Třetina Rakušanů se necítí být zdravá
Podle nového průzkumu se šest z deseti obyvatel Rakouska cítí zcela nebo docela zdravě. Zároveň téměř dvě třetiny respondentů uvedly, že se potýkají s (alespoň) jednou zdravotní obtíží. Většina má důvěru v konvenční medicínu, byť zájem o alternativní přístupy ke zdraví je také vysoký.
Ať nikdo neříká, že relativně malé Rakousko nemá žádnou „váhu“: dohromady 9,18 milionu obyvatel země váží celkem 726,0 kilotun. Z toho 54 % (391,9 kilotun) hmotnosti zastupují muži, ačkoli tvoří o něco méně než polovinu populace, něco přes 49 %. I k takovým číslům se dospělo kombinací údajů o počtu obyvatel ze statistického úřadu Rakouska (Statistik Austria) s výsledky průzkumu „Jak jsou vlastně zdraví ...“. Ten koncem října zveřejnily agentury Marketagent.com Online Research GmbH a Comrecon Brand Navigation KG.
Kolik váží Rakušané
Pokud ještě zůstaneme u hmotnosti našich jižních sousedů, podle tohoto průzkumu váží muži v průměru 86,6 kg a ženy 71,8 kg. Průzkum také ukázal, že 42,8 % má normální hmotnost podle indexu tělesné hmotnosti (BMI) a 33,1 % má nadváhu. O něco více než pětina je obézních (většinou I. stupně), zatímco něco málo přes dvě procenta trpí podváhou. Podle průzkumu je průměrná výška mužů 178,4 cm, žen 165,9 cm.
Vlastní diagnostika: téměř dvě třetiny se cítí (poměrně) zdravé
Průzkum, pro který společnost Marketagent v srpnu vyzpovídala 1 000 lidí ve věku od 18 do 75 let, se zabýval „měřením“ výšky a váhy populace jen v menší míře; spíše šlo o témata zdraví a systému zdravotní péče.
Jak tedy Rakousko hodnotí své zdraví hlasem své populace? Téměř 3, konkrétně 73,3 % respondentů uvádí, že jsou „duševně zdrávi“ (odpovědi: „rozhodně souhlasím“ a „spíše souhlasím“). Všeobecně zdravě se „cítí“ 62,9 %. Podíl 60,3 % se v anketě označuje za „tělesně způsobilé“. Přibližně polovina dotázaných účastníků studie používá nějakou formu technologie ke sledování svého zdraví a kondice. Třemi nejčastěji zmiňovanými nástroji jsou zařízení, jako jsou chytré hodinky (29,9 %), aplikace (23,3 %) a s odstupem sportovní vybavení se senzory (7,4 %).
Pouze menšina nyní zcela bez zdravotních obtíží
Přibližně dvě třetiny dotázaných také zaškrtly v seznamu, že mají alespoň jednu z předem uváděných zdravotních potíží. Nejčastěji se jednalo o problémy ve spojení s těmito „komponentami“: pohybový aparát (19,9 %), srdce, krevní oběh a cévy (19,1 %), dýchací cesty a plíce (14,2 %), metabolismus a hormony (14,1 %), ale relativně v četném výskytu byla i psychika (13,2 %).
Polovina oslovených dává systému zdravotní péče dobré známky
A spokojenost s rakouským systémem zdravotní péče? 9,2 % respondentů je „velmi spokojeno“, dalších 35,6 % je „spíše spokojeno“. Tedy necelá polovina hodnotí systém pozitivně. Dobrá třetina (35,5 %) jej považuje za průměrný. A konečně, pětina účastníků vyjadřuje větší nespokojenost: 11,9 % je „spíše“ nespokojeno a 7,8 % je „velmi“ nespokojeno. Další série otázek mířila na oblast prevence. Podle názoru 3 respondentů z 10 (přesně 30,2 %) je podpora preventivních opatření ve zdravotnictví spíše špatná nebo velmi špatná. Skupina těch, kteří osvětu k prevenci považují naproti tomu za velmi nebo spíše dobrou, je přibližně stejně početná (31,3 %). Za průměrnou ji považuje 38,5 % respondentů.
Většina má důvěru v konvenční medicínu
Velmi silnou nebo spíše silnou důvěru v lékařskou medicínu má 56,2 % respondentů. Tento podíl je o něco vyšší u mužů (61,0 %) než u žen (51,5 %). Třetina (32,9 %) uvádí, že jejich důvěra je „středně vyvinutá“. Skeptických je na druhou stranu 10,9 % oslovených. Největší výzvy a limity konvenční medicíny jsou spatřovány především v „dostupnosti a čekacích dobách“ (60,0 %) a v léčbě příčin nemocí spíše než ve zmírňování příznaků (46,9 %). 39,8 % respondentů zmínilo „závislost lékařské medicíny na farmaceutickém průmyslu“.
Zájem o alternativní přístupy ke zdraví je silný
Zájem o „alternativní a komplementární přístupy ke zdraví“, jako je přírodní léčitelství, je velmi rozšířený. „Velký zájem“ nebo „spíše zájem“ o ně má 50,9 % účastníků studie. Otevřené tomuto tématu jsou zejména ženy (58,5 %), zatímco podíl mužů je nižší (43,4 %). Další bezmála třetina (31,3 %) respondentů projevuje o alternativní metody „mírný“ zájem. Menší nebo žádný zájem deklarovalo v průzkumu 17,8 % respondentů.
Důvěra v alternativní přístupy ke zdraví je méně výrazná
Nicméně vedle „zájmu“ v konkrétní otázce důvěry v alternativní přístupy ke zdraví je Rakousko o něco zdrženlivější: „pouze“ 34,7 % respondentů projevuje velmi silnou nebo spíše silnou důvěru, necelá polovina (47,3 %) projevuje „mírnou“ důvěru. Malou nebo žádnou důvěru má 18,9 %; mezi muži je podíl skeptiků dvakrát vyšší (23,9 %) než mezi ženami (12,0 %).
Velká většina již vyzkoušela alternativní přístupy ke zdraví
Naprostá většina, více než tři čtvrtiny dotázaných, může vycházet ze svého „zážitku“, protože mají s alternativními přístupy ke zdraví již skutečné zkušenosti. Z nejčastěji zmiňovaných oborů již 50,8 % respondentů vyzkoušelo homeopatii, 34,6 % léčitelství a 27,6 % akupunkturu. Na druhou stranu 22,9 % respondentů uvedlo, že dosud nevyzkoušelo žádný alternativní přístup (muži: 29,7 %; ženy: 16,2 %). A jak takové alternativní praktiky hodnotili ti, kteří postupy vyzkoušeli? Převážně pozitivně. Nejpozitivněji byla hodnocena chiropraxe (83,3 %), léčitelství (81,2 %) a osteopatie (80,1 %). Na posledním místě se trochu překvapivě umístila relativně rozvinutá a rozšířená homeopatie, i když rovněž pozitivně oceňovaná nadpoloviční většinou (57,1 %).
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Třetina bytů v Česku je napojena na dálkové vytápění, více než dvě třetiny má připojení na plyn
- Třetina bytů v Česku je napojena na dálkové vytápění, více než dvě třetiny má připojení na plyn
- Lachnit se necítí být vinen
- Zpověď Goebbelsovy sekretářky: Byla to jen práce, vinu necítím
- Necítili jste se poslední dny ve své kůži? Může za to "Vaia"
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku