Rychlejší růst produktivity díky čínské AI senzaci DeepSeek?
Od začátku týdne se na trzích nemluví o ničem jiném než o čínském start-upu DeepSeek, který vypustil do světa nový chatbot poháněný umělou inteligencí. DeepSeek se stal okamžitě hitem a nejstahovanější globální aplikací na Apple Storu, kde nahradil svého konkurenta ChatGPT. Na akciových trzích zároveň vyvolal vlnu výprodejů, která zasáhla celý sektor umělé inteligence.
Proč DeepSeek přitahuje tak velkou pozornost? Kvůli tomu, že Číňané dokázali vytvořit velký jazykový model s řádově nižšími náklady a využitím starších méně výkonných čipů, než je doposud běžné. Dosavadní lídři v odvětví totiž mohutně investují do vyšší výpočetní kapacity, tedy stále výkonnějších čipů k dosažení technologického pokroku. DeepSeek si vysloužil pochvalu i mnoha insiderů – například šéf OpenAI (ChatGPT) Sam Altman označil čínský model za impozantní, zejména poměrem cena-výkon.
DeepSeek uvádí, že náklady na trénování modelu činily ani ne 6 milionů dolarů. Toto číslo je však potřeba brát s rezervou, neboť nezahrnuje náklady na výzkum a vývoj. Nejasnosti panují také ohledně množství a výkonnosti čipů, které Číňané reálně využili. Z hlediska uživatelského prostředí je třeba počítat s cenzurou některých dotazů (Tiber, Ujgurové apod.) a zároveň faktem, že se vaše data dostanou nakonec do rukou čínské vlády.
Z makroekonomického pohledu je ale podstatná jedna věc. Pokud se ukáže, že je možné výrazně zefektivnit vývoj a provoz umělé inteligence, bude to dobrá zpráva pro celkový růst produktivity. Nižší bariéry vstupu zvýší konkurenci v celém odvětví, zrychlí technologický pokrok a povedou k širší/rychlejší adopci umělé inteligence napříč ekonomikou.
Tento vývoj zároveň nemusí být špatnou zprávou ani pro výrobce čipů v čele s Nvidií. Zvýšení efektivity totiž nemusí vést k nižší poptávce po čipech, ale naopak k růstu. Efektivnější využívání zdrojů totiž typicky vede k výše zmíněné širší adopci technologie, která vyžaduje vyšší nároky na výpočetní výkon. Levnější a dostupnější velké jazykové modely ale představují hrozbu pro hráče typu OpenAI, kteří mohou čelit konkurenčními tlaku na pokles vlastní marže a koncových cen pro zákazníky.
Region: AN
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- 12.h - Evropa roste díky víře v obnovení růstu a zisků a projevu Draghiho, BCPP roste díky Erste, euro silně oslabuje
- 12.h - Evropa silně roste díky energiím, dolar přestal růst a koriguje, ropa silně v plusu, BCPP roste díky ČEZ
- 12.h - Evropa roste díky chlácholivému přístupu čínského prezidenta, eurodolar vyčkává, ropa silně roste, BCPP nejistá
- 12.h - Evropa pouze mírně roste, na čínská makra nedbá, euro silnější, ropa v plusu, BCPP mírně roste díky bankám
- Čínský růst je asi rychlejší, než myslíme. Naznačují to noční satelitní snímky
- 12.h - Evropa roste, pro změnu opět díky Číně, dolar roste díky Číně, ropa roste díky Číně, BCPP roste díky ČEZ, Erste a Monetě
- 12.h - Evropa roste díky centrálním bankám, BCPP roste díky Erste a ČEZ, euro výrazně oslabuje
- 12.h - Evropa roste díky ropě a rublu, BCPP málo likvidní roste díky bankám, euro posiluje
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…