ČS - koment 11.9. - ústavní soud, polský zlotý, důvěra v USA
ČR+Region
· Dnes bude zveřejněn finální údaj o vývoji průmyslové produkce. Dopad údaje na chování finančních trhů bude omezený, zajímavé budou hlavně podrobnosti o struktuře průmyslové produkce.
· Včera večer Ústavní soud vyhověl stížnosti poslance Melčáka a zrušil ústavní zákon který umožňoval předčasné volby. Volby v říjnu tedy nebudou. Poslanecká sněmovna již však prý má připravenou změnu ústavy k jejíž schválení by mohlo dojít již dnes. Volby by se mohly konat na začátku listopadu.
· Publikace zprávy ratingové agentury S&P o zdraví polských bank se podepsala na zlotém. Agentura konstatuje, že se projevuje rychlé zhoršování kvality aktiv bank, způsobené nižší platební schopností bank a podniků a to díky vysokému poměru půjček v cizích měnách. Pozor však, podle Reuters agentura porovnává data k Q1/09 oproti roku 2007, tudíž právě v období kdy i zlotý byl výrazně podhodnocen. Na druhou stranu zpráva konstatuje, že vzhledem k relativně malému zasažení polské ekonomiky globální recesí je zhoršení v Polsku nižší než v jiných státech. Ani S&P ani Fitch momentálně neuvažují o změně ratingu Polska.
· Výrazné oslabení polského zlotého (v minimu až 4,17 k euru) se projevilo částečně i na slabším kurzu forintu, zatímco koruna se držela bez výraznějšího pohybu poblíž 25,50. Měnový trh ignoroval zasedání ústavního soudu a zatím ho evidentně nijak zvlášť nevzrušují půtky na české politické scéně. Vzhledem k lepšící se náladě na světových finančních trzích indikované posilováním akcií by se měl zlotý začít brzy zotavovat a mírné posílení je možné čekat i u forintu. Dnešní regionální data (maďarský CPI a polský zahraniční obchod a běžný účet) by měly mít omezený dopad. Koruna by dnes přeci jen mohla reagovat na vývoj situace kolem předčasných voleb.
· Podle člena bankovní rady ECB Mersche se evropská ekonomika stabilizuje, ale zotavení bude volatilní. Obzvlášť velká míra nejistoty se pojí se schopností ekonomik udržet se v růstu po tom co přestanou dostávat podporu od státních stimulů.
· Bank of England na svém včerejším zasedání ponechala beze změny sazby i rozsah probíhajícího kvantitativního uvolňování. Oboje rozhodnutí se očekávala.
· Schodek amerického zahraničního obchodu vzrostl nečekaně prudce na 32 mld. USD, především kvůli výraznému růstu dovozů průmyslového zboží, specielně automobilů. Údaj ukazuje na zlepšování domácí poptávky. Solidním tempem však rostl i export. Dolar, který se mírně zotavuje po prudkém propadu, na údaje reagoval pouze omezeně. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti překvapily pozitivně, když klesly o 20000 na 550000.
· Dnešní michiganský index spotřebitelské důvěry by měl potvrdit zlepšování nálady spotřebitelů díky příznakům zlepšování stavu ekonomiky.
Jana Krajčová
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Koronavirus COVID-19 v USA, mapa koronaviru ve Spojených státech
- ČS - koment 11.9. - ústavní soud, polský zlotý, důvěra v USA
- ČS - koment 30.11. - měny v CEE pod tlakem, důvěra v EU, růst polského HDP
- Zlotý má problém - polský ústavní soud se postavil nad legislativu EU
- ČS - koment 11.11. - pozitivní makro z USA, Francie a Itálie
- ČS - koment 16.7. - zlotý a polské sazby, inflace a průmysl ve světě
- ČS - koment 29.9. - spotřebitelská důvěra v Německu a USA
- ČS - koment 24.11. - čekání na důvěru podle německého IFO
- ČS - koment 17.9. - český a polský rating, data z USA v čele s CPI