Jaký byl uplynulý týden na trzích u nás i ve světě?
Uplynulý týden rozhodně aspiroval na jeden z nejčernějších v historii kapitálových trhů a to jak v USA, tak i v Evropě, kde překonal v konečném důsledku i ten katastrofický minulý, přestože číselných ztrát z minula již pochopitelně nedosáhl. Dow Jones -14,3%, Nasdaq -16% a z evropských si nejhůře vedl asi frankfurtský DAXX. Naopak náš PX-50 se dokázal z vleku překvapivě vymanit a dokonce vykázal nepatrný nárůst (což je podstatně více, než se všeobecně čekalo). Velkou roli zde sehrálo především složení padajících titulů, kdy se po dlouhé době z nemilosti částečně vymanil technologický sektor a pozornost prodejců se soustředila na klasické blue chips do té doby bezpečnějších sektorů. Pokusme se tedy o malou analýzu toho, co se vlastně událo.
S velkým napětím a nervozitou vyčkávali v pondělí akcionáři na znovuotevření trhů v USA. Žádný zázrak se nekonal a oba nejsledovanější indexy, Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite, zamířily ihned po zahájení strmě dolů. Po 7% propadu se situace ustálila a indexy již jen oscilovaly v malém rozmezí bez nějakých dalších významnějších změn. Podobnou taktiku zvolila i Evropa. Tahounem byl především telekomunikační sektor: Deutsche Telekom (+7%), Nokia (+14%). Výjimkou byla pouze s obrovskými problémy se potýkajíci společnost Marconi (-9%), která se ovšem mezi nejztrátovější cenné papíry zařazuje až na pár světlejších chvil se železnou pravidelností, a tak tento stav již stěží může někoho překvapit.
V duchu emocí se neslo obchodování i na pražské burze, která nakonec lehce oslabila. Za zmínku stojí, že denní rozpětí minima a maxima dosáhlo u akcií ČEZ a Českého Telecomu 10% a v jednom okamžiku se Komerční banka dostala pod psychologickou hranici 800 Kč, která v konečném vyúčtování dosáhla ze SPADových titulů jako jediná výraznějších ztrát.
Za propadem indexu Dow Jones stály především letecké společnosti (Delta Air Lines a US Airways ztratily více jak 40%) a akcie pojišťoven, což se ovšem očekávalo, stejně jako se očekával vzestup zbrojařských firem: Raytheon (+22%), Lockheed Martin (+12%) a snížení úrokoých sazeb. FED se nakonec rozhodl pro 50 bazických bodů. K podobnému kroku přistoupily z obav před celosvětovou recesí i mnohé další centrální banky. Naše ČNB má o poznání mnohem horší manévrovací možnosti, protože stále přetrvává velký inflační tlak, který naopak hovoří pro jejich zvýšení. Výsledkem tedy je ZATÍM nedělat nic a vyčkávat na další statistická čísla (což je i dle mého názoru za současné situace jediné rozumné řešení).
Výslednou korekci o 685 bodů u Dow Jones na 8921 (-7,1%) a 115 pro Nasdaq na 1580 (-6,8%) Evropa přijala relativně pozitivně (vždyť ztráty z předchozího týdne, které v průběhu 4 dní od teroristického útoku nabrala, dosáhly hrozivých v průměru 15%), a tak se úterní obchodování neslo v opoznání klidnějším a pozitivnějším duchu (nakonec to ale byl také jediný den uplynulého týdne, kdy přední evropské trhy zavítaly do černých čísel). Po počátečním propadu o více jak 2%, v němž Komerční banka opět zavítala pod 800korunovou hranici a Český Telecom se zobchodoval za 175Kč, začala pražská burza růst. Tažena především Českým Telecomem, kde byla patrná pokračující přízeň v telekomunikační sektor (na západ od nás výrazně rostl British Telecom, Vodafone, Alcatel. Mimochodem, Marconi ztratil dalších bezmála 7%, toliko k přízni). PX-50 ukončil své obchodování na 321,2 bodech (+0,34%) při minimálních změnách nejlikvidnějších titulů zásluhou Telecomu, který si připsal 1,7%. České radiokomunikace zůstaly zcela beze změny. Příčinou bylo ohlášení zisků, jež však zůstalo mírně za očekáváním. Největší mírou se na kladném hospodaření podílel Radiomobil, velké ztráty však dosáhl Contactel.
Optimismus v telekomunikacích se přelil i na americké trhy, ani to je však neochránilo od dalšího poklesu, jehož jednou z příčin je menší finanční injekce vlády, než investoří doufali. V čele oslabení technologického sektoru pak stáli výrobci polovodičů.
Nižsí úterní růst pražské burzy v porovnání s ostatními evropskými trhy mnohé na středu sliboval. Silných +3% však (jistě mile) překvapilo. Důležitou roli navíc jistě sehrál faktor, že pražská burza zavírá již v 16:00, takže výprodej ji už nestihl zasáhnout. Obzvláště když přihlédneme, jak negativně se vyvíjelo obchodování v Evropě, které bylo zcela v režii především ropných společností v reakci na prudký pokles cen této suroviny. Rostly veškeré SPADové tituly a přes úctyhodných 5% se dostalo hned vícero titulů: Český Telecom (+6,86 %), u kterého lze vypozorovat, že cena pod 200Kč momentálně vždy přiláká dostatek kupců, ČEZ (+5,87 %) a Unipetrol (+5,84 %). Za pozornost také stojí, že ČTc bude přehodnocovat cenu za 49% podíl v Eurotelu. Když uvážíme, že nadhodnocená cena za celou transakci srazila v přímém důsledku hodnotu Telecomu z 330Kč až na 240Kč, možná nás ještě leccos zajímavého čeká.
Silný pokles v Evropě se opět vyhnul telekomunikacím: Telecom Italia (+6%), Nokia (+5%), Deutsche Telekom (+3%), věc v posledním roce zřídkakdy vídaná.
Další oslabení burzovních indexů zažila Amerika, tentokrát pokles postihl prakticky všechna odvětví. Stále se neví, jak hluboký bude dopad na americkou a potažmo i globální ekonomiku. V jednu chvíli byly patrny známky propukající paniky, DJI ztrácel přes 4%, Nasdaq dokonce více jak 6%! K obratu došlo až kolem půl deváté CET, kdy kupci nevydrželi nízké ceny akcií, které pro drtivou vetšinu znamenaly mnohaletá minima, a začali dravě nakupovat. Růst byl velice strmý, přesto nestačil ztráty vymazat a indexy uzavíraly o 1-2% níže.
Očekávaná větší korekce, následkem propadů ve světě předchozího dne, se nekonala. Přestože evropské trhy hned od svého otevření zamířily shodně hluboko dolů, uzavíral PX-50 jen s mírnou změnou. Index podržel především defenzivní Philip Morris, většina ostatních titulů prodělala spíše dekorativní změny, a tak výrazněji oslabil pouze ČEZ.
Co nestihly americké trhy ve středu, snažily se dohnat ve čtvrtek. Nasdaq bez problémů proletěl 1500bodovou hranicí při oslabení o skoro 4%, DJI dokonce toto překonal. Investoři nekompromisně prodávali především General Electric, letecké dopravce (což je v současnosti sektor snad s nejhorším výhledem vůbec), Microsoft, Dell. Jedná se o začarovaný kruh. Dopravci kvůli výrazného poklesu zájmu o leteckou přepravu a finančních ztrát utrpěných běhěm pozastavení letů nad USA citelně propouštějí, což se v konečném důsledku promítne do nezaměstnanosti, nižší koupěschopnosti obyvatelstva a tedy i poklesu spotřebitelské důvery. Pro USA, které jsou na hranici recese (jestli už ji dokonce nepřekročily), to nevěstí nic dobrého a investoři, kteří ještě nedávno s napětím vyhlíželi jakékoli známky zlepšení, jsou již silně přecitlivělí, přestávají brát samotnou fyzickou hodnotu společností jako významný faktor a při sebemenším zakolísaní nekompromisně prodávají vše s tím, že až se situace uklidní, nakoupí mohem levněji.
Propad, který následoval v pátek hned po otevření v Evropě, už nemohla naše burza nenásledovat. V jednu chvíli londýnský FTSE vykazoval ztrátu větší než 7%, německý DAXX a pařížský CAC40 pak přes 5%. Český Telecom se ocitl pod hranicí 190Kč, České radiokomunikace lehce pod 250Kč a Komerční banka se znatelně přiblížila 800Kč. Po poledni se však situace začala uklidňovat a PX-50 uzavřel týden na 325,2 bodech (-0,8%). Jediný růstový zůstal Philip Morris, ztrát přes 2% dosáhl Unipetrol, ČEZ a Český Telecom
Tečku za obrazem celého týdne pak udělaly Spojené státy. Nasdaq = 1423 bodů (-3,25%), DJI = 8236 (-1,68%).
Mé názory a postřehy:
Ani blížící se válečný konflikt není s to vyhnat na více než několik dní vzhůru ceny ropy. Globální ekonomiku (už tak slabou) podkopávají další a další špatné zprávy a snížené odhady, světová poptávka po černém zlatu tedy přirozeně klesá a pokud OPEC nepřiškrtí kohoutky, cena za barel Brentu se nad 30$ jen tak nepodívá. Situace z minulých 2 týdnu to vše jen dokazuje.
Očekávaný růst cen akcií Unipetrolu se s probíhajicí privatizací nekoná, naopak cena spíše postupně klesá, přestože zájemců je přes 20. Na vině je jednak současná neutěšená situace na kapitálových trzích a jednak je opravdových zájemců podstaně méně, navíc mnozí mají zájem pouze o část společnosti a celek jako takový nechtějí.
Ceny amerických akcií se dostaly na velice zajímavou úroveň a jeví se znatelně podhodnocené (tím ovšem nemyslím akcie leteckých společností, pojišťoven a brookerských domů, kde jsou ztráty obrovské a stále se vyčislují). Především American Express, General Electric, General Motors a Microsoft prodělali v uplynulých dnech výrazné korekce a vzhledem k síle jejich postavení na trhu, zahrnutí v Dow Jonesově indexu a v porovnání s ostatními akciemi v něm zahrnutými se jistě vyplatí je sledovat pozorněji, jak se budou dále chovat.
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 18.12.2024
Natural 95 35.64 Kč | Nafta 34.82 Kč |
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory