Euro-dolar na novém historickém maximu
Poměrně jednoznačné obchodování včera panovalo na vzájemném měnovém páru mezi evropskou a americkou měnou poté, co jak z Evropy, tak ze Spojených států přišlo několik důležitých ekonomických dat. Tím hlavním co nabídla Evropa byly překvapivě silné výsledky německého IFO indexu, který v únoru zpevnil z lednových 103,4b. na 104b. (oček.: 103b.) a i přesto, že IFO expectations index pokračoval v poklesu, zanechala včerejší data u obchodníků dobrý dojem z toho, že by německá ekonomika mohla mít to nejhorší z druhé poloviny minulého roku pomalu již za sebou. Vzhledem k tomu, že IFO navíc navazoval na minulý pátek zveřejněné poměrně slušné výsledky PMI v eurozóně, reagovaly eurobýci na povzbudivá data okamžitým nákupem evropské měny, která se ve včerejším obchodování dokonce vyšplhala na nové historické maximum a po prolomení psychologické bariery 1,50 EUR/USD zpevnila až k ceně 1,5046 EUR/USD. Je však třeba dodat, že za vývojem na euro-dolaru stojí evropská data pouze z poloviny. Druhou část práce odvedly fundamenty ze Spojených států, které přinesly velmi zneklidňující výsledky. Inflace ve výrobě (PPI) překvapila strmým růstem o 1% (oček.: 0,4%) a růstu se dočkal také jádrový ukazatel, stoupající o 0,4% (oček.: 0,2%). Nelichotivé, i když lepší než očekávané, výsledky pak nabídnul i S&P Case-Shiller index, podle kterého klesaly v minulém roce ceny domů ve dvaceti největších amerických metropolích tempem 9,1% (oček.: pokles o 9,9%) a to nejhorší mělo teprve následovat, když byly zveřejněny výsledky únorové spotřebitelské důvěry, která pokračuje ve svém volném pádu z lednových 87,3b. na 75b. (oček.: 82b.). Dolar tak včera opravdu neměl jinou volbu než slábnout a nijak mu to neulehčil ani místopředseda Fedu Donald Kohn, který včera na univerzitě v Severní Karolíně řekl, že považuje nebezpečí zpomalení hospodářského růstu za „větší hrozbu“ než inflaci, čímž jasně naznačil, že preferuje další snižování úrokových sazeb.
Vysoká inflace a slábnoucí spotřebitelská důvěra hrozící pokračováním útlumu ekonomiky vskutku neposkytují žádnou základnu na které by mohla americká měna výrazněji posilovat a i přesto, že krátkodobě může vyšší inflace od prodeje dolaru některé obchodníky odrazovat, v případě, že bude tento trend pokračovat, bude se jednat o výrazně negativní faktor, který může americkou měnu zatlačit ještě více ke zdi. Také dnešní obchodování nabídne několik důležitých dat, které mohou v kontextu posledního vývoje výrazně rozvlnit kurz euro-dolaru, především pak tehdy, nabídnou-li další zhoršení výhledu pro americkou ekonomiku. Tím nejzajímavějším jsou ve 14:30 zveřejněné výsledky lednové dynamiky růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Ty mají podle analytiků korigovat prosincový skokový růst, kdy dosáhly zvýšení o 5% a tak je od nich nyní očekáván propad o 4%, zatímco v případě jádrového ukazatele čekají analytici po prosincovém skoku o 2,3% propad o 1,4%. Pokud by se jádrový ukazatel propadal o více než 2%, bude se jednat o další ze signálů vedoucí k prodeji americké měny, která by tak po včerejším prolomení hranice 1,50 EUR/USD mohla pokračovat ve svém slábnutí. Lepší výsledky naopak dolaru mohou pomoci, přesto ale aktuální sentiment hovoří silně v jeho neprospěch a tak by se mohli eurobýci chopit jakékoli příležitosti k jeho opětovném prodeji. V 16:00 jsou pak ke zveřejnění připraveny výsledky lednového počtu prodaných nových domů, kterých má být meziročně pouze 600 tis. (předch.: 604 tis.) a značnou pozornost na sebe dnes může přitáhnout také projev šéfa Fedu Bena Bernanka na půdě sněmovny reprezentantů, kde se bude mluvit o měnové politice americké centrální banky a obchodníci budou očekávat jakékoli další náznaky budoucích kroků.
Euro včera na páru s dolarem vystoupilo z širokého pásma mezi cenami 1,43 – 1,4965 EUR/USD, kde se drželo od konce října minulého roku. V případě že by dnešní americká data dokázala evropské měně pobyt nad hranicí 1,50 EUR/USD prodloužit, mohl by se evropské měně pootevřít prostor k dalšímu růstu, když zůstává i nadále v dlouhodobějším horizontu perspektivnější měnou, díky rozšiřujícímu se úrokovému diferenciálu mezi oběma měnami. Evropská měna se navíc může opřít o poměrně slušná data, což se o dolaru za poslední dny říci nedá.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna