Cez.cz (ČEZ)
Investice  |  13.10.2022 09:05:30

Rok od začátku energetické krize: před rokem skončila Bohemia Energy a milion zákazníků začalo hledat dodavatele


Přesně před rokem se ČEZ a další dodavatelé poslední instance museli ze dne na den postarat o téměř milion zákazníků, kterým Skupina Bohemia Energy přestala dodávat energie. ČEZ se podařilo z režimu dodavatele poslední instance převést na standardní smlouvy 99 % těchto klientů. Více než 70 % z těch, kdo si jako nového dodavatele vybrali právě ČEZ, přitom na doporučení zvolilo fixaci energií na dva nebo tři roky, takže jsou chráněni před současnou vlnou rostoucích velkoobchodních cen.

V polovině října 2021 zažil český energetický trh největší otřes ve své moderní historii: v důsledku rostoucích velkoobchodních cen elektřiny a plynu ukončila ze dne na den činnost skupina Bohemia Energy obsluhující téměř milion zákazníků. Ti automaticky spadli k firmám zajišťujícím ze zákona dodávky poslední instance (DPI). Nikdy před tím nepadnul tak velký dodavatel: během jediného dne v říjnu nuceně změnilo dodavatele elektřiny víc zákazníků, než kolik jich obvykle přejde za celý rok (např. v 2020 to bylo 446 081). Vedle Bohemia Energy hledali nového spolehlivého dodavatele také klienti dalších společností, které začaly domácnostem i firmám náhle měnit smluvní podmínky.

ČEZ Prodej musel okamžitě nakoupit elektřinu pro více než 373 000 těchto klientů a zahájit jejich převod na standardní smlouvu. Během šesti měsíců trvání režimu DPI jsme rozeslali přes tři miliony dopisů, e-mailů a SMS zpráv a naše call centra vyřídila přes 750 tisíc hovorů a e-mailů. V průměru jsme tak každého zákazníka v DPI kontaktovali sedmkrát, některé i patnáctkrát. Díky enormnímu nasazení stovek pracovníků zákaznické obsluhy ČEZ Prodej i dobrovolníků z jiných částí firmy se podařilo převést z DPI 99 % klientů,“ říká generální ředitel ČEZ prodej Tomáš Kadlec.

Stovky nekomunikujících zákazníků pak ještě od domudomu obešli zaměstnanci ČEZ Distribuce, aby jim vysvětlili nutnost uzavřít novou smlouvu na dodávky energií. Odpojeno od elektřiny z důvodu ukončení režimu DPI bez návazné standardní smlouvy nakonec bylo na území ČEZ Distribuce jen cca 480 odběrných míst, tedy 0,13 % z původního počtu. V drtivé většině případů se jednalo o objekty, které za celé období režimu DPI měly nulovou nebo jen minimální spotřebu.

Zákazníci, kteří se rozhodli z režimu DPI přejít na standardní smlouvu k ČEZ, měli zájem o jistotu a uzavírali zejména fixované smlouvy. Přes 70 % z nich zvolilo dvou nebo tříleté fixace. Díky tomu jsou dnes chránění před vysokými cenami na velkoobchodních trzích, stejně jako všichni ostatní zákazníci ČEZ s fixacemi. Fixace ČEZ Prodej doporučoval nejen těm, kdo nechtěli po špatné zkušenosti energie nějakou dobu řešit, ale i těm, kteří měli obavy z rostoucích cen.

Nečekaná krize urychlila v rámci Skupiny ČEZ digitalizaci procesů (např. on-line formulář na rychlou změnu dodavatele), ale také posílila důraz na zákaznickou péči: ČEZ jako stabilní, tradiční dodavatel představoval pro zmatené a vystrašené odběratele někoho, na koho se s důvěrou mohou obrátit pro radu i pomoc. V rámci co nejvyšší ochrany zranitelných zákazníků ČEZ třeba úzce spolupracoval s Ministerstvem práce a sociálních věcí, s úřady práce i s Poradnou pro finanční tíseň.

Ochrana zákazníka je v krizi prioritní

Loňský pád Bohemia Energy byl předzvěstí současné energetické krize, která naplno vypukla po ruské invazi na Ukrajinu letos v únoru. Za poslední rok tak kvůli nárůstu cen energií na burze ukončila činnost téměř dvacítka dalších dodavatelů, kteří obsluhovali tisíce lidí, někteří dodavatelé zase převedli svá zákaznická portfolia pod jiné firmy, když přestali být schopní dodávat elektřinu za sjednané ceny. Část dodavatelů začala zákazníkům vypovídat smlouvy s fixovanou cenou a převádět je na spotové ceny na burze, které kvůli současné extrémní volatilitě nejsou pro domácnosti výhodné.

„Takové neférové praktiky vůči zákazníkům odsuzujeme. My podmínky fixací držíme po celou dobu trvání smlouvy a budeme tímto způsobem postupovat i nadále. Díky konzervativní strategii postupných nákupů elektřiny dopředu také po celý letošní rok zůstal beze změny náš hlavní produkt elektřina na dobu neurčitou, který má nejvíce zákazníků,“ dodává Kadlec.

Zákazníkům, kteří se kvůli rostoucím cenám dostali do finanční tísně, ČEZ nabízí bezúročné splátkové kalendáře. Spotřebitele rovněž motivuje k úsporám – pokud zákazník prostřednictvím samoodečtů prokáže, že v posledních několika měsících snížil spotřebu, může si upravit zálohy. Tipy a triky, jak ušetřit za energie, poskytuje ČEZ prostřednictvím poradenského webu www.setrim.cz, který funguje jako kalkulačka úspor.

Krize Bohemia Energy v číslech

618 315

počet zákazníků, kterým skupina BE přestala 14. 10. dodávat elektřinu

292158

počet zákazníků, kterým skupina BE přestala 17. 10. dodávat plyn

446 081

počet zákazníků, kteří změnili dodavatele elektřiny za celý rok 2020

373524

počet zákazníků, kteří spadli do DPI kČEZ (elektřina) vříjnu 2021

1 009 477

počet zákazníků, kteří změnili dodavatele elektřiny za celý rok 2021 (z toho 646 tisíc vobdobí 10-12/2021)

3000 000

počet dopisů, e-mailů a SMS zpráv rozeslaných během režimu DPI

750 000

počet hovorů a e-mailů vyřízených během DPI call centry ČEZ

22 472

počet hovorů na zákaznických linkách ČEZ vden oznámení pádu BE ve středu 13. 10. (běžný středeční průměr 6500 hovorů)

822 000

počet unikátních návštěv speciálního webu zřízeného ČEZ kDPI

2 157

počet zákazníků, kteří neopustili vzákonné lhůtě režim DPI poskytovaný ČEZ

483

počet odběrných míst vDPI ČEZ odpojených zdůvodu nesjednání nové smlouvy

4 000

počet splátkových kalendářů poskytnutých zákazníkům, kteří se kvůli DPI dostali do finanční tísněAlice Horáková
mluvčí Skupiny ČEZ

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688