Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  01.04.2025 15:36:36

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí potvrdily růst HDP tempem 0,7 % mezikvartálně a 1,8 % meziročně

Růst HDP České republiky za celý rok 2024 byl potvrzen na úrovni 1,0 % poté, co v roce 2023 vykázala česká ekonomika růst 0,1 %.

Pro letošek očekáváme celoroční růst HDP v oblasti 2,1 %, rizika pro tento výhled ale existují v obou směrech v podobě celních válek a vyšších evropských výdajů na obranu.

Zpřesněné údaje potvrdily, že česká ekonomika vykázala v loňském závěrečném čtvrtletí růst HDP tempem 0,7 % mezikvartálně a 1,8 % meziročně.

V loňském 4. čtvrtletí tak byl mezikvartální růst HDP nejsilnější od 1. čtvrtletí 2022, v meziročním vyjádření vykázala česká ekonomika nejsilnější přírůstek od 3. čtvrtletí 2022.

Mezikvartální růst HDP byl tažen spotřebou domácností, vývojem zásob a v menší míře také vládní spotřebou.

Vliv čistých exportů (zahraničních obchod se zbožím a službami) byl neutrální, investiční výdaje (hrubá tvorba fixního kapitálu) vykázaly mezikvartální pokles.

Stav zásob je doplňován z nízkých úrovní a zásoby by tak měly podporovat mezikvartální výkon české ekonomiky i v dalších čtvrtletích.

U spotřeby domácností je patrný příznivý vliv kombinace nízké inflace a solidního růstu nominálních mezd.

Průměrná reálná mzda v české ekonomice roste a tento trend by měl pokračovat i v letošním roce, což povede k dalšímu růstu spotřeby domácností.

Tahounem meziročního růstu HDP byly v loňském 4. čtvrtletí zásoby, spotřeba domácností a spotřeba vlády.

Čisté exporty a výdaje na hrubou tvorbu fixního kapitálu (tj. investiční výdaje) měly v loňském závěrečném čtvrtletí negativní dopad na meziroční výkon české ekonomiky.

Za celý rok 2024 byl potvrzen růst české ekonomiky na úrovni 1,0 %.

V roce 2025 by růst HDP mohl dosáhnout zhruba 2,1 %, klíčovými tahouny růstu HDP by měla být spotřeba domácností, vývoj stavu zásob a snad také oživení investičních výdajů.

Zásadní nejistotu pro letošní rok představuje zahraniční vývoj: cla ze Spojených států a obecně rozpoutání obchodních válek by měly na hospodářský negativní dopad; evropský růst sice může profitovat z vyšších výdajů na obranu, tento faktor se ale případně výrazněji projeví spíše až v roce 2026 .

Důležitou součástí dnes zveřejněných údajů za loňské závěrečné čtvrtletí jsou statistiky sektorových účtů, jež popisují situaci domácností a firem z pohledu jejich příjmů, výdajů a úspor.

Za zmínku stojí, že reálný měsíční příjem domácností ze zaměstnaní ve 4. čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o 0,9 % a v meziročním vyjádření o 3,9 %, což jsou velmi solidní výsledky.

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na jednoho obyvatele v loňském 4. čtvrtletí vzrostl meziročně o 1,8 % a v mezičtvrtletním vyjádření vzrostl o 0,1 %.

Reálná spotřeba na obyvatele vzrostla o 3,4 % meziročně a o 1,5 % v mezičtvrtletním vyjádření.

Míra úspor domácností v loňském 4. čtvrtletí klesla meziročně o 1,3 procentního bodu, na úroveň 18,3 %, přičemž klesla i v mezikvartálním vyjádření, o 0,8 procentního bodu.

Pokles míry úspor domácností potvrzuje, že tuzemské domácnosti jsou pozvolna více ochotné utrácet, na což má mimo jiné vliv nižší inflace a také klesající úrokové sazby v české ekonomice .

Na straně nefinančních podniků v loňském 4. čtvrtletí míra zisku mezikvartálně klesla o 1 procentní bod na úroveň 44,3 %, v meziročním vyjádření byla nižší o 3,0 procentní body.

Na úrovni 44,3 % byla míra zisku nejnižší od 1. čtvrtletí 2022.

Z pohledu krocení inflačních tlaků v ekonomice je postupný mezikvartální pokles ziskových marží podniků dobrou zprávou, neboť by jde o náznak, že strana poptávky již nechce akceptovat další výraznější nárůsty cen.

Míra investic nefinančních podniků ve 4. čtvrtletí mezikvartálně stagnovala na úrovni 26,9 %, když v loňském 2. a 3. čtvrtletí míra investic pozvolna rostla.

Výhled na letošní rok je v řadě ohledů zahalen nejistotami: silnější růst české ekonomiky a čerpání prostředků z fondů EU hovoří pro další oživení míry investic nefinančních podniků, ve stejném směru by působila perspektiva vyšších evropských výdajů na obranu, pomyslný protivítr však bude představovat případné zavádění cel ze strany Spojených států.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Et   9:49  Trump oznámil reciproční cla a akcie v aftermarketu klesaly Research (Česká spořitelna)
Et   9:20  Luis de Guindos: Financial stability in uncertain times ECB (ecb.europa.eu)
Et   9:10  Trumpova cla mohou Česko dostat na pokraj recese, ztráta tuzemské ekonomiky… Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688