ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  29.11.2024 17:16:00

Nový průzkum Eurobarometr ukazuje rekordně vysokou důvěru v EU za poslední roky

Nový průzkum Eurobarometr ukazuje rekordně vysokou důvěru v EU

Nejnovější průzkum Eurobarometr, který byl dnes zveřejněn, ukazuje nejvyšší úroveň důvěry v Evropskou unii od roku 2007 a historicky nejvyšší podporu eura. Rovněž z něj vyplývá, že Evropané hledí do budoucnosti s větším optimismem. S ohledem na současné globální výzvy by uvítali, aby byla Unie silnější a nezávislejší.

Nejvyšší důvěra v EU za posledních 17 let

Unii spíše důvěřuje 51 % Evropanů, což je nejlepší výsledek od roku 2007. Důvěra v EU je nejvyšší mezi mladými lidmi ve věku 15–24 let (59 %). 51 % Evropanů dále uvedlo, že důvěřuje Evropské komisi, což je další nejlepší výsledek za 17 let.

Téměř tři čtvrtiny respondentů (74 %) uvádí, že se cítí být občany Unie, tedy dosud nejvíce za více než dvě desetiletí. Kromě toho více než šest z deseti občanů EU (61 %) vidí budoucnost EU optimisticky.

Současně 44 % evropských občanů vnímá EU pozitivně, zatímco 38 % nemá v tomto ohledu vyhraněný názor a 17 % ji vnímá negativně.

Pozitivní trendy byly zaznamenány také ve většině zemí připravujících se na přistoupení k EU. Unii spíše důvěřuje* většina občanů Albánie (81 %), Černé Hory (75 %), Kosova (70 %), Gruzie (58 %), Severní Makedonie a Bosny a Hercegoviny (po 56 %) a Moldavska (52 %). V Turecku Unii spíše důvěřuje 42 % (o čtyři procentní body více než v předchozím průzkumu) a v Srbsku 38 % (+2 procentní body). Tento názor sdílí i 38 % respondentů ve Spojeném království (+6 procentních bodů).

Evropané si přejí silnější, nezávislejší a udržitelnější EU

Téměř sedm z deseti respondentů (69 %) souhlasí s tím, že má EU dostatečné pravomoci a nástroje k tomu, aby hájila hospodářské zájmy Evropy na světové scéně. Tentýž počet respondentů, tj. 69 %, považuje Evropskou unii za prostor stability v neklidném světě.

Podle Evropanů by hlavní prioritní oblastí činnosti EU ve střednědobém horizontu měla být bezpečnost a obrana (33 %), následovaná migrací (29 %), hospodářstvím (28 %), klimatem a životním prostředím (28 %) a zdravím (27 %). Zároveň si 44 % evropských občanů myslí, že největší pozitivní dopad na jejich život v krátkodobém horizontu bude mít zajištění míru a stability, následuje zajištění dodávek potravin, zdraví, průmyslová výroba v EU a zvládání migrace (obojí 27 %). Pokud jde o konkrétní environmentální oblasti, v nichž by EU měla jednat, Evropané se domnívají, že na prvním místě by měla upřednostnit obnovitelné zdroje energie (38 %), dále investice do udržitelného zemědělství (31 %), energetické infrastruktury (28 %) a čistých technologií (28 %).

Historicky vysoká podpora eura a rostoucí optimismus ohledně ekonomiky

Průzkum Eurobarometr zaznamenal historicky nejvyšší podporu společné měny, a to jak v EU jako celku (74 %), tak v eurozóně (81 %). Pokud jde o vnímání stavu evropské ekonomiky, 48 % Evropanů ho považuje za dobrý (nárůst o jeden procentní bod od jara 2024), zatímco 43 % za špatný (nárůst o dva procentní body). Vnímání stavu evropské ekonomiky se od podzimu 2019 neustále zlepšuje. Většina občanů (49 %) se domnívá, že evropská hospodářská situace zůstane v příštích 12 měsících stabilní.

Trvalá podpora reakci EU na válku na Ukrajině

Tváří v tvář ruské agresivní válce proti Ukrajině souhlasí téměř devět z deseti Evropanů (87 %) s poskytováním humanitární podpory lidem postiženým válkou. Ekonomické sankce vůči ruské vládě, společnostem a jednotlivcům schvaluje 71 % občanů EU a 68 % souhlasí s dodáváním finanční podpory Ukrajině. Šest z deseti souhlasí s tím, že EU udělila Ukrajině status kandidátské země, a 58 % s tím, že EU financuje nákup a dodávky vojenského vybavení na Ukrajinu.

Válka na Ukrajině je nadále považována za nejdůležitější téma na úrovni EU (31 %) z 15 dalších (následuje imigrace s 28 % a mezinárodní situace s 22 %), zatímco 76 % evropských respondentů je názoru, že ruská invaze na Ukrajinu je hrozbou pro bezpečnost EU.

Souvislosti

Standardní průzkum Eurobarometr 102 (podzim 2024) byl proveden v období od 10. října do 5. listopadu 2024 ve 27 členských státech. Celkem bylo osobně dotázáno 26 525 občanů EU. Rozhovory byly provedeny také v devíti kandidátských a potenciálních kandidátských zemích (ve všech kromě Ukrajiny) a ve Spojeném království.

Další informace

Standardní průzkum Eurobarometr 102

https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/3215

*Aktualizováno 29. listopadu 2024 v 11:45.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688