Nový průzkum Eurobarometr odráží názory a očekávání občanů EU před volbami do Evropského parlamentu
Očekávání občanů EU před volbami
Nejnovější standardní průzkum Eurobarometru, který byl dnes zveřejněn, ukazuje, že Evropané chtějí, aby EU byla silnější a nezávislejší, zejména tváří v tvář současným globálním výzvám, zatímco v budoucnosti rostou optimističtí.
Očekávání silnější, nezávislejší a odolnější EU
Více než tři čtvrtiny Evropanů (77 %) jsou pro společnou obrannou a bezpečnostní politiku zemí EU, zatímco více než sedm z deseti občanů EU (71 %) souhlasí s tím, že EU musí posílit svou kapacitu pro výrobu vojenského vybavení. Zároveň se téměř sedm z deseti občanů EU (69 %) účastní společné zahraniční politiky členských států. Více než dvě třetiny občanů souhlasí s tím, že EU je místem stability v neklidném světě (67 %) a že EU má dostatečnou moc a nástroje na obranu hospodářských zájmů Evropy ve světovém hospodářství (69 %).
Podle Evropanů je bezpečnost a obrana (34 %) prioritní oblastí činnosti EU ve střednědobém horizontu, po níž těsně následuje klima a životní prostředí (30 %). Zdravotnictví (26 %) přichází na třetí místo, ekonomika a migrace – na druhé straně (obě 25 %). Zároveň se téměř polovina (46 %) všech občanů domnívá, že zajištění míru a stability bude mít v krátkodobém horizontu největší pozitivní dopad na jejich život. Následuje zajištění dodávek potravin, zdraví a průmyslu v EU (28 %), vytváření více pracovních příležitostí a řízení migrace (26 %).
Pokračující a značná podpora reakce EU na válku na Ukrajině
Tváří v tvář ruské útočné válce proti Ukrajině téměř devět z deseti (87 %) souhlasí s poskytováním humanitární pomoci lidem postiženým válkou a více než osm z deseti (83 %) souhlasí s přijímáním osob prchajících před válkou do EU. 72 % občanů EU podporuje hospodářské sankce vůči ruské vládě, společnostem a jednotlivcům a 70 % souhlasí s poskytnutím finanční podpory Ukrajině. Šest z deseti schválilo udělení statusu kandidátské země EU Ukrajině a financování nákupu a dodávek vojenského vybavení Ukrajině ze strany EU.
Mezi posledními krizemi měla největší vliv ruská invaze na Ukrajinu na budoucnost (42 %), po níž následovala pandemie a další zdravotní krize (34 %) a hospodářská a finanční krize (23 %).
Válka na Ukrajině je na seznamu patnácti považována za jeden ze dvou nejdůležitějších problémů, kterým EU čelí, a to celkem 35 % preferencí, což je 7 procentních bodů než v listopadu loňského roku. Následuje přistěhovalectví (24 %), mezinárodní situace (22 %) a inflace (19 %). Nejčastěji uváděným problémem, jemuž země čelí, zůstává inflace (38 %), zatímco ve srovnání s předchozím průzkumem klesla o šest procentních bodů.
Optimismus ohledně ekonomiky roste
Vnímání situace evropského hospodářství se od podzimu 2023 zlepšilo, přičemž 47 % respondentů ji nyní hodnotí jako „dobrou“, což je nejvyšší úroveň od roku 2019. Pluralita občanů (45 %) si myslí, že evropská hospodářská situace zůstane v příštích 12 měsících stabilní. Pozitivní trend se rovněž odráží v trvale vysoké podpoře eura, a to jak v EU jako celku (70 %), tak v eurozóně (78 %).
Pozitivní vnímání EU a občanství EU
Před volbami do Evropského parlamentu téměř tři čtvrtiny respondentů (74 %) uvedly, že se cítí být občany EU, což je opět nejvyšší úroveň za více než dvě desetiletí. Více než šest z deseti občanů EU (62 %) je rovněž optimistická, pokud jde o budoucnost EU, což ve srovnání s předchozím průzkumem z podzimu 2023 představuje mírný nárůst. Jejich důvěra v EU se rovněž zvýšila a nyní dosahuje 49 %, zatímco důvěra ve vlády členských států činí 33 %.
Téměř šest z deseti občanů EU je spokojeno se způsobem fungování demokracie v EU (57 %) a ve své zemi (58 %).
Pozadí
Standardní průzkum Eurobarometr 101 (jaro 2024) byl proveden ve dnech 3. až 28. dubna 2024 ve všech 27 členských státech. Osobně bylo dotazováno 26,399 občanů EU.
Pro více informací
Standardní průzkum Eurobarometr 101
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Volební preference - Volby
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Cestování do Bavorska
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA