Více než polovina českých firem riskuje pokutu za nezveřejnění účetních závěrek
Všechny firmy, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, mají povinnost zveřejnit svou účetní závěrku. Ačkoliv se jedná o bezmála 600 000 společností, reálně to za rok 2023 udělalo pouhých 44 %. Nejhůře své povinnosti plní subjekty z oblasti nemovitostí, kde své hospodaření tají 60 % společností. V kontrastu s Českem vynikají čísla ze sousedního Slovenska. Tam se podíl zveřejněných závěrek dlouhodobě pohybuje nad 80 %. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
„Zveřejňování účetní závěrky se v Česku týká bezmála 600 000 obchodních společností. Dlouhodobě více než 50 % tuto zákonnou povinnost ignoruje s rizikem vysoké pokuty. Pro porovnání – na Slovensku, kde ale místo firem předává data do Registru účetních závěrek rovnou finanční úřad, podíl zveřejněných závěrek dlouhodobě neklesá pod 80 %,“ upozorňuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Za posledních 10 let podíl zveřejněných účetních závěrek v Česku osciloval kolem 44 %. Nejméně, konkrétně 39 %, jich bylo odesláno za rok 2020. Naopak v letech 2017–2019 zveřejnilo závěrky přes 50 % subjektů. Za rok 2023 bylo dosud zveřejněno přes 260 000 českých závěrek. To je ovšem o 25 000 méně než na Slovensku. Náš východní soused má v porovnání s Českem sice poloviční počet obchodních společností, ale díky odlišnému systému předávání dat je transparentnost hospodaření téměř dvojnásobná. Obchodní společnosti předávají účetní závěrky finančnímu úřadu, který je bezprostředně nahrává do Registru účetních závěrek. Slováci díky tomu dlouhodobě dosahují průměru 83 % firem s předanými závěrkami. Část českých společností zveřejňuje závěrky s několikaletým zpožděním, což vysvětluje vysoké počty výkazů v letech 2017–2019.
V Česku nejvíce zveřejňuje státní správa, nejméně odvětví nakládání s nemovitostmi
Nejlépe se s požadavkem zveřejňovat účetní závěrky vyrovnávají společnosti poskytující zdravotní a sociální péči. Zde výsledky hospodaření zveřejnilo zhruba 8 000 společností z 12 700. Pomyslné druhé místo s podílem 53 % obsadil sektor zabývající se zásobováním elektřinou, plynem, teplem a vzduchotechnikou. V konkrétních číslech se jedná o přibližně 1 100 závěrek z 2 100 povinných.
Na opačném konci spektra jsou subjekty zabývající se nemovitostmi. Závěrku odevzdalo pouhých 40 % z nich. Jinými slovy, z necelých 93 000 firem jich přes 55 000 nezveřejňuje své hospodaření. Jen o jeden procentní bod více připadá na nejpočetnější oblast obchodu. Ze 133 721 společností dalo závěrku k dispozici 54 528. S podílem 43 % je na třetím místě od konce sektor těžby a dobývání. Jedná se přitom o druhou nejmenší skupinu s pouhými 428 firmami.
„Přestože povinnost zveřejňovat účetní závěrku vyplývá ze dvou zákonů a zároveň podléhá ze zákona sankcím, zhruba polovina firem ji neplní, mnohé i dlouhodobě,“ připomíná Věra Kameníčková. Situaci nepomáhá ani fakt, že informace o sankcionování provinilců nejsou veřejnosti k dispozici. „Utajování účetní závěrky může být varovným signálem. U firem, které své výsledky tají, je pravděpodobnost výskytu bankrotů vyšší než u těch, které účetní závěrku pravidelně zveřejňují.“
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a zajišťuje jim technický servis. Zároveň je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který umožňuje pečovat o finanční závazky spotřebitelů, jednoduše on-line.
CRIF provozuje Registr platebních informací – REPI, sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru.
Komplexní data o profesní historii finančních poradců jsou sdílena prostřednictvím Registru finančních poradců ELIXIR, který CRIF také provozuje.
Společnost CRIF svým klientům poskytuje také aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky, čerpající z více než 90 informačních zdrojů.
Bankám, finančním a jiným úvěrujícím institucím poskytuje řadu řešení zahrnující analytické a softwarové nástroje, datové a digitální řešení včetně konzultací umožňujících optimalizaci jejich procesů od získání zákazníka přes upisování úvěru a řízení vztahů se zákazníkem až po vymáhání pohledávek. Kombinací vlastních znalostí s využitím nejnovějších technologií v rámci navrhovaných řešení je umožněno klientům dosahovat automatizovaných, optimalizovaných a vyhovujících procesů v každé fázi životního cyklu klienta.
Nově CRIF provozuje dotazníkovou platformu Synesgy, pomocí které společnosti zjistí, do jaké míry přímo ony anebo i jejich obchodní partneři přispívají k dosažení cílů odpovědného podnikání. V rámci ESG aktivit také poskytuje ESG skóre českých a slovenských společností díky proprietárním modelům významných rizik.
Další informace na: www.crif.cz
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Údaje o firmách:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Platové tabulky zdravotníků a sociálních pracovníků 2020
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Katastr nemovitostí - pozemky bez majitele, seznam UZSVM - vyhledávání
- Kryptoměny v 19. týdnu ztrácí 10-15%. Může za to Gates? Nejhůře je na tom ripple
- Kryptoměny v 19. týdnu ztrácí 10-15%. Může za to Gates? Nejhůře je na tom ripple
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?