Euru se během minulého týdne dařilo
Kurz eura k dolaru nadále zůstává ve vleku očekávání toho, co budou dělat centrální banky. Fed i nadále pokračuje v programu kvantitativního uvolňování. I když se již na prosincovém zasedání budou bankéři bavit o ústupové strategii, americká data nejsou zatím tak přesvědčivá, aby skutečně tento krok umožnila. V současné době zveřejňované indikátory navíc nejsou kvůli paralyzovaným federálním úřadům z první poloviny října úplně vypovídající.
Závěr týdne přinesl zajímavá evropská data, která příjemně překvapila. Poprvé po čtyřech letech byl nečekaně zaznamenán pokles nezaměstnanosti v eurozóně (ze zářijových 12,2 % na 12,1 %), ze čtyřletého dna se odrazila i inflace v eurozóně. Ani to ale nic nemění na celkovém obrázku v eurozóně. Ve čtvrtek publikovaný měnový přehled jasně potvrdil, že růstová dynamika peněžní zásoby výrazně klesá a především se snižuje úvěrování ekonomiky. Objem úvěrů v eurozóně se v říjnu meziročně snížil o 3,7 %. Varující je situace v problémových zemích - v Itálii se úvěry propadly o 5,7 % y/y, v Portugalsku o 6,6 % a ve Španělsku dokonce o 19,3 % y/y.
Ve světle výše uvedených dat i stále relativně silného eura bude bezesporu důležité čtvrteční zasedání ECB. Výše zmíněné páteční indikátory snižují bezprostřední tlak na to, aby ECB ve čtvrtek konala. Pozornost tak bude směřovat především k aktualizované makroekonomické prognóze. Očekáváme snížení inflační prognózy pro rok 2014 z 1,3 % směrem k 1,0 %, ohledně HDP pro příští rok neočekáváme výraznější revizi současných 1,0 %. Náš odhad 0,6 % tak zůstává mnohem konzervativnější. Domníváme se, že ECB bude volit poměrně holubičí tón a otevře si prostor pro případný zásah na dalších zasedáních, pokud bude potřeba.
Nadcházející týden bude bohatý na čerstvé indikátory. Hned dnešní den přinese PMI indexy za listopad za jednotlivé evropské země i za eurozónu jako celek a jeho americkou obdobu v podobě ISM indexu. Data by měla potvrdit, že aktivita v Evropě se pomalu zvyšuje; situace v USA je však mnohem růžovější. To by měla potvrdit zejména páteční statistika z trhu práce za listopad. Očekáváme relativně umírněných 150 tisíc nově vytvořených pracovních míst. Mnohem důležitější je, že by mělo dojít k poměrně výraznému snížení míry nezaměstnanosti - z říjnových 7,3 % až na 7,0 %. Byla by tak dosažena úroveň v minulosti zmiňovaná americkými centrálními bankéři jako spouštěč začátku konce třetího kola kvantitativního uvolňování. Samotnými centrálními bankéři byl tento scénář zpochybněn, když podle nich bude třeba výraznějšího poklesu míry nezaměstnanosti. I tak bychom měli být svědky zahájení ústupového manévru na březnovém zasedání.
Autor: Jan Vejmělek
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?