Ernst&Young: Počet přímých zahraničních investic v ČR loni vzrostl meziročně o 16 procent
PRAHA (MEDIAFAX) - Počet projektů přímých zahraničních investic v Česku v roce 2010 po předchozím poklesu vzrostl meziročně o zhruba 16 procent na 71, Česká republika tak loni mezi ostatními evropskými zeměmi obsadila opět 14. místo. Informovala o tom ve čtvrtek společnost Ernst&Young.
V celé Evropě se loni zvýšil počet investičních projektů o 14 procent na 3757 z předloňských 3303 projektů. Vyplývá to z devátého průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory European Attractiveness Survey, který pravidelně provádí společnost Ernst&Young.
"Do České republiky investory i nadále láká především dobrá kvalita infrastruktury a vysoce kvalitní lidské zdroje," uvedla Magdalena Součková, vedoucí partnerka společnosti Ernst&Young ČR.
Agentura CzechInvest v roce 2010 do České republiky zprostředkovala 209 tuzemských i zahraničních projektů v hodnotě 16,248 miliardy korun. "Největší objem investic zamířil do výrobních projektů, které jsou také nejnáročnější na velikost vstupního kapitálu. Největší počet investic však zamířil do sektoru IT a vývoje softwaru," řekl generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek.
Druhým nejčastějším oborem, do kterého české a zahraniční firmy s pomocí agentury CzechInvest v loňském roce investovaly, bylo strojírenství. To přilákalo také jeden z největších loňských projektů, a to investici americké společnosti Caterpillar, která bude v průmyslové zóně Triangle opravovat plynové turbíny z celé Evropy, Afriky a Středního východu.
Statistiky agentury CzechInvest potvrzují výraznou změnu ve skladbě investic realizovaných v České republice. "Namísto velkých investic vyžadujících mnoho relativně snazší manuální práce vznikají spíše menší, na zkušenosti a technologie náročnější projekty. Přibylo také podniků, které rozšiřují své stávající projekty," sdělil Křížek.
Předloni počet projektů přímých zahraničních investic v celé Evropě klesl o 11 procent. "Po výrazném poklesu investic během recese se nyní investoři do Evropy v plné síle vracejí. Vedou přitom investoři ze Spojených států. Bude záležet na tom, jak Evropa tento impulz využije a jak se jí podaří obstát ve stále sílící konkurenci globálního prostředí," vysvětlila Součková.
K obratu vývoje přímých zahraničních investic v Evropě loni podle analýzy přispěly zejména investice z USA. S více než čtvrtinou všech projektů zůstávají Spojené státy i nadále klíčovým investorem na evropských trzích. Americké firmy loni v Evropě umístily rekordních 972 investičních projektů.
Pozici investorsky nejatraktivnějších zemí si loni udržely Velká Británie a Francie. Velká Británie získala 728 přímých zahraničních investic a Francie 562. Třetí Německo přilákalo 560 projektů přímých zahraničních investic. Právě Německo loni mezi hlavními evropskými ekonomikami vykázalo nejvyšší nárůst počtu projektů, kterých bylo meziročně o 34 procent více.
Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory