Co se stalo v květnu na akciovych trzích
Akciové trhy zaznamenaly v uplynulém měsíci mírnou stagnaci. NASDAQ v květnu zůstal téměř beze změn na úrovni 2110,57 (-0,27 %), Dow posílil jenom na zanedbatelných 10911,94 (+0,51 %) a S&P 500 posílil na úroveň 1255,77 (+1,66 %).
Mezi hlavní událost patřilo setkání amerického Úřadu federálních rezerv (Fed), po jehož skončení Fed, tedy jeho Výbor pro operace na otevřeném trhu (FOMC), oznámil snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu na 4%. Bylo to letos už v pořadí páté snížení od 3. ledna, kdy sazby činily 6.50%. Na jeho pozadí si tak polepšily burzovní indexy nejen ve Spojených státech.
Dow Jones Industrial Average se v květnu poprvé od 14. Září 2000 dostal a zavřel nad velice silnou jak technickou tak psychologickou hranici 11 000 bodů. Vzestup byl pro býčí investory jednoznačně pozitivním signálem na nákup a pro většinu medvědích investorů signál pro uzavření krátkých pozic. Vzestup byl všeobecně považován za opožděnou reakci po posledním snížení sazeb americkým Fedem.
Velmi dobře si v květnu vedli drahé kovy, průmysl spotřební elektroniky, gumárenský a hračkářský průmysl. Výrazně však oslaboval automobilový průmysl, který je stále postižen recesí ve výrobní sféře a tím spojeném hromadném propouštění. Dále také oslabovali telekomunikace, polovodiče, stavebnictví, a těžební průmysl v oblasti ropy a zemního plynu.
Na začátku měsíce americký Úřad práce zveřejnil, že nezaměstnanost vzrostla na 4.5% od březnové hodnoty 4.3%, což byl největší nárůst od roku 1991. Na základě tohoto údaje bylo už tehdy možné předpokládat, že překvapující nárůst HDP za první kvartál o 2% bude zrevidován dolů a že ozdravení americké ekonomiky je vzdálenější než se původně očekávalo. Důvodem revize bylo také prudké snižování zásob, oslabení maloobchodních tržeb a vyšší deficit čistého vývozu. Celkový růst však byl stále ještě mírně nad jednoprocentním tempem loňského posledního čtvrtletí, kdy největší světová ekonomika přešla z předchozích vysokých temp růstu do prudkého útlumu. Stoupající nezaměstnanost by znamenala pokles ve spotřebitelské důvěře (spotřebitelské výdaje představují dvě třetiny z HDP USA), americká ekonomika by se tak lehce mohla octnout v recesi.
Produktivita za první kvartál klesla o 0.1% poté co se výrazně zvýšila ve čtvrtém kvartálu 2000 o 2%. Byla to také nižší než-li očekávaná hodnota, ale tržní sentiment to výrazně neohrozilo.
Americký senát v květnu schválil snížení daní o 1,35 triliónu dolarů, které zahrnuje i rozsáhlé snížení daně z příjmu, způsobené poklesem maximální sazby na 36 procent z dřívějších 39,6 procenta. Návrh prošel díky křehké koalici umírněných demokratů a republikánů, která získala většinu ve stranicky stejnoměrně obsazeném senátu.
Příjmy Američanů v dubnu pokračovaly v letošním silném růstu tempem 0,3 procenta, výdaje však rostly rychleji a jejich objem nadále převyšoval velikost příjmů. Spotřebitelé tak podobně jako v předchozích měsících tohoto roku museli čerpat z úspor.
Nové údaje ukázaly, že spotřebitelské výdaje jakožto klíčová součást ekonomiky zatím zůstávají i v nynějším hospodářském útlumu v USA na poměrně silné úrovni. Při očištění od inflace se příjmy v dubnu zvýšily jen o 0,1 procenta a výdaje rostly o 0,2 procenta.
Prodej stávajících domů ve Spojených státech ve čtvrtém měsíci letošního roku meziměsíčně klesl o 4,2 procenta na 5,20 miliónu domů poté, co se v březnu se jejich prodej zvýšil o 4,6 procenta na 5,43 miliónu domů. Prodej nových domů také vykázal v dubnu prudký pokles, který byl s tempem téměř desíti procent nejhlubší za poslední čtyři roky. Počet nově prodaných jednogeneračních domů klesl proti předchozímu měsíci o 9,5 procenta na sezónně a celoročně přepočtených 894.000 jednotek. Nejnovější údaje zvýšily obavy, že slábnoucí americká ekonomika vrhá stíny také na trh bydlení, což je sektor, který byl doposud považován za světlý bod.
Hlavní barometr americké spotřebitelské důvěry v květnu oživil. Američané totiž byli navzdory nervozitě z vlny propouštění optimističtí co se týče dlouhodobých vyhlídek práce. Index spotřebitelské důvěry vyskočil v květnu na 115,5 bodu z dubnových nahoru revidovaných 109,9 bodu. Přitom ještě v únoru byl na čtyřapůlletém minimu 109,2 bodu.
Všeobecně však většina zpráv o hospodaření v nejvýznamnějších amerických společnostech stále zůstává smíšená, přičemž nezaměstnanost narůstá, průmyslová produkce, a produktivita práce klesají, a prodej domů je také v poklesu. Investoři však vsázejí nato, že série agresivních snížení sazeb se už brzy odrazí v celkové ekonomice.
Rastislav Vasilisin
Portfolio Manager AIB
rvasilisin@aib.cz, www.aib.cz
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Co se stalo v květnu na akciovych trzích
- Na čem stojí horská dráha nejdražších akcií na trhu? A co je vlastně drahá a levná akcie?
- Daně v únoru: Co by vás mohlo stát tisíce ve výplatě za leden, co se odkládá a na co nezapomenout
- Daně v únoru: Co by vás mohlo stát tisíce ve výplatě za leden, co se odkládá a na co nezapomenout - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Nechtějte vědět, co se stane, až si americký trh všimne tohoto grafu
- Co stojí za posledním poklesem akciových trhů? / BIG EXPERT - zahraniční trhy: týden od 30. 9. 2019
Benzín a nafta 04.01.2025
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 35 Kč |
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Okénko finanční rady
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla