Synchronizace baltské energetické sítě přinese příležitosti také pro české firmy
29.01.2025 / 10:50 | Aktualizováno: 29.01.2025 / 10:58
Estonsko, Lotyšsko a Litva se 9. února 2025 odpojí od ruského energetického systému BRELL a připojí se k evropské síti ENTSO-E. Tento krok nejen posílí energetickou bezpečnost regionu, ale zároveň otevře nové obchodní příležitosti pro české společnosti v oblasti energetiky, infrastruktury a digitálních technologií.
Rozsáhlé investice a modernizace infrastruktury
Synchronizace si vyžádala značné investice do modernizace přenosových soustav, výstavby nových vedení a zavádění pokročilých technologií pro stabilizaci sítí. Estonsko například dokončilo rekonstrukci tří hlavních 330kV nadzemních linek a uvedlo do provozu synchronní kondenzátory v klíčových rozvodnách. Tyto investice v celém baltském regionu přesáhnou 1,6 miliardy eur, z nichž 75 % financuje Evropská unie.
Pro české firmy působící v oblasti elektroenergetiky, stavebnictví a IT se tak otevírá možnost zapojit se do dalších fází modernizace a rozšiřování přenosových kapacit v regionu. Firmy zaměřující se na automatizaci, řízení energetických toků, monitorovací systémy nebo kybernetickou bezpečnost mohou těžit ze zvýšené poptávky po svých produktech a službách.
Kybernetická bezpečnost a digitální technologie
Vzhledem k rostoucí hrozbě hybridních útoků, jejichž cílem je kritická infrastruktura, baltské státy aktivně investují do zabezpečení přenosových sítí. Nedávné poškození podmořského kabelu Estlink 2 ukázalo na zranitelnost energetických spojení a nutnost zavedení moderních monitorovacích systémů, anti-dronových opatření a pokročilé analýzy dat.
České společnosti specializující se na kybernetickou bezpečnost, ochranu průmyslových řídicích systémů nebo prevenci útoků na infrastrukturu mohou nabídnout své know-how v rámci rozvoje zabezpečení baltské energetické soustavy. Evropská unie podporuje tyto iniciativy prostřednictvím financování bezpečnostních opatření v hodnotě až 800 milionů eur, což představuje další obchodní příležitost.
Možnosti obchodní spolupráce
Přechod na evropský synchronizační systém otevírá nové možnosti pro dodavatele technologií, poradenské firmy i specialisty na integraci obnovitelných zdrojů do přenosových sítí. Česká republika má v oblasti elektrických přenosových soustav a bezpečnostních technologií silnou expertízu, která může být v baltském regionu vysoce ceněna.
České podniky mohou navázat spolupráci se státními správci sítí, jako je estonská společnost Elering, či se podílet na výstavbě a údržbě infrastruktury financované z evropských fondů. Zároveň lze očekávat zvýšenou poptávku po chytrých řešeních pro řízení energetiky, například v oblasti smart grid technologií a decentralizovaných energetických systémů.
Synchronizace Baltských států s kontinentální Evropou představuje nejen geopolitický milník, ale také významnou obchodní příležitost pro české firmy. Investice do energetické infrastruktury, kybernetické bezpečnosti a moderních řídicích systémů otevírají nové možnosti spolupráce. Zapojení českých podniků do těchto procesů může posílit jejich mezinárodní postavení a přinést nové kontrakty na perspektivním trhu Baltského regionu.
Petr Preclík, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Estonsku
Kristýna Ederová, stážistka
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu