Podíl biosložek v palivech se od letošního dubna zvýší, ale méně než chce vláda
PRAHA (MEDIAFAX) - Podíl metylesteru řepkového oleje (MEŘO) v motorové naftě se od dubna letošního roku zvýší zřejmě na šest procent. Pro Mediafax to ve středu uvedl předseda zemědělského výboru parlamentu Jiří Papež s tím, že jde o přijatelný kompromis pro rafinerie, pumpaře a výrobce MEŘO v ČR.
Kompromis je jedním z výstupů z odborného semináře, který proběhl právě pod gescí Papeže v prostorách poslanecké sněmovny parlamentu a který měl podle jeho slov "vyjasnit pozice výrobců a prodejců biopaliv". "Nikdo nevidí problém ve zvýšení podílu MEŘO v bionaftě na šest procent. Horší je to s podílem biolihu v benzínu, jehož zvýšení chtějí rafinerie odložit až na příští rok," řekl Papež.
Podle již schváleného vládního návrhu by se měl při letos zvýšit podíl biolihu v benzínu na 4,5 procenta a MEŘO v naftě na 6,3 procenta.
Proti výraznému zvyšování podílu biopaliv v pohonných hmotách se ale již dříve postavil exministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Podle jeho slov není zásadní důvod, proč by ČR měla výrazně navyšovat podíl biosložek v palivech za situace, kdy závazek vůči EU je dosáhnout podílu deseti procent až v roce 2020.
Biopaliva se v minulém období stala předmětem celosvětové kritiky, neboť zdražují pohonné hmoty, zvyšují ceny zemědělských komodit a jejich produkce nenapomáhá zlepšení stavu životního prostředí. S mírným navyšováním podílu biopaliv nicméně exministr souhlasí. "Budu hlasovat pro, ale je nutné to vysvětlit občanům," řekl Gandalovič.
Podle předsedy Sdružení výrobců bionafty Petra Jeviče představuje v případě bionafty nárůst ceny díky přítomnosti biosložky v průměru 11 haléřů. Přiznává, že se kritika biopaliv promítá do mírného poklesu jejich produkce a nižšího využití výrobních kapacit. EU ale podle jeho slov vloni novelizovala směrnici týkající se specifikace benzinu a nafty. Tím se podle Jeviče vytvořil rámec zahrnující povinné přimíchávání bioložek do pohonných hmot, který by měl podnikatelskému prostředí poskytnout dlouhodobější stabilitu.
V ČR jsou v současné době výrobní kapacity na 312 000 tun MEŘO ročně, nicméně produkce MEŘO klesá. Rekordní produkce byla v roce 2005 (126 894 tun), v roce 2007 ale klesla na 81 806 tun a předloni na 75 177 tun. Konečné statistiky za loňský rok nejsou ještě známy.
Obdobná situace je i v EU. Tam činí celková produkční kapacita 15,8 milionu tun MEŘO, v roce 2008 ale byly zpracovatelské kapacity využity jen z 51 procent.
Naopak výroba biolihu, alespoň v ČR, mírně roste. Zatímco za celý rok 2008 se v ČR vyprodukovalo 60 236 tun biolihu, v loňském roce se za prvních deset měsíců vyrobilo v ČR celkem 67 728 tun biolihu.
V současné době je v ČR možné plošně přimíchávat v průměru 3,5 procenta biolihu do benzínu a 4,5 procenta MEŘO do motorové nafty.
Petr Havel, ekonomika@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Auto Moto:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?