Fed snižuje sazby, dolar posiluje se změnou očekávání. Dnes je na řadě ČNB
Dnes pokračuje týden nabitý ekonomickými událostmi, z nichž tou hlavní pro nás bude měnově-politické zasedání České národní banky. S největší pravděpodobností bude bankovní rada diskutovat variantu stability či snížení úrokových sazeb, maximálně však o 25 bb. Naše prognóza, ke které se nakonec přiklonila dokonce celá analytická obec, očekává, že sazby zůstanou beze změny. Prostor pro pokles sazeb sice stále existuje, aktuálně však vše nasvědčuje tomu, že centrální bankéři zvolí dosud nejopatrnější krok v rámci svého rozhodování v letošním roce. Zdá se totiž, že mezi členy bankovní rady panuje přesvědčení o potřebě krotit nejen skutečnou inflaci, která opět vykazuje rostoucí tendence, ale i inflační očekávání, která by se mohla v negativním případě vychýlit výše. Po tiskové konferenci guvernéra v odpoledních hodinách rozešleme komentář s podrobnějšími informacemi ohledně daného rozhodnutí.
První událostí dnešního dne však bylo již před okamžikem zveřejnění lednového indikátoru spotřebitelské důvěry podle GfK v Německu, kde stále panuje výrazně negativní sentiment. Mediánový odhad počítal s mírným zlepšením na -22,5 bodů, ve skutečnosti však došlo k ještě mírně většímu zlepšení na -21,3 bodů (vs -23,1 v prosinci). Během dopoledne bude dále publikován výsledek běžného účtu platební bilance za celou eurozónu.
Ze Spojených států dnes dorazí zejména data ohledně růstu ekonomiky v předchozím čtvrtletí, které by měly být již posledním oficiálním publikovaným odhadem. Předběžné výsledky naznačily anualizovaný růst ve výši 2,8 %, na čemž by se nemělo nic měnit, a to ani v případě kvartálního výsledku deflátoru HDP (1,9 %) či jádrového cenového indexu PCE (2,1 %). V rámci nemovitostního trhu následně ještě dorazí statistiky o prodejích existujících domů, odhaduje se mírný růst.
Včera byla nejprve zveřejněna finální listopadová inflace v eurozóně, která byla překvapivě snížena z původních 2,3 % na 2,2 % meziročně, v meziměsíčním vyjádření je výsledek beze změny. Revizí však prošla i jádrová inflace, jejíž hodnota byla také snížena (2,7 % vs předchozích 2,8 % r/r), což bude dobrou zprávou pro ECB vzhledem k očekávanému pokračování snižování úrokových sazeb v příštím roce.
Hlavní pozornost investorů však patřila Spojeným státům, a to nejen jejich nemovitostnímu trhu, kde boom v počtu stavebních povolení překonal očekávání. Klíčovou událostí dne bylo avizované zasedání Fedu, který dle očekávání konzistentních s naší prognózou snížil úrokové sazby o 25 bb na úroveň 4,25-4,50 %. Ačkoli tento krok nebyl pro trh žádným překvapením, nečekaná byla určitá změna rétoriky, kdy předseda Powell několikrát výslovně zmínil potřebu opatrnosti ohledně dalších případných redukcí sazeb s ohledem na znepokojivou, neustupující inflaci. Očekávaný pokles sazeb v příštím roce vycházející z futures kontraktů se v reakci na Powellova slova zmenšil z celkových -50 pb na pouhé jedno snížení o 25 bb v příštím roce. Samotní zástupci Fedu v rámci tzv. „dot plotu“ snížili svá očekávání ze čtyř na dva cuty ve standardním rozsahu (-25 bb). Očekávaná inflace byla zvýšena z 2,1 na 2,5 % v roce 2025, přičemž na cíl se podle nové prognózy, která by měla počítat už i s efektem Trumpových politik, inflace dostane až v roce 2027.
Akciovým trhům se překvapivý výhled ještě pomalejšího poklesu sazeb v USA vůbec nezamlouval, index S&P 500 po zasedání Fedu výrazně ztrácel a za celý den odepsal téměř 3 %. Jedná se tak o nejhorší reakci akciového trhu na zasedání Fedu za posledních více než 20 let. Naopak v Evropě si většina titulů vedla lépe, jelikož došlo k ukončení obchodního dne ještě před zveřejněním rozhodnutí v USA. Německý DAX tak skončil téměř beze změny (-0,02 %), pražský PX dokonce mírně porostl (+0,27 %). V pozitivním světle situaci vnímal i americký dolar, který skokově posílil vůči hlavním světovým měnám a v korunovém vyjádření se jeho cena vyšplhala zpět nad 24,2 Kč. Koruně se příliš nedařilo ani vůči euru, kdy sice zůstala relativně stabilnější, přesto však oslabila a přesáhla úroveň 25,10 EUR/CZK.
Autor: Vít Mikušek, analytikPřečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Úrokové sazby ČNB
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021