Listopadová inflace v eurozóně: Co říkají nejnovější čísla?
Podle předběžných odhadů Eurostatu zveřejněných minulý pátek zrychlování růstu cen pokračuje. Listopadová inflace dosáhla v eurozóně meziročního růstu 2,3 %, což představuje druhý měsíc v řadě, kdy inflace akceleruje. Tento vývoj byl však očekávaný, protože služby a zboží nadále tlačí na růst cen, zatímco začínají stoupat ceny energií. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny energií a potravin, se drží stabilně na úrovni 2,7 % již od září.
Co táhne inflaci vzhůru?
Nejvýznamnějším přispěvatelem k růstu inflace zůstávají služby, jejichž ceny meziročně vzrostly o 3,9 %. K vysoké inflaci přispívá také spotřební zboží, zejména potraviny, alkohol a tabák, které zaznamenaly nárůst o 2,8 %.
Naopak ceny energií nadále celkovou inflaci mírní. Oproti loňskému listopadu ceny klesly o 1,9 %. Tento efekt však postupně ztrácí na síle – v září činil pokles 6,1 %, v říjnu pak 4,6 %. S příchodem zimy ale ceny energií začaly opět růst, což celkový inflační index tlačí vzhůru.
Mezi zeměmi eurozóny si nejvyšší inflaci drží Belgie (5 %), následovaná Chorvatskem (4 %). Třetí příčku sdílejí Estonsko a Nizozemsko s inflací 3,8 %. Sousední Slovensko si s inflací 3,6 % udržuje čtvrtou nejvyšší inflaci v eurozóně. Naopak nejnižší inflaci hlásí Irsko (0,5 %), následované Litvou a Lotyšskem (1,1 %). Ačkoli v České republice zatím nemáme k dispozici listopadové údaje, podle říjnové zprávy se očekává, že se země umístí na sedmém místě s inflací 2,8 %.ce.
Úspěchy a výzvy Evropské centrální banky (ECB)
ECB se letos daří krotit inflaci k cílové hranici 2 %. Boj však ještě není u konce. Po říjnovém snížení úrokových sazeb na 3,4 % se centrální bankéři začali obávat o zdraví ekonomiky. Ta je ve srovnání s USA, které již dva roky dosahují relativně zdravých výsledků, stále slabá. Říjnové rozhodnutí o sazbách bylo téměř jednomyslné, s výjimkou guvernéra slovenské NBS, který zastává tvrdší postoj vůči inflaci.
Očekává se, že ECB v prosinci přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb. Zároveň však Evropa čelí riziku zavedení cel ze strany USA. I když nejde s jistotou předvídat, jaké kroky Donald Trump podnikne po usednutí do oválné pracovny, opakovaně zmiňoval plán zavést univerzální 10% tarif na dovoz ze všech zemí, což by negativně dopadlo na evropské ekonomiky, zejména na ty, které se orientují na vývoz, jako je Německo..
Tento dopad bychom pocítili i v Česku. ČNB stále zachovává restriktivní měnovou politiku s úrokovými sazbami na 4 %, tedy o něco vyšší, než sazby ECB. Česká centrální banka také očekává snižování úrokových sazeb, to však záleží na vývoji inflace v ČR. Dále také předpovídá oslabení ekonomiky v následujícím roce – něco, co by mohla obchodní válka s USA jenom zhoršit.
Jakub Rochlitz, investiční analytik eToro pro Českou republiku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- PSČ měst a obcí - Poštovní směrovací čísla, seznam, vyhledávání
- Vyhledání plátců DPH podle jejich identifikačního čísla (IČO)
- DIČ - Daňové identifikační číslo, ověření DIČ firem a osob
- Vyhledání daňového identifikační čísla (DIČ) právnické osoby
- Vyhledání daňového identifikační čísla (DIČ) fyzické osoby
- Ověření daňového identifikační čísla (DIČ)
- SWIFT kódy bank - BIC kód Banky k IBAN číslu účtu
- Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 25 5457 (vzor číslo 27)
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory