“ je důležitá: vytváří prostor pro reakci ČNB: další prodloužení kurzového závazku, případně oslabení měny či dokonce v bankovní radě diskutované další nekonvenční nástroje (záporné sazby, QE pro lidi).

David Navrátil



Výpočet čisté mzdy v roce 2024



Více zpráv k tématu Mzdy










Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688