Transformace podnikání: MSP připraveny na změny, ale brzděné překážkami

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zveřejňuje výsledky průzkumu mezi českými malými a středními podniky (MSP) na téma transformace podnikání. Průzkum realizovala agentura IPSOS v únoru 2025. Malé a střední podniky (MSP) v České republice si uvědomují nutnost digitalizace, automatizace a inovací, aby zůstaly konkurenceschopné. Přes pozitivní přístup firem k modernizaci však jejich rozvoj brzdí hned několik klíčových překážek – především nedostatek finančních prostředků, nepředvídatelné ekonomické prostředí, nedostatek kvalitních zaměstnanců i obavy zaměstnanců ze změn.
Podniky chtějí investovat do digitalizace, ale chybí jim prostředky
Více než polovina firem plánuje v příštím roce investovat do digitalizace nebo automatizace, což potvrzuje jejich snahu přizpůsobit se novým technologickým a tržním podmínkám. Největší překážkou v rychlejší adaptaci na změny je však nedostatek financí (uvádí 40 % respondentů), který firmy omezuje v realizaci investic do nových technologií i do zvyšování kvalifikace zaměstnanců. Podniky považují za klíčovou hlavně automatizaci procesů a robotizaci.
Firmy spadající do sektoru služeb častěji zmiňují AI a strojové učení.
„České MSP jsou klíčovým motorem ekonomiky. Jejich ochota inovovat a modernizovat je velkým pozitivem, avšak bez efektivnější státní a finanční podpory se jejich rozvoj zpomaluje. Vzhledem ke složitým podmínkám získání financí či podpor jsou menší firmy často opatrné a do svého rozvoje investují až ve chvíli, kdy si na nové technologie či modernizaci samy našetří. To ale vede k pomalejšímu tempu inovací a nižší konkurenceschopnosti, což potvrzuje i stále nedostatečná podpora investic ze strany státu,“ říká Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR.
Firmy deklarují, že pro efektivnější transformaci podnikatelského prostředí pomůže převážně dokončení digitalizace státní správy do 2 let a snížení ceny práce.
„V automobilovém průmyslu dnes procházíme největší přeměnou za více než stoletou historii. Z této perspektivy plně chápeme výzvy, kterým čelí menší a střední podniky, z nichž mnohé jsou našimi partnery a dodavateli. Průmyslové firmy bez ohledu na velikost nebo počet zaměstnanců potřebují jak předvídatelnou regulaci s konzistentními harmonogramy, tak konkurenceschopné transformační náklady, k nimž jednoznačně patří i podpora automatizace procesů a řešení potřeb rekvalifikace. V dialogu, do kterého jsme zapojeni na úrovni Unie i členských států, na tyto naše společné cíle klademe prvořadý důraz,“ říká Václav Hrudka, koordinátor fleetového prodeje Škoda Auto pro český trh.
„Některé závěry průzkumu korespondují s trendem, který vnímáme při financování investic našich firemních klientů. Zejména důležitost udržitelného a odpovědného podnikání, kterou potvrzuje 72 % dotázaných. Stejně tak zjištění, kdy třetina firem zavedla programy ke snížení energetické spotřeby a emisí. To jsou atributy konkurenceschopnosti a řešení, jak obstát v dodavatelských řetězcích zejména velkých firem. V KB podporujeme tyto aktivity nejen konkrétními finančními nástroji, ale i aktuálně 90% slevou na dotační a energetické poradenství v rámci programu ELENA. Otevírá se tak cesta i pro firmy, které trápí nedostatek finančních prostředků pro jejich rychlejší adapci na změny“ uvádí k průzkumu Blanka Svobodová, která je zodpovědná za korporátní strategii a financování v Komerční bance.
Zaměstnanci jako překážka i klíč k úspěchu
Firmy však nečelí pouze finančním bariérám. Překážkou v digitalizaci a automatizaci mohou být také samotní zaměstnanci. Mnozí z nich mají obavy z technologických změn a inovací, což se projevuje nízkou motivací k dalšímu vzdělávání (34 %). To následně komplikuje proces transformace a zavádění moderních technologií.
Na druhou stranu více než polovina dotázaných firem hodnotí své zaměstnance jako připravené na technologické a tržní změny, což naznačuje, že potenciál k inovacím v českých firmách existuje – jen je třeba ho podpořit cíleným vzděláváním a investicemi do rozvoje dovedností.
Byrokracie a nedostatek podpory zpomalují rozvoj
Podle podnikatelů je klíčové, aby stát i finanční instituce více podporovaly malé a střední podniky v procesu digitalizace a inovací. Mezi hlavní překážky, se kterými se firmy potýkají, patří:
-
Složitost administrativních procesů – náročné podmínky pro získání dotací a grantů znamenají, že mnoho firem raději investuje až tehdy, když si na rozvoj našetří.
-
Nedostatečná finanční podpora vzdělávání – firmy chtějí investovat do rozvoje kvalifikace svých zaměstnanců, ale nemají na to dostatek prostředků a rovněž bojují s jejich volnou kapacitou při současném dlouhotrvajícím nedostatku pracovníků.
-
Nejisté regulatorní prostředí – časté legislativní změny způsobují firmám velké problémy v dlouhodobém plánování.
-
Bez efektivnější podpory státu a odstranění administrativních překážek se tak proces transformace může výrazně zpomalit, což by mohlo ohrozit konkurenceschopnost českých podniků v evropském i globálním měřítku.
„Digitalizace a technologické inovace jsou pro malé a střední podniky klíčem k udržitelnému růstu. Drobné podnikatele proto dlouhodobě podporujeme, zejména prostřednictvím programu Mastercard Strive v Česku, který jim usnadňuje přístup k digitálním nástrojům, vzdělávání a mentoringu. Zároveň poskytujeme data a analytické nástroje, jako je bezplatná platforma KdeZačítPodnikat.cz, která podnikatelům pomáhá s výběrem optimální lokality pro rozvoj jejich byznysu. Věříme, že digitalizace otevírá nové příležitosti pro růst a konkurenceschopnost českých podniků, a proto jsme hrdým partnerem této transformace,“ říká Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
AMSP ČR sdružuje od roku 2001 na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, podnikatele 55+, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.
Více informaci na: www.amsp.cz
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Podnikání v České republice
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za rok 2019 a v roce 2020, změny při podání daňového přiznání za rok 2019 kvůli koronaviru
- Podnikání. Překážka pro ženu, ale ne pro muže?
- Samostatný referent oddělení transformace regionu v odboru podpory podnikání, inovací a transformace - nabídka práce
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets
?
Okénko pro podnikatele
Jakub Šulák, Forscope
Dopad amerických cel na sektor IT: boj o softwarovou nezávislost
Jan Frk, Software602
Lukáš Novotný, Geis