O jarních prázdninách vyráží na hory nejvíce lyžařů z celé sezony
![lyžování ilustrační](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/72/798872/lyzovani-rakousko-6.jpg)
Na hory vyrazí během jarních prázdnin 57 % lyžařů. V tomto období dochází každoročně k největšímu počtu úrazů a srážek. Následky úrazu mohou zmírnit helmy a chrániče páteře. Helmy sice nosí téměř každé dítě, ale dospělí jí často zanedbávají. Výrazně horší je pak situace s páteřáky. Nosí ho jen každé čtvrté dítě a z řad dospělých jen každý desátý. Kromě lyžování hrozí úrazy i při dalších zimních aktivitách, jako je sáňkování, bobování nebo bruslení.
Letošní jarní prázdniny, probíhající od 3. 2. do 16. 3., přivedou na svahy nejvíce lyžařů z celé zimní sezóny. Právě v tomto období dochází každoročně k největšímu počtu srážek a zranění, což je způsobeno především přeplněnými sjezdovkami, neohleduplností nebo nepřiměřenou rychlostí lyžařů. „Mezi nejčastější komplikace patří úrazy kolenních vazů, zlomeniny dolních končetin a zranění zápěstí. Před jízdou bychom proto měli tělo pořádně protáhnout sérií cviků, které zahřejí svaly. Zaměřit bychom se měli primárně na lýtka, trup, ramena a krk,“ dodává Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Helmu si nasadí pouze 7 z 10 dospělých lyžařů
Rodiny s dětmi tvoří během jarních prázdnin většinu návštěvníků skiareálů. U těch nejmenších je zvlášť důležité dbát na použití ochranných pomůcek. „Přilba by měla být součástí každé dětské výbavy. Naštěstí jí nosí přibližně 97 % malých lyžařů,“ říká Vlastimil Divoký. V ČR není nošení helmy u dětí povinné, ale důrazně se doporučuje. Na Slovensku a ve většině spolkových zemí Rakouska je povinné pro děti a mládež do 15 let, v Itálii dokonce až do 18 let, přičemž za porušení pravidla hrozí pokuta až 200 eur. Dospělí helmy využívají méně, pouze 70 % lyžařů. Chránič páteře je ještě méně častý – používá ho každé čtvrté dítě a jen každý desátý dospělý. Přitom může páteřák výrazně snížit riziko závažných poranění zad a páteře při pádech či srážkách.
Nutnost používání helmy a páteřáku si ověřil i pan Ondřej z Českých Budějovic, který byl s rodinou lyžovat v Itálii. Jeho 12letá dcera vyjela ze sjezdovky a narazila do stromu. I když skončila v bezvědomí, helma a páteřák jí v podstatě zachránily život. „Klárka musela okamžitě na operaci, kvůli komplikované zlomenině nohy. Poté musela zůstat v nemocnici 8 dnů. Celková léčba včetně veškerých převozů vyšla téměř na 1,5 milionu korun,“ dodává pan Ondřej.
Pozor i na úrazy během dalších zimních radovánek
K jarním prázdninám patří i další zimní radovánky jako bruslení, sáňkování nebo bobování. I při těchto aktivitách by si lidé měli dávat pozor, nezapomínat na teplé oblečení a vhodnou výbavu. Při sáňkování je například nutná zimní obuv a hodí se i lyžařské brýle. „Když po celodenním lyžování vyrazíte bobovat, je důležité si uvědomit, že po náročném dni na sjezdovce můžete být unavení, což zvyšuje riziko úrazu,“ upozorňuje Vlastimil Divoký.
Stále častěji se lidé vydávají bobovat i na sjezdovky. Na těchto místech by si však měli dávat pozor nejen na rolby, které každý večer upravují povrh na další den, ale také na sněžná děla, do kterých by mohli při vysoké rychlosti narazit, protože boby se v takových podmínkách obtížně ovládají. Před bruslením na zamrzlých plochách je zase důležité zkontrolovat kvalitu ledu, aby byl dostatečně silný a bezpečný.
Karta EHIC v zahraničích nestačí
Ať už se v Alpách zraníte při lyžování nebo bobování, pravděpodobně budete ošetřeni v soukromé klinice. Je proto důležité si uvědomit, že karta EHIC je v zahraničí platná pouze ve státních nemocnicích. Bez cestovního pojištění mohou náklady za ošeření v soukromých zdravotnických zařízeních, která jsou v lyžařských střediscích běžná, rychle vzrůst do vysokých částek. „Pacient má nárok pouze na péči, která je v dané zemi hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Například v Rakousku si pacienti připlácejí více než 4 eura za každou položku na lékařském receptu. Na Slovensku je stanoven poplatek u lékaře a v mnoha zemích pacienti také platí spoluúčast při hospitalizaci. V Německu je to například 10 eur za každý den pobytu v nemocnici,“ dodává Vlastimil Divoký. Karta EHIC navíc nepokrývá ani zásah horské služby, transport do nemocnice ani převoz zpět do České republiky.
Vlastimil Divoký
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny
ERV Evropská pojišťovna
ERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru.
ERV Evropská nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již potřinácté byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializované pojištění.
Více informaci na: online.ervpojistovna.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Regulace přeplněných věznic bude platit i přes prezidentův nesouhlas
- Věznice jsou přeplněné na 110 procent, snad pomůže změna legislativy, dozví se vláda
- V Českých Budějovicích začala Země živitelka, u výstaviště jsou přeplněná parkoviště
- Výdejny dárků jsou přeplněné, část z nich už další balíčky nepřijímá.
- Americké sklady jsou přeplněné sójou
- Pražané zuří: Kvůli modrým zónám jsou přeplněné autobusy MHD
- Přeplněné dálnice - Provoz na dálnicích je na trojnásobku toho, co před 25 lety.
- Vánoce 30 let po Sametové revoluci: Čechy místo front stresují přeplněné obchody
- Názory a argumenty: Karel Hvížďala: Problémy justice a přeplněné věznice
- Pod Sjezdovkou 487, 507 91 Stará Paka, objekt - Města a obce
- HN: Hazardní magnáti si místo charity staví sjezdovku
- Sjezdovka Bušín s.r.o. , Zábřeh IČO 04326849 - Obchodní rejstřík firem