Facebook chce šířit internet pomocí dronů, titul znovu k nákupu?
Před časem vzbudila rozruch zpráva internetového giganta Amazon.com o doručování zásilek bezpilotními stroji (drony), které by mohly v budoucnu nahradit pozemní způsoby doručování malých balíčků do hmotnosti 2,3 kg. Bezpilotní letadla by ráda využila i internetová sociální síť Facebook. Zakladatel M. Zuckerberg představil ambiciózní projekt Connectivity Lab, jehož cílem je vyvinout nové platformy připojení internetu „ze země, ze vzduchu i z oběžné dráhy“.
Cílem projektu je přinést internetové připojení dalším miliardám lidí z nejméně rozvinutých oblastí světa, kteří dosud přístup k celosvětové síti nemají. Dle vize tak mají internet šířit bezpilotní letadla na solární pohon, která budou doplňovat satelity na nízké oběžné dráze a také na geosynchronní dráze. Data se mají mezi „zdroji“ šířit pomocí bezdrátové optické sítě resp. pomocí neviditelných infračervených paprsků.
Již z kraje měsíce proskočily zprávy, že Facebook jedná o koupi společnosti Titan Aerospace, údajně za 60 mil. USD. Firma právě vyrábí bezpilotní letouny, které jsou schopny pohybovat se ve výšce až 20 km. Za pomoci solárních článků mají vydržet ve vzduchu bez přistání až 5 let.
Facebook tak v oblasti šíření internetu hodlá konkurovat Googlu, který loni ohlásil projekt solárních balónů.
Kurzový vývoj akcií Facebook
Akcie Facebook (FB) po dosažení nových historických maxim v první polovině měsíce března, následně zamířily níže. Zatímco ke zmiňovaným maximům dopomohla rekordní 19 mld. USD akvizice společnosti WhatsApp, v týdnu oznámená akvizice výrobce brýlí pro virtuální realitu Oculus za 2 mld. USD, jakoby měla obrácený efekt. Titul se technicky neudržel ani nad svým 50denním cenovým průměrem, pod kterým se držel několik týdnů naposledy na přelomu roku. Včera se obchodoval i pod hranicí 58 USD, tj. na 2měsíčních minimech.
Dle BHS právě hranici u 58 USD lze spatřovat jako úroveň pro krátkodobou investiční příležitost, resp. technickou hranici, u které by titul nyní měl nalézt podporu a nasměrovat se ke svému 50dennímu cenovému průměru. Kromě předchozích „vrcholů“ se na úrovni 58 USD totiž nachází i 100denní cenový průměr. Krátkodobou přeprodanost pomalu začíná naznačovat i indikátor RSI(14), resp. tak nízké hodnoty zde titul nepamatuje od června.
Vývoj akcií Facebook (FB) včetně cenových průměrů a dalších zmiňovaných technických indikátorů naleznete zde.
Současné hodnoty jsou také „hraniční“ z hlediska spodní strany růstového kanálu, který se od loňského léta začal na titulu tvořit. Případné neudržení zmiňovaných úrovní by naopak mohlo otevřít cestu k dalšímu poklesu akcií Facebook. Nejbližší nižší technickou hranici lze pak spatřovat na 54 USD.
J. Zendulka
BH Securities a.s - jeden z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry s 20ti letou zkušeností na kapitálových trzích. Hlavní činností je zprostředkování obchodů v tuzemsku i v zahraničí, obhospodařování individuálních portfolií, obchodování na úvěr a obchodování s deriváty.
Více informací na: www.bhs.cz
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři