Evropské banky jsou na tom lépe, než ty americké, říká šéf Natwest
Jak v Evropě, tak ve Spojených státech panovalo delší dobu období nízkých sazeb a vysoké nabídky likvidity. Následně se situace změnila a sazby začaly v obou případech růst. V USA přitom banky investovaly hlavně do vládních dluhopisů, i když růst úvěrů byl také slušný. K tomu zde po čase nastal odliv depozit směrem k peněžním fondům a dalším institucím. Tak začal na Bloombergu svůj popis vývoje v evropském a americkém finančním systému ředitel společnosti Natwest Howard Davies. Jak se podle něj situace vyvíjela dál a k čemu vedla?
Davies se domnívá, že v Evropě byl úvěrový růst mnohem nižší než v USA. Lidé tu také preferovali hotovost a nedošlo zde k odlivu depozit. Ve výsledku tak mají nyní evropské banky hodně likvidity, „sedí na hromadě hotovosti“ a nečelí takovému riziku ztrát z dluhopisů. Tedy ztrát, které nyní způsobují problémy některým bankám ve Spojených státech. Celkově je tedy podle experta situace v bankovním sektoru obou ekonomik značně odlišná.
Davise nechtěl detailně komentovat situaci kolem Credit Suisse, uvedl jen, že „má evidentně idiosynkratické problémy“. Evropský bankovní systém jako celek je ale „velice dobře kapitalizovaný“ a zůstává velmi likvidní. Nedochází tu k odlivu depozit, pozorovat lze jen přesun depozit směrem k nástrojům, které nesou vyšší úroky. V USA se pak podle experta zdá být problémem, že menší banky měly určité výjimky v regulaci, včetně zátěžových testů. V Evropě podle Daviese banky musely procházet velmi přísnými testy včetně těch, které modelovaly znatelný růst sazeb.
Davies se tedy nedomnívá, že by v Evropě bylo třeba nějaké velké změny na straně bankovní regulace. Na mezinárodní úrovni pak podle něj poslední kroky Spojených států vytvořily nerovnoměrné prostředí na straně pojištění vkladů. Garance v USA jsou totiž nyní mnohem vyšší než v zemích jako Kanada či v eurozóně. Podle experta nejde o zdravé prostředí. Dodal, že někdy je situace tak naléhavá, že se upustí od dosavadních principů. Principy monetární politiky, které mají v jádru cíl cenové stability, by ale neměly být modifikovány kvůli „problémům nějaké malé banky v Kalifornii“. Jinak řečeno, Davies má za to, že centrální banky by měly stále v první řadě sledovat dosažení svých inflačních cílů.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.09.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
18.09.2024 Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží…
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Aleš Rothbarth, Skupina Klik
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna