Export (export.cz)
Export  |  09.12.2024 10:28:00

Od levné výroby k high-tech. Čína propaguje zvyšování přidané hodnoty

Čína je stále přezdívána továrnou světa, snaží se proto přejít od masivní a levné produkce k výrobě s vysokou přidanou hodnotou. Svědčí o tom nejen zvyšování nákladů na vědu a výzkum, ale také pořádání specializovaných veletrhů. Patří mezi ně i China Hi-Tech Fair v Šen-čenu, kterého se letos zúčastnilo také pět českých firem.

China Hi-Tech Fair v jihočínském Šen-čenu je největší technologický veletrh v zemi. Foto Shutterstock

Za posledních pět let se výdaje na vědu a výzkumy zvětšily o téměř 70 %. V roce 2023 bylo v Číně zaregistrováno 910 tisíc patentů, o 15,3 % více než v předchozím roce. V technologické oblasti se Čína neustále zlepšuje v automatizaci výrobních procesů a v celosvětovém srovnání je v současnosti na třetím místě v poměru počtu robotů na zaměstnance.

Čína razí zelenou transformaci

Nejviditelnější jsou však její snahy v oblasti obnovitelných zdrojů a zelené transformace, kde se v roce 2023 podílela na celosvětově nově instalovaných kapacitách obnovitelných zdrojů elektrické energie (přibližně 510 gigawatt) z více než poloviny. Zelená tranzice se netýká pouze elektromobilů, solárních panelů či větrných turbín. Čínská vláda letos zveřejnila nový plán (v anglické verzi Guiding Opinions on Vigorously Implementing the Renewable Energy Substitution Initiative), který stanovuje cíle čínské politiky obnovitelné energie. Do roku 2025 má být například spotřeba obnovitelných zdrojů energie ekvivalentem 1 miliardy tun uhlí, což představuje růst o 30 %, do roku 2030 to pak má být 5 miliard tun.

Čína se ve svém plánu zaměřuje zejména elektrifikaci klíčových průmyslových odvětví (včetně těch těžkých), dopravu, městské plánování či zemědělství. Příležitosti se naskýtají v oblasti modernizace elektrické sítě, průmyslové elektrifikace, výroby zeleného vodíku či rozvíjejícího se odvětví udržitelného letectví. Šance i pro české firmy se na čínském trhu otevírají v řadě sektorů, je však dbát na složitější povahu trhu a mnohdy komplikovanější vstup na něj.

Jednou z příležitostí, jak se seznámit s high-tech sektory v zemi byl letošní ročník veletrhu China Hi-Tech Fair v jihočínském Šen-čenu, jehož se zúčastnilo okolo 5000 společností z více než 100 zemí světa. Letošní ročník pod sloganem „Technology Leads Development, Industry Integrates Fusion“ si vytyčil za cíl propojit firmy a jejich potenciální zákazníky napříč různými odvětvími od AI přes medicínu až po zemědělství.

Letos se na China Hi-Tech Fair představila například společnost Škoda Auto. Foto Velvyslanectví ČR v Pekingu

Firmám pomáhá medializace

Česká republika je na největším technologickém veletrhu v Číně aktivně přítomna již od roku 2016, letos v rámci stánku, který realizovalo velvyslanectví ČR v Pekingu a agentura CzechTrade, reprezentovalo naši zemi pět firem. Šlo o společnost LINET, výrobce nemocničních lůžek a matrací, Škodu Auto, která na čínském trhu působí dlouhodobě, dále Veletrhy Brno, které se řadí mezi nejznámější organizátory veletrhů a výstav v zemích střední a východní Evropy, Green0meter zaměřující se na komplexní řešení problematiky ESG a v neposlední řadě společnost Tomst, jejíž hlavní činností je výzkum, vývoj a výroba elektronických zařízení na měření vlhkosti půdy či výživy stromů.

Zejména dobrá medializace pomohla českým firmám ke zlepšení povědomí o jejich produktech na čínském trhu. Společnosti se zde prezentovaly v sektoru, na nějž se Čína v současnosti zaměřuje a snaží se i tradiční odvětví udělat více „high-tech“.

Adam Kupka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pekingu

Radovan Žďárský, stážista, Velvyslanectví ČR v Pekingu

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688