Ernst&Young: Počet přímých zahraničních investic v ČR loni vzrostl meziročně o 16 procent
PRAHA (MEDIAFAX) - Počet projektů přímých zahraničních investic v Česku v roce 2010 po předchozím poklesu vzrostl meziročně o zhruba 16 procent na 71, Česká republika tak loni mezi ostatními evropskými zeměmi obsadila opět 14. místo. Informovala o tom ve čtvrtek společnost Ernst&Young.
V celé Evropě se loni zvýšil počet investičních projektů o 14 procent na 3757 z předloňských 3303 projektů. Vyplývá to z devátého průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory European Attractiveness Survey, který pravidelně provádí společnost Ernst&Young.
"Do České republiky investory i nadále láká především dobrá kvalita infrastruktury a vysoce kvalitní lidské zdroje," uvedla Magdalena Součková, vedoucí partnerka společnosti Ernst&Young ČR.
Agentura CzechInvest v roce 2010 do České republiky zprostředkovala 209 tuzemských i zahraničních projektů v hodnotě 16,248 miliardy korun. "Největší objem investic zamířil do výrobních projektů, které jsou také nejnáročnější na velikost vstupního kapitálu. Největší počet investic však zamířil do sektoru IT a vývoje softwaru," řekl generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek.
Druhým nejčastějším oborem, do kterého české a zahraniční firmy s pomocí agentury CzechInvest v loňském roce investovaly, bylo strojírenství. To přilákalo také jeden z největších loňských projektů, a to investici americké společnosti Caterpillar, která bude v průmyslové zóně Triangle opravovat plynové turbíny z celé Evropy, Afriky a Středního východu.
Statistiky agentury CzechInvest potvrzují výraznou změnu ve skladbě investic realizovaných v České republice. "Namísto velkých investic vyžadujících mnoho relativně snazší manuální práce vznikají spíše menší, na zkušenosti a technologie náročnější projekty. Přibylo také podniků, které rozšiřují své stávající projekty," sdělil Křížek.
Předloni počet projektů přímých zahraničních investic v celé Evropě klesl o 11 procent. "Po výrazném poklesu investic během recese se nyní investoři do Evropy v plné síle vracejí. Vedou přitom investoři ze Spojených států. Bude záležet na tom, jak Evropa tento impulz využije a jak se jí podaří obstát ve stále sílící konkurenci globálního prostředí," vysvětlila Součková.
K obratu vývoje přímých zahraničních investic v Evropě loni podle analýzy přispěly zejména investice z USA. S více než čtvrtinou všech projektů zůstávají Spojené státy i nadále klíčovým investorem na evropských trzích. Americké firmy loni v Evropě umístily rekordních 972 investičních projektů.
Pozici investorsky nejatraktivnějších zemí si loni udržely Velká Británie a Francie. Velká Británie získala 728 přímých zahraničních investic a Francie 562. Třetí Německo přilákalo 560 projektů přímých zahraničních investic. Právě Německo loni mezi hlavními evropskými ekonomikami vykázalo nejvyšší nárůst počtu projektů, kterých bylo meziročně o 34 procent více.
Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?