M. Mobius: Změna investičního podnebí v Saudské Arábii
V Saudské Arábii vane vítr změn a má potenciál výrazně změnit tamní investiční klima. Vypadá to, že jedna z nejočekávanějších finančních událostí Středního východu je na spadnutí – otevření se Saudsko-Arabské burzy zahraničním investorům.
Stopy islámu vedou zpět k Saudské Arábii, místu, kde muslimové z celého světa hledají duchovní útočiště v posvátných městech Mekce a Medině. Země byla v minulosti mnohými považována za nepřístupnou v důsledku drsné, vyprahlé pouště a extrémních teplot, ale její investiční klima by se brzy mohlo pro zahraniční investory stát mnohem vlídnějším. Finanční regulátor království, kterým je Úřad pro kapitálový trh (CMA) se sídlem v Rijádu, nedávno oznámil, že cizinci budou mít možnost nakupovat a prodávat akcie Saudsko-Arabského Tawadul All Share Indexu již od počátku roku 2015. Dokud ale nedojde k implementaci tohoto významného mezníku, mají investoři nepocházející z jedné ze šesti zemí Rady Perského Zálivu (GCC) pouze nepřímý vstup na trh – a to pomocí swapů a exchange traded funds (ETF).
Vstup Saudské Arábie do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2005 pomohl položit základy pro otevření se království širším zahraničním investicím a povzbudil její vládu k pokračování v ekonomických reformách a diverzifikaci.
Nedávné oznámení CMA, podle mého názoru, výrazně mění pravidla hry v regionu. Saudská ekonomika o síle 745 mld. USD předčí mnohé ostatní země v oblasti, její trh je vyspělý a dobře kapitalizován. Obchodní likvidita na saudské burze a stejně tak i počet prvních veřejných nabídek akcií (IPOs) jsou největší v regionu. Někteří odborníci se domnívají, že by země mohla v horizontu příštích dvou let od poskytovatele indexů MSCI získat klasifikaci emerging market, čímž by přeskočila fázi frontier market a pravděpodobně tak přilákala ještě větší zájem investorů.
Čtěte další příspěvky z blogu Marka Mobiuse na http://www.penizenavic.cz/clanky-dle-autora/mark-mobius
Saudská Arábie je nevětší vývozce OPECu a ropa má velký podíl na vládních příjmech a HDP. Podle nás ale může její ekonomika nabídnout investorům mnohem více než jen ropné bohatství. Zjistili jsme, že mnoho společností má vynikající management a netýká se to pouze těch energetických. Zajímáme se také o banky a společnosti orientované na konečného spotřebitele, jako jsou například maloobchod nebo firmy vyrábějící potraviny a nápoje, jež neobhospodařují pouze saudský trh, ale i mnohem větší trh Středního východu. Jsme přesvědčeni, že Saudská Arábie nabízí mnoho potenciálních příležitostí a proto je aktivně vyhledáváme. Obzvláště důležité pro nás je, vzhledem k nadšení, které zprávy o potenciálním otevření se trhu přímým zahraničním investorům vyvolaly, nacházet akcie za příznivé ceny. Ve střednědobém horizontu očekáváme narůstající zájem zahraničních investorů s tím, jak se budou připravovat na pravděpodobné začlenění Saudské Arábie do světových indexů. Nicméně i zde může vzniknout bublina, podobně jako tomu bylo v případě Spojených arabských emirátů a Kataru po tom, co MSCI oznámil změnu statutu těchto trhů z frontier na emerging, po čemž v obou případech následovaly ostré korekce. Věříme, že se království podaří zabránit tomuto typu tržní volatility pomocí nastavení správného investičního rámce a snad i pomocí postupné zahraniční integrace.
V roce 2013 měla Saudská Arábie silný běžný účet a fiskální přebytek jako důsledek vysokých zisků z ropy taženými produkcí i cenou. V posledních několika letech vláda masivně financovala různé projekty za účelem diversifikace ekonomiky a podpory ekonomického růstu a spolu se současnými měnovými rezervami přes 100% HDP si země může dovolit v utrácení pokračovat. Podobně úchvatné je i tempo růstu HDP, které za poslední čtyři roky průměrně přesahovalo 6 %, ačkoliv se v roce 2014 zdá být trochu pomalejší.
Čtěte další příspěvky z blogu Marka Mobiuse na http://www.penizenavic.cz/clanky-dle-autora/mark-mobius
© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse: http://mobius.blog.franklintempleton.com/2014/08/11/winds-change-saudi-arabias-investment-climate/
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zlato - aktuální cena zlata, investiční zlato
- Podílové fondy, investiční společnosti
- Investiční zlato 1 unce
- Investiční zlato - prodej zlata
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investiční stříbro - Prodej stříbra
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory