Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  10.03.2014 09:27:20

ČR - bilance zahraničního obchodu v lednu s přebytkem 15,5 mld.Kč

Podle předběžných údajů skončila v lednu bilance zahraničního obchodu v národním pojetí přebytkem 15,5 mld. , což představovalo meziroční zlepšení o 12,9 mld. .

Příznivý vliv na celkovou bilanci v národním pojetí mělo hlavně meziroční zvýšení aktiva u strojů a dopravních prostředků (o 9,0 mld. ), díky zvýšení přebytku bilance silničních vozidel (o 8,3 mld. ) a zlepšení salda u výpočetní techniky (o 2,1 mld. ) přechodem z pasiva do aktiva. Kladné saldo vzrostlo také u polotovarů a materiálů (o 1,3 mld. ) a zmenšil se deficit bilance minerálních paliv (o 1,7 mld. ). Schodek se naopak prohloubil u bilance chemických výrobků (o 0,7 mld. ).

Bilance zahraničního obchodu se státy EU skončila přebytkem 56,4 mld. a byla tak meziročně o 13,9 mld. vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 1,1 mld. na 39,9 mld. .

Vývoz v národním pojetí se v lednu meziročně zvýšil o 17,8 % (na 253,7 mld. ) a dovoz o 12,0 % (na 238,2 mld. ).

Detailní informace o zahraničním obchodu v národním pojetí naleznete na webových stránkách: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/vzonu_cr. Předběžné údaje jsou založeny na přeshra-ničním obchodu rezidentů a odhadu tuzemských obchodů mezi rezidenty a nerezidenty. Tyto odhady budou příští měsíc zpřesněny.

Národní pojetí zahraničního obchodu vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti české ekonomiky, tedy i o obchodní bilanci zahraničního obchodu české ekonomiky. Sleduje skutečný obchod se zbožím realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty, tj. změnu vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty. Přeshraniční pojetí zahraničního obchodu naopak vypovídá výhradně o fyzickém pohybu zboží přes hranice, bez ohledu na to, zda dochází k obchodu mezi českými a zahraničními subjekty. Tyto údaje jsou mezinárodně srovnatelné a mohou sloužit jako indikátor vývoje hodnoty obchodu.

Podle předběžných údajů se meziročně v přeshraničním pojetí v lednu zvýšil vývoz o 17,1 % a dovoz o 13,5 %.

Meziměsíčně po sezónním očištění se zvýšil vývoz o 1,6 %, zatímco dovoz klesl o 1,9 %. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 2,2 % a dovozu o 1,2 %.

Vlivem oslabení koruny vůči euru i dolaru vývoz a dovoz přepočtený na eura meziročně stoupl o 8,9 % a 5,5 %, při vyjádření v dolarech byl vývoz a dovoz meziročně vyšší o 11,6 % a 8,1 %.

Celkový vývoz zboží v přeshraničním pojetí (zboží opouštějící území ČR) dosáhl hodnoty 289,6 mld. a dovoz (zboží vstupující na území ČR) hodnoty 245,0 mld. .

Celkový vývoz a dovoz strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostl o 19,7 % (26,4 mld. ) a o 22,6 % (18,5 mld. ). Zvýšil se zejména vývoz a dovoz silničních vozidel (o 12,7 mld. a o 4,2 mld. ), elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 4,4 mld. a o 4,7 mld. ) a telekomunikačních zařízení (o 2,6 mld. a o 3,7 mld. ). Dovoz minerálních paliv meziročně klesl o 7,9 % (2,1 mld. ). Snížil se zejména dovoz ropy (o 10,0 % v hodnotovém vyjádření a o 12,2 % v naturálním vyjádření) a zemního plynu (shodně o 18,9 % hodnotovém i v naturálním vyjádření).

Detailní informace o zahraničním obchodu v přeshraničním pojetí naleznete na webových stránkách: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/vzoph_cr.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688