(Kurzy.cz)
ČS - koment ke dnešní makroeonomické smršti
ČSÚ dnes zveřejnil několik dat. Jako první se podíváme na lednovou průmyslovou produkci.
· Ta v lednu m/m vzrostla o sezónně očištěná 3%, meziročně pak o 5,3% (trh:2,5%, ČS:3,9%), nové objednávky vzrostly o 3,7%, ty zahraniční o 6,8%.Meziroční data jsou do velké míry ovlivněna nízkou srovnávací základnou z ledna 2009 – tam totiž průmyslová produkce dosáhla svého dna. Meziměsíční čísla však vykazují lepšící trend – od června 2009 je průměrné m/m (SO) tempo růstu 1%.
· V meziročních datech je vidět vliv šrotovného – nejvíce vzrostla výroba motorových vozidel, pak výroba pryžových a plastových výrobků (což je hojně rovněž o autech) a výroba základních kovů. Dva další pilíře si už tak dobře nevedly - výroba strojů a zařízení a výroba elektrických výrobků klesla r/r shodně o cca. 8% (i když zde dno bylo dosaženo později).
· V letošním roce čekáme jenom pozvolné zotavování v průmyslu – ale jsme optimisté. Pokračující mírnou expanzi naznačují jak předstihové indikátory (nejenom zde ale i v EMU), tak vývoj nových objednávek. Za 1Q/10 čekáme zhruba +5% r/r.
· Dalším zveřejněným údajem je únorová inflace. Zde nedošlo meziměsíčně k žádné změně (trh: +0,2% m/m, ČS:+0.1%), meziročně tak změna byla +0,6%. Na meziměsíční změnu opačně působily změny cen u potravin (+) či rekreací (sezónní efekt, +) a změny cen u automobilů (po skončení šrotovného další slevy, -) a obuvi nebo oděvů (sezónní, -).
· Na meziroční číslo má nejvyšší vliv směrem k růstu změna spotřebních daní (zejména u paliv) a deregulace, opačným směrem působí ceny plynu (ty se ale od dubna upraví, tento efekt tak zeslábne) a elektřiny a pak ceny potravin.
· Příznivý inflační vývoj bude pokračovat i po zbytek roku – postupně se bude vytrácet efekt nižší ceny ropy v roce 2009 (což ale u nás již ten kompenzují vyšší daně), deregulace budou v první polovině roku inflaci po 7 letech ubírat, jádrová inflace začne pozvolna z mírně minusových hodnot růst. Inflace začne vlivem bazického efektu a mírně vyšší jádrové inflace růst k 2% až závěrem roka.
· Posledním významným údajem jsou průměrné mzdy za 4Q/09 – ty vzrostly reálně o 4,8% (mzdy na přepočtené osoby) na průměrných 25 752 CZK (q/q růst o 1,2%).
· Při tak silném růstu se nabízí otázka, proč tedy spotřeba domácností ve 4Q/09 (zřejmě) silně poklesla? Důvod je ve statistice (jako vždy, konec-konců) – vysoký průměr byl ovlivněn (podobně jako v minulé čtvrtletí) propouštěním, které se ve větší míře dotklo zaměstnanců s nižšímu než průměrnými mzdami. To má pak za následek, že ten zbývající (menší) počet lidí má průměrnou mzdu vyšší.
· Další důvody k tak vysokému růstu jsou opět strukturální či legislativní. V té první kategorii je nižší nemocnost (což je důsledek většího strachu o místo – může to tak ukazovat, že předkrizová nemocnost byla částečně dána zneužíváním sociálního systému zejména nízkopříjmovými skupinami), v té druhé pak např. změny ve stropech sociálního zajištění (které vedly k vyplácení odměn teď).
· Reálné mzdy však s utichajícím propouštěním přejdou k stagnaci – spotřeba v letošním roce poklesne. Konec-konců – agregátní objem mezd ve 4Q/09 o 2% klesl, což je odpověď na otázku, proč spotřeba domácností asi udělala ve 4Q/09 totéž.
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory