(Kurzy.cz)
ČR - bilance zahraničního obchodu v listopadu s přebytkem 18,4 mld.Kč
Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky se meziměsíčně po sezónním očištění zvýšil vývoz o 0,6 % a dovoz o 2,7 %. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 1,1 % a dovozu o 0,9 %.
Meziročně se v běžných cenách zvýšil vývoz o 9,6 % (23,2 mld. Kč) a dovoz o 6,3 % (14,6 mld. Kč). Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 8,0 % (37,8 mld. Kč) na 511,6 mld. Kč a dosáhl nejvyšší měsíční hodnoty od roku 1993. V roce 2010 byl nejvyšší měsíční obrat zaznamenán také v listopadu. Vlivem oslabení CZK vůči oběma hlavním měnám rostl zahraniční obchod pomaleji při přepočtu na eura (vývoz o 6,1 % a dovoz o 2,9 %) a dolary (vývoz o 5,2 % a dovoz o 2,1 %) než obchod vyjádřený v českých korunách.
Obchodní bilance vykázala přebytek 18,4 mld. Kč, který byl meziročně o 8,5 mld. Kč vyšší. Ve srovnání s listopadem 2010 se kladné saldo zvýšilo u strojů a dopravních prostředků (o 8,0 mld. Kč), polotovarů a materiálů (o 3,8 mld. Kč) a průmyslového spotřebního zboží (o 1,1 mld. Kč) a kleslo u surovin (o 1,0 mld. Kč). Deficit se prohloubil v obchodě s minerálními palivy (o 2,5 mld. Kč) a chemickými výrobky (o 1,8 mld. Kč). Ke snížení záporného salda došlo naopak u potravin a živých zvířat (o 1,3 mld. Kč) a schodek obchodu s nápoji a tabákem (0,1 mld. Kč) zůstal na úrovni listopadu 2010.
Vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostl o 8,0 % (10,8 mld. Kč). Nejvyšší přírůstky vývozu byly zaznamenány u silničních vozidel (o 3,7 mld. Kč), strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (o 2,7 mld. Kč) a strojních zařízení pro určitá odvětví průmyslu (o 1,1 mld. Kč). Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků meziročně stoupl o 2,6 % (2,8 mld. Kč). Zvýšil se zejména dovoz telekomunikačních zařízení (o 5,2 mld. Kč) a výpočetní techniky (o 2,4 mld. Kč). Snížil se naopak dovoz elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 9,0 mld. Kč). Dovoz minerálních paliv meziročně stoupl o 17,2 % (3,6 mld. Kč). Dovoz ropy v hodnotovém vyjádření vzrostl o 13,6 %, v naturálním vyjádření klesl o 20,9 %. Dovoz zemního plynu se zvýšil o 1,3 % hodnotově, v naturálním vyjádření klesl o 9,6 %.
Se státy EU se přebytek obchodní bilance meziročně zvýšil o 5,5 mld. Kč na 62,4 mld. Kč a se státy mimo EU skončila bilance deficitem ve výši 44,0 mld. Kč, který byl v porovnání s listopadem 2010 o 3,0 mld. Kč menší. Přebytek vzrostl v obchodě s Francií (o 1,7 mld. Kč), Španělskem (o 1,0 mld. Kč), Německem (o 0,8 mld. Kč) a Slovenskem (o 0,7 mld. Kč). Deficit se zmenšil v obchodě s Ruskem (o 5,1 mld. Kč) a Thajskem (o 1,4 mld. Kč) a přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu se Spojenými státy (o 1,5 mld. Kč). Deficit se prohloubil v obchodě s Čínou (o 3,8 mld. Kč), Ázerbájdžánem (o 1,3 mld. Kč) a Koreou (o 1,1 mld. Kč).
V lednu až listopadu vzrostl vývoz o 13,4 % a dovoz o 11,5 %. Obchodní bilance skončila aktivem 178,5 mld. Kč, které bylo meziročně o 57,3 mld. Kč vyšší. Ke zlepšení bilance došlo hlavně u strojů a dopravních prostředků, kde ve srovnání s lednem až listopadem 2010 vzrostl přebytek o 93,7 mld. Kč. Prohloubil se naopak schodek obchodu s minerálními palivy o 31,6 mld. Kč a chemickými výrobky o 18,2 mld. Kč.
Podle metodiky platební bilance v národním pojetí založeném na koncepci změny vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty vykázala v listopadu 2011 obchodní bilance přebytek 4,3 mld. Kč. Údaje o vývozu a dovozu zboží propočtené s využitím údajů k DPH podle této metodiky jsou uvedené v tabulce 8 a v časových řadách Zahraničního obchodu se zbožím podle změny vlastnictví (národní pojetí).
Podle zdrojů ČSÚ byly získány údaje u odeslání od 98,0 % a přijetí od 98,3 % firem, které měly zpravodajskou povinnost v rámci systému Intrastat. Údaje za firmy, osvobozené od zpravodajské povinnosti v souladu s novelizací vyhlášky č. 201/2005 Sb., a za firmy, které nesplnily zpravodajskou povinnost, byly dopočteny. Dopočtové metody vycházejí z údajů o realizaci obchodu firem v minulém období a údajů vykázaných v přiznáních k dani z přidané hodnoty.
Údaje v národním pojetí podle metodiky platební bilance a národních účtů jsou měsíčně propočítávány na základě údajů statistiky zahraničního obchodu v kombinaci s údaji z Přiznání k dani z přidané hodnoty. V měsících, kdy ještě nejsou údaje z daňových přiznání k dispozici, jsou extrapolována data z předchozích období. Tato metodika spočívá v úpravě hodnot zbožových operací prováděných nerezidenty o jejich přidanou hodnotu, tj. rozdíl mezi hodnotou nákupu zboží v tuzemsku v případě vývozu nebo prodeje do tuzemska v případě dovozu a hodnotou deklarovanou při přechodu hranic. Zatímco předmětem statistiky zahraničního obchodu v dosud publikovaném mezinárodním pojetí podle nařízení Parlamentu a Rady Evropské unie je zachycení pohybu zboží přes hranici, metodika platební bilance zdůrazňuje změnu vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty.
Zdroj: ČSÚ
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory