Téměř třetina Čechů má vyšší kvalifikaci, než vyžaduje jejich profese
PRAHA (MEDIAFAX) - Vyšší kvalifikaci, než jakou vyžaduje jejich stávající zaměstnání, mají tři Češi z deseti. Proti tomu nedostatečné znalosti a vzdělání pro svoji současnou práci vykazuje pouze sedm procent lidí, vyplývá to z výsledků průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnila poradenská společnost Randstad.
Ve srovnání s ostatními zeměmi si v tomto směru Česká republika podle statistik stojí velmi dobře. Průměrně totiž ve světě pod úrovní své kvalifikace pracuje skoro polovina všech zaměstnanců, naopak celá pětina zaměstnanců není pro své povolání kvalifikována dostatečně.
"Mezi vystudovaným oborem, kvalifikací a zaměstnáním, které lidé nakonec vykonávají, panuje v ČR překvapivě dobrá shoda. V tomto ohledu se řadíme na úroveň zemí, jako jsou Belgie, Dánsko nebo Lucembursko. Souvisí to částečně i s tím, že Češi jsou poměrně konzervativní. Pokud se jednou rozhodnou pro určitý obor, jen neradi ho mění," komentuje výsledky průzkumu Erik Švarcbach, Branch Manager pobočky Randstad Praha.
Do udržování a zvyšování kvalifikace zaměstnanců podle informací společnosti Randstad dostatečně investuje polovina všech tuzemských zaměstnavatelů. Ti svým pracovníkům dopřávají jak další vzdělávání, tak profesní školení. O něco horší je to však s příležitostí kariérního růstu, více než tři pětiny zaměstnanců si stěžují, že k němu nedostanou v současné práci prostor.
Problémem českých zaměstnavatelů je však nedostatek specialistů. "Dlouhodobě je na pracovním trhu nouze o některé specialisty, typicky v IT nebo technických oborech. Chybí i lidé, kteří plynně hovoří dvěma a více jazyky a k tomu mají pracovní zkušenosti v určité oblasti," říká Lenka Nováčková, HR Director Randstad ČR. Zejména u manažerských pozic však podle jejích slov nejsou praxe a znalosti to jediné, co zaměstnavatelé hledají. Ti kladou důraz i na takzvané soft skills měkké dovednosti. "Ne každý, kdo přesně splní odborné požadavky na danou pozici, se pro ni nejlépe hodí. Někdy může hrát stejně důležitou roli například orientace na výsledek, přizpůsobivost nebo schopnost týmové spolupráce," doplnila.
Kvantitativní studii Workmonitor provádí společnost Randstad prostřednictvím on-line dotazníku u populace ve věku 18 až 65 let, pracující minimálně 24 hodin týdně v placeném zaměstnání (nezahrnuje osoby samostatně výdělečně činné). Minimální velikost zkoumaného vzorku je 400 respondentů.
Jan Soukup, soukupj@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?