Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  07.07.2011 09:14:30

ČR - přebytek bilance zahraničního obchodu v květnu stoupl na 14,4 mld.Kč

Zahraniční obchod - květen 2011

Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky se v květnu meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 18,2 % a dovoz o 17,5 %. Přebytek obchodní bilance 14,4 mld. byl meziročně o 3,2 mld. vyšší.

* * *
Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky se meziměsíčně po sezónním očištění snížil vývoz o 0,7 % a dovoz o 1,0 %. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 0,2 % a dovozu o 0,5 %.

Meziročně v běžných cenách se zvýšil vývoz o 18,2 % (37,3 mld. ) a dovoz o 17,5 % (34,0 mld. ). Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 17,8 % (71,3 mld. ) na 470,6 mld. , což bylo o 61,2 mld. více než v květnu 2008 před hospodářskou a finanční krizí. Vlivem posílení CZK vůči oběma hlavním měnám rostl zahraniční obchod rychleji při přepočtu na EUR (vývoz o 24,4 % a dovoz o 23,7 %) a zejména na USD (vývoz o 42,0 % a dovoz o 41,3 %) než obchod vyjádřený v českých korunách.

Obchodní bilance skončila přebytkem 14,4 mld. , který byl meziročně o 3,2 mld. vyšší. Aktivum meziročně vzrostlo hlavně u strojů a dopravních prostředků (o 8,7 mld. ), dále u průmyslového spotřebního zboží a polotovarů a materiálů (shodně o 1,0 mld. ). Přebytek naopak klesl u surovin (o 1,9 mld. ) a nápojů a tabáku (o 0,2 mld. ). Prohloubení deficitu zaznamenal obchod s minerálními palivy (o 4,0 mld. ), chemickými výrobky (o 1,3 mld. ) a s potravinami a živými zvířaty (o 0,2 mld. ).

Vývoz strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšil o 19,6 % (21,6 mld. ). Přírůstek zaznamenal především vývoz silničních vozidel (o 5,3 mld. ), elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 4,9 mld. ) a výpočetní techniky (o 4,2 mld. ). Dovoz strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšil o 15,7 % (12,9 mld. ), z čehož nejvíce vzrostl dovoz ostatních dopravních a přepravních prostředků (o 2,7 mld. ), elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 2,5 mld. ) a silničních vozidel (o 2,4 mld. ). Dovoz minerálních paliv se meziročně zvýšil o 29,6 % (5,7 mld. ). Dovoz ropy meziročně vzrostl hodnotově o 6,4 %, v naturálním vyjádření se snížil o 15,7 %. Dovoz zemního plynu se zvýšil hodnotově o 26,1 %, naturálně o 12,1 %.

Obchodní bilance se státy EU vykázala aktivum 56,1 mld. , které bylo meziročně o 5,5 mld. vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se meziročně prohloubil o 2,3 mld. na 41,7 mld. . Aktivum vzrostlo v obchodě s Německem o 4,8 mld. , Slovenskem o 1,6 mld. a Francií o 0,6 mld. . Schodek se prohloubil v obchodě s Čínou o 3,9 mld. , v obchodě s Ruskem bylo naopak zaznamenáno zmenšení pasiva o 1,6 mld. (vliv růstu vývozu).

V lednu až květnu vzrostl vývoz o 19,4 % a dovoz o 20,1 %. Přebytek obchodní bilance činil 80,5 mld. , což znamenalo meziroční přírůstek o 7,9 mld. . Ke zlepšení bilance došlo hlavně u strojů a dopravních prostředků, kde se meziročně zvýšilo aktivum o 39,5 mld. . Prohloubil se naopak schodek obchodu s minerálními palivy o 20,3 mld. a chemickými výrobky o 10,1 mld. .

Podle metodiky platební bilance v národním pojetí založeném na koncepci změny vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty vykázala obchodní bilance přebytek 1,5 mld. . Údaje o vývozu a dovozu zboží propočtené s využitím údajů k DPH podle této metodiky jsou uvedené v tabulce 8.

* * *

Podle zdrojů ČSÚ byly získány údaje u odeslání od 98,4 % a přijetí od 98,5 % firem, které měly zpravodajskou povinnost v rámci systému Intrastat. Údaje za firmy, osvobozené od zpravodajské povinnosti v souladu s novelizací vyhlášky č. 201/2005 Sb., a za firmy, které nesplnily zpravodajskou povinnost, byly dopočteny. Dopočtové metody vycházejí z údajů o realizaci obchodu firem v minulém období a údajů vykázaných v přiznáních k dani z přidané hodnoty.

Údaje v národním pojetí podle metodiky platební bilance a národních účtů jsou měsíčně propočítávány na základě údajů statistiky zahraničního obchodu v kombinaci s údaji z Přiznání k dani z přidané hodnoty. V měsících, kdy ještě nejsou údaje z daňových přiznání k dispozici, jsou extrapolována data z předchozích období. Tato metodika spočívá v úpravě hodnot zbožových operací prováděných nerezidenty o jejich přidanou hodnotu, tj. rozdíl mezi hodnotou nákupu zboží v tuzemsku v případě vývozu nebo prodeje do tuzemska v případě dovozu a hodnotou deklarovanou při přechodu hranic. Zatímco předmětem statistiky zahraničního obchodu v dosud publikovaném mezinárodním pojetí podle nařízení Parlamentu a Rady Evropské unie je pohyb zboží přes hranici, metodika platební bilance zdůrazňuje změnu vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty.

Zdroj: ČSÚ






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688