„Levnost“ některých sektorů na americkém trhu, evropské akcie jsou na tom podobně jako ty americké před rokem 2022
Pokud (i) srovnáme historický vývoj amerických valuací s vývojem tamních výnosů dluhopisů a (ii) podíváme se stejnou perspektivou na akcie evropské, zjistíme, že ani u těch druhých se nyní moc nedá hovořit o nějaké valuační umírněnosti. Či dokonce skepsi. Podíváme se dnes na tento příběh a k němu přidáme pohled na valuace amerických sektorů.
1.Sektory v USA: Tabulka od Goldman Sachs porovnává valuace sektorů na americkém akciovém trhu. První tři sloupce přímo s jejich historií, druhé dva se zaměřují na valuace relativně k celému trhu (a opět srovnávají s desetiletou a třicetiletou historií). Podle tabulky nyní není poměr cen k ziskům nejvýše u technologií, ale u zboží dlouhodobé spotřeby, nad PE celého trhu je mírně i průmysl. Nejníže se naopak nachází energetika, finance, reality a zdravotní péče. Energetika byla přitom v posledních deseti letech po 60 % času výš, než nyní, za třicet let 40 % času.
Zdroj: X
Poslední dva sloupce pak ukazují, že velká část trhu je relativně k jeho celkovým valuacím „levná“. Není to ale tím, že byla levná svým vlastním PE (první tři sloupce), ale jde o efekt vysokých valuací nejdražších sektorů. Které táhnou nahoru i PE celého trhu a v relativním vyjádření tak zlevňují zbytek.
![sous2](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/57/798957/4582c9ca-d0f2-4199-bbf0-50a96757ab12.gif)
Zdroj: X
Z tohoto pohledu jsou na tom tedy nyní evropské akcie podobně, jako ty americké před rokem 2023. Hodně zhruba totiž můžeme říci, že v období 2017 – 2022 měl rozdíl mezi EP a výnosy dluhopisů v USA tendenci vracet se k úrovni 3 %. Předtím to byla pár let spíše úroveň 3,5 %. Celkově přitom šlo o období, kdy se nedalo hovořit o tom, že by v USA vládla nějaká akciová skepse, naopak. Obdobně bych tedy netvrdil, že evropské akcie jsou nyní pod tlakem nějakého pesimismu, „jen“ nedosahují na téměř euforii, ke které se mezitím přesunuly trhy americké.
Co další světové trhy? Jak jsem ukazoval v pondělí, po úpravě na americké váhy sektorů je PE trhů od Japonska, přes EU, UK po Čínu v pozoruhodně úzkém rozmezí mezi 15 – 17. Ziskový výnos se tedy pohybuje mezi 5,8 – 6,5 %. Jenže výnosy dluhopisů se už liší více. Evropu jsme zmínili výše, v UK jsou u 4,5 %, takže onen rozdíl je už docela nízko – optimismus na akciích reflektující rizikové prémie a očekávaný růst zisků v UK je někde mezi Evropou a USA. V Japonsku jsou výnosy dluhopisů zase jen na 1,2 %. Takže rozdíl s EP ukazuje na to, že přes podobné PE na japonském trhu vládne ve srovnání s jinými zeměmi zase valuační umírněnost.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání v roce 2020 i za rok 2019. Změny kvůli koronaviru, platby daní 2020, vysvětlení pojmů i povinností, formuláře zdarma.
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Dohoda o provedení práce 2022
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Odměna pěstouna 2022 - kalkulačka
- Příspěvek při pěstounské péči 2022 - kalkulačka
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
- Zvýšení platů 2022
- Důchod OSVČ 2022 - kalkulačka