Meziroční míra inflace v květnu vzrostla na 1,8 procenta, míní analytici (9.6.2011)
PRAHA (MEDIAFAX) - Český statistický úřad (ČSÚ) ve čtvrtek zveřejní údaje o květnové míře inflace. Tržní konsenzus agentury Reuters počítá s meziměsíčním růstem spotřebitelských cen o 0,3 procenta, meziročně by se měla zvýšit z dubnových 1,6 na 1,8 procenta.
„Na květnovou inflaci měly tentokrát vliv nejspíše potraviny, především pečivo. Dozvuky cenového růstu se dají čekat u tabákových výrobků, pohonných hmot a sezonního zboží,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Dufek, analytik ČSOB (+0,4 %, resp. +1,9 %). Meziroční inflace se podle něj zřejmě možná krátkodobě dostane i mírně nad prognózu centrální banky, respektive do blízkosti inflačního cíle ČNB. „Rizikovými faktory i nadále zůstávají ceny potravin a pohonných hmot. V nejbližších měsících navíc musíme počítat se zdražením zemního plynu pro domácnosti. ČNB i nadále nemusí pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb, nicméně rostoucí maloobchodní tržby se zřejmě již dostávají do její pozornosti,“ upozornil Dufek.
„Ke zdražení přispějí hlavně potraviny, zejména pekárenské výrobky. Zbytek spotřebního koše bude relativně v klidu, tentokrát došlo také u pohonných hmot k určité úlevě,“ doplnil David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance (+0,3 %, resp. +1,8 %).
V dubnu vzrostly spotřebitelské ceny meziměsíčně o 0,3 procenta, meziroční míra inflace klesla z březnových 1,7 na 1,6 procenta. Meziměsíční růst ovlivnilo zejména zvýšení cen oděvů (o 2,1 %) a obuvi (o 5,6 %). Na snižování cenové úrovně působil zejména pokles cen alkoholických nápojů a tabáku, kde ceny vína klesly o 3,0 procenta a piva o 1,5 procenta.
Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo zejména u alkoholických nápojů a tabáku, kde zmírnil růst cen vína na 3,5 procenta (ze 7,4 % v březnu). Největší vliv na růst celkové úrovně spotřebitelských cen, který v dubnu ještě mírně posílil, měly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Vyšší než loni byly zejména ceny běžného pečiva (o 17,7 %), mouky (o 30,3 %), těstovin (o 12,8 %), mléka (o 13,0 %), másla (o 18,3 %), jedlých olejů (o 23,6 %), brambor (o 50,9 %), cukru (o 16,6 %), kakaa (o 14,4 %) a kávy (o 10,5 %). Nižší než loni byly naopak i nadále především ceny oděvů (o 2,5 %).
Tomáš Cížek, cizek@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory