Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Podnikání  |  23.12.2024 08:15:14

Jaký bude rok 2025 pro české firmy? Čeká je větší stabilita, ale také tlak na mzdy a rychlejší digitalizaci

Rok 2024 nebyl pro české firmy jednoduchý a pomalé oživování průmyslové výroby naznačuje, že tento trend bude pokračovat i v novém roce. Podle řady ekonomů však bude ekonomika stabilnější, což podnikům umožní lepší plánování. Rizikovými faktory budou v roce 2025 rostoucí náklady na mzdy a podprůměrná úroveň digitalizace.

Návrat k ekonomickému růstu

Ekonomické oživení bylo letos pomalejší, než by si české firmy přály. Kromě vysokých cen energií a narušených dodavatelských řetězců jsou důvodem horší výsledky českého průmyslu. „Situace ve firmách zůstává složitá, neboť například vysoké ceny energie komplikují jejich konkurenceschopnost. Naše posledních šetření ani očekávání pro nejbližší měsíce nejsou příliš optimistická, ačkoliv máme firmy a sektory, kterým se stále daří,“ uvedl Martin Jahn, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle podzimní predikce svazu by v roce 2025 mělo HDP vzrůst o 2,7 procenta a samotná průmyslová produkce o 1,8 procenta.

Podle hlavního ekonoma společnosti CYRRUS Víta Hradila lze současnou stagnaci českého průmyslu považovat za relativní úspěch, vzhledem k tragickým výsledkům německé výroby, která je s tou českou úzce provázaná.

„Pro tuto chvíli se zdá, že v ‚nerůstu‘ bude český průmysl pokračovat i v nejbližších měsících, o čemž svědčí relativně stabilní objem nových zakázek i vyznění indikátorů sentimentu z průmyslového sektoru,“ komentoval Vít Hradil.

Stabilizace inflace

Pokles inflace na přibližně 2,3 procenta bez větších výkyvů umožní firmám v příštím roce lépe plánovat náklady i cenotvorbu. Stabilní cenové prostředí poskytne podnikům větší předvídatelnost a sníží rizika spojená s kolísáním cen surovin a energií.

„Celkově lze očekávat, že stabilizace inflace přinese českým firmám předvídatelnější prostředí pro plánování a růst. Klíčovým faktorem úspěchu bude efektivní řízení nákladů, investic a adaptace na měnící se podmínky trhu práce,“ říká Ondřej Makeš, analytik rizik společnosti Bibby Financial Services.

V příštím roce se dá očekávat také pokračující pokles úrokových sazeb, což může usnadnit přístup firem k financování a podpořit jejich investiční aktivity. Nižší sazby rovněž pomohou zmírnit dluhovou zátěž firem.

Růst reálných mezd a nízká nezaměstnanost

Česku se daří udržet míru nezaměstnanosti pod třemi procenty a ministerstvo financí očekává, že v příštím roce se to měnit nebude. Pro firmy to znamená, že mívají problém sehnat zaměstnance a ty stávající se snaží za každou cenu udržet. Nízká nezaměstnanost proto vede k tlaku na zvyšování mezd, což bude pro podniky s omezenými rozpočty výzvou. Firmy budou muset v dalších letech hledat způsoby, jak zvýšit efektivitu, například prostřednictvím digitalizace nebo automatizace.

Růst mezd nastává proto, že tuzemští pracovníci do značné míry úspěšně tlačí firmy k tomu, aby jim přidávaly a rychleji tak kompenzovaly pokles reálných příjmů, který byl v letech 20192024 v Česku prakticky nejvýraznější ze všech zemí OECD,“ upozornil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Podle něj může rychlejší růst mezd částečně souviset s konsolidačním balíčkem, jenž letos vstoupil v platnost. Ten omezil některé zaměstnanecké benefity, takže zaměstnanci požadují náhradu v podobě navýšení mezd.

Stabilizace cen nemovitostí

Mírný růst cen nemovitostí a jejich relativní stabilita přinesou firmám v příštím roce větší jistotu při plánování expanze nebo investic do komerčních prostor. Tento trend může usnadnit rozšiřování podnikání, a to zejména firmám, které plánují dlouhodobý růst.

„Na druhou stranu však náklady na pronájmy a nákup prostor zůstávají pro mnohé podniky vysoké, což může zpomalit jejich rozvoj. Firmy budou muset pečlivě zvažovat, zda je expanze ekonomicky udržitelná,“ upozornil Ondřej Makeš.

V digitalizaci Česko zaostává

Zásadní prioritou pro modernizaci českého hospodářství zůstane digitalizace. Pokroky v umělé inteligenci, automatizaci a využívání datových technologií budou podporovat růst produktivity a konkurenceschopnosti firem. Tento trend bude mít výrazný dopad především na sektory jako logistika, výroba, maloobchod a finanční služby. Přijetí nových technologií však vyžaduje i dodatečné investice do kvalifikace pracovní síly a adaptaci firem na rychle se měnící digitální prostředí.

Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 míra digitalizace českých podniků pohybovala pod průměrem EU, přičemž Česká republika se podle Digital Intensity Indexu umístila na 22. místě z 27 zemí EU. Vysokého indexu digitální vyspělosti dosáhlo 21 procent českých podniků, což je méně než unijní průměr 25 procent. U velkých podniků v Česku to bylo 63 procent, což znamená výrazně lepší výsledek.

Malé a střední podniky v Česku jsou na tom hůře – alespoň základní úrovně digitalizace dosáhlo pouze 49 procent z nich, zatímco průměr EU činí 58 procent. Tyto údaje ukazují, že české firmy, hlavně ty menší, mají v oblasti digitalizace stále značné rezervy.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Výpočet čisté mzdy v roce 2024



Více zpráv k tématu Mzdy










Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688