Španělské nemovitosti padají nejrychleji od začátku krize
Začíná to být stará obehraná písnička. Start evropského obchodování se nese na vlně pesimismu a investoři mají strach, tentokrát především kvůli dalšímu propadu španělských nemovitostí (nejrychlejší od začátku krize) a varování kancléřky Merkelové před řadou nedořešených euro-problémů, které přicházejí jen dva dny před důležitým setkáním euroskupiny (ministři financí eurozóny). Když se ale odpoledne rozezní zvon na newyorské burze, jako by mávnutím kouzelného proutku, zažene všechny obavy a pozornost se přesune k dobrým výsledkům amerických firem.
Pozitivní efekt americké výsledkové sezóny není ničím novým. Z minulosti ale víme, že dokáže zamést větší problémy pod koberec pouze na omezenou dobu. Zpravidla se jedná o prvních čtrnáct dní, ve kterých odreportují největší americké společnosti. Tentokrát může být radost z amerických korporátních výsledků ještě kratší. Může ji pokazit především zmiňované páteční setkání euro-skupiny, na kterém se mají doladit detaily pomoci španělským bankám.
Otevřené zůstávají dvě důležité otázky. Budou Němci chtít, aby finální záruky za kapitálovou pomoc bankám nesl Madrid? A budou do přiznání ztrát tlačeni také seniorní držitelé dluhopisů španělských bank? Španělsko si přitom nemůže delší období nejistoty dovolit. Kromě zmiňovaného rekordního propadu nemovitostí, poslední čísla ukázala silný pokles bankovních depozit (za poslední měsíc o více než 7 mld. eur) a nárůst špatných úvěrů. Pokud páteční dohoda Španělska s eurozónou v důležitých otázkách zklame (finální záruky ponese Madrid a ztráty budou vykazovat i seniorní držitelé dluhopisů), může Madrid čelit dalšímu nebezpečnému růstu výnosů. Z tohoto pohledu bude zajímavá již dnešní španělská aukce dluhopisů a investoři budou po očku sledovat také hlasování o uvolnění pomoci Španělsku v německém parlamentu. Kancléřka Merkelová ale nenechala nic náhodě a nedávno na YouTube spustila kampaň, která má Němce přesvědčit, že peníze pro Madrid jsou správná věc.
Regionální měny obchodovaly včera v poklidném kurzu, euro se není schopno vrátit nad 1,2 EUR/USD
Regionální měny se z pohledu denních změn kurzů vůči euru včera obchodovaly v poklidném duchu. Částečnou výjimkou byl forint, který posiloval o více než půl procenta v souvislosti s nadějemi vkládanými do jednání Orbánovy vlády s MMF. Ta budou v Budapešti probíhat až do následující středy.
Během dne se příliš nedařilo zlotému, na kterém se podepsala slabší než očekávaná data o průmyslové produkci za červen. Nicméně, zlotý odpoledne většinu ztrát smazal. Zajímavé bude každopádně sledovat postoj centrálních bankéřů na následujícím zasedání, které je plánováno až na začátek září, neboť značná část trhu začala opět sázet na pokles sazeb v tříměsíčním horizontu. To je podle nás přece jen poněkud předčasné.
Co se týče koruny, tak pár EUR/CZK včera opět oťukával dvousetdenní průměr (25,24), který mu prozatím vystavil stopku směrem dolů. Tak by to přitom mělo zůstat i nadále - stále věříme, že situace v eurozóně přece jen převáží výsledkovou sezónu v USA (viz úvod) a v důsledku zatlačí korunu zpět do defenzivy.
Euro se přes optimismus na akciových trzích není schopno vrátit nad 1,23 EUR/USD. Včera se mu nelíbila španělská čísla ani pochybovačné výroky Angely Merkelové. Až vyprchá efekt americké výsledkové sezóny (viz úvodník), může navíc ztrácet půdu pod nohama daleko rychleji. Věříme dál, že měnový pár má krátkodobě našlápnuto k testování dvouletých minim na 1,188 EUR/USD.
Výnosy periferií šly vzhůru, dnes je na programu španělská aukce
Výnosy na periferiích šly vesměs vzhůru. Španělský desetiletý výnos vyskočil o 16 bps na 6,87 % po sérii slabých čísel, zatímco německý dvouletý dluhopis poprvé v historii zažil aukci s negativním výnosem.
Řecká vláda sice včera přijala úsporná opatření v celkovém objemu 7,5-8 mld. eur, ale ohledně dosažení původních 11 mld. eur plánovaných úspor zůstávají Řekové skeptičtí. Věří pravděpodobně, že na jednáních s Trójkou (MMF, EK, ECB) během příštího týdne dosáhnou změkčení podmínek původního plánu. Hlavním argumentem Athén pravděpodobně bude chudoba v zemi, která po pěti letech recese výrazně narostla.
Dnes je na programu dlouho očekávaná španělská aukce, ve které se bude Madrid snažit prodat dluhopisy za 2-3 mld. eur se splatnostmi v letech 2014-2019.
Komoditnímu
trhu dominovala včera ropa
Středečnímu dění na komoditních trzích opět dominovala ropa Brent, jejíž cena rostla nad 105 USD/barel. Média zmiňují jako důvod zisků opětovné vyostřování situace na Středním východě. To však podle našeho názoru není příliš pravděpodobné a za hlavního hybatele cen ropy považujeme stále spíše problémy s těžbou v Severním moři. Tomu napovídá i fakt, že většina “akce” se odehrává na krátkém konci forwardové křivky (ICE).
Z ostatních komodit si výraznější ztráty připisovalo zlato, jehož cena se propadala k 1570 USD/toz.
Zdroj: ČSOB
Čtěte články o investování na PenizeNAVIC.cz http://www.penizenavic.cz/investovani
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
?