Inzerce (Inzerce)
Pojištění  |  18.11.2024 17:41:45REKLAMA

Češi se obávají nesoběstačnosti. Kooperativa nabízí řešení

Nesoběstačnost ve stáří dělá Čechům starosti. V aktuálním průzkumu IBRS se jí obává přes dvě třetiny lidí. „Každý, kdo má nějakou zkušenost se starostí o nesoběstačného člena rodiny, potvrdí, že vyřešení takové situace není jednoduché. Sehnat příslušné zařízení či zajistit pečovatelskou službu mnohdy zůstane na jeho nejbližších, kteří tuto starost převezmou. Pojištění soběstačnosti by mělo přinést úlevu rodině, zaměstnavatelům a koneckonců i státu,“ vysvětluje Petr Procházka, ředitel Úseku pojištění osob v pojišťovně Kooperativa.

Opravdu může být péče o nesoběstačné spoluobčany takový problém?

Již dlouho je skutečností, že česká populace stárne, je stále více lidí trpících ztrátou soběstačnosti a zvyšuje se poptávka po službách s tím spojených. V roce 2023 to bylo 361 tisíc osob, přes 70 % z nich bylo starších 65 let. A odhady ukazují, že do roku 2050 dosáhne počet osob závislých na cizí pomoci téměř 1 milionu. O takto nemocné se většinou starají jejich nejbližší. Taková péče má své výhody, ale vyžaduje opravdu hodně sil, vůle i peněz. Z výsledků našich průzkumů víme, že většina se na tuto situaci snaží připravit. Třetina uvádí, že si bude šetřit peníze na péči, případně na nákup potřebných služeb, sama. Když jsme jim představili možnost pojištění soběstačnosti, 63 % respondentů uvedlo, že ho považuje za atraktivní, zejména z důvodu jistoty a zajištění.

Dokáží si lidé představit, jak pojištění soběstačnosti vypadá v praxi?

Abychom jim to co nejvíce zjednodušili, využili jsme v průzkumu konkrétní příklad. Tedy že klient si pojištění soběstačnosti sjedná v 50 letech a platí 1 400 Kč měsíčně. Po mrtvici se stává nesoběstačným a začíná pobírat od státu příspěvek na péči. Z jeho pojištění mu začalo od pojišťovny přicházet každý měsíc pojistné plnění 20 tisíc Kč a díky tomu už může pokrýt všechny dodatečné náklady na kompletní péči.

Jak se vlastně soběstačnost posuzuje?

Soběstačnost se posuzuje ve čtyřech stupních podle individuální schopnosti nemocného zvládat deset základních životních potřeb, které určují míru jeho nesoběstačnosti a schopnosti se o sebe postarat. Naše pojištění vyplácí měsíční plnění od druhého stupně snížené soběstačnosti, tzn. od středně těžké závislosti a nemožnosti zvládat 5−6 životních potřeb. Ze statistik vyplývá, že právě druhý stupeň je nejpočetnějším a zároveň vážným omezením, které člověk těžko zvládne sám. Také vidíme, že každý třetí se stane závislý na pomoci. Od 85 let se riziko nesoběstačnosti ještě zvyšuje. Proto naše pojištění platí doživotně, nemá omezenou dobu trvání a neskončí předčasně, když ho člověk začne nejvíc potřebovat.  

Takže příspěvek od státu dostane člověk až po rozhodnutí příslušného úřadu? Co do té doby?  

Pojištění soběstačnosti FLEXI po přiznání závislosti na péči začíná vyplácet pojištěnému měsíční plnění podle stupně, který mu přiznal stát, a to až do konce jeho života nebo dokud bude nesoběstačný. Problémem může být delší trvání procesu přiznání státního příspěvku na péči, v průměru až 6 měsíců, někdy i déle. Nedílnou součástí našeho produktu je předběžné plnění ve výši 50 % sjednané pojistné částky. Vyplácíme ho, jakmile klient podá žádost o státní příspěvek na péči a po našem vlastním posouzení celkového zdravotního stavu pojištěného. Stane-li se v některých případech, že Úřad práce nakonec nesoběstačnost a závislost neuzná, vyplacené peníze nám klient již nevrací.   

Ale nedostatek peněz asi není jediným problémem, který může člověka v případě nesoběstačnosti potkat. S čím ještě může pojištění pomoci?

Jednou z hlavních výhod našeho Pojištění soběstačnosti FLEXI je, že ještě před konečným rozhodnutím státu o přiznání závislosti na péči pomáhá pojištěným náš průvodce péčí. Ten nejdříve provede sociální šetření, které je podmínkou pro zmíněné předběžné plnění, ale také mu pomůže s řešením situace – podáním žádostí, zorientováním se v ostatních příspěvcích a jiné problematice sociální péče, případně pomůže sehnat nebo doporučit adekvátní profesionální péči. V případě, že se životní situace klienta změní, může dál s průvodcem péčí komunikovat a společně přizpůsobí plán péče jeho aktuálním potřebám.

Je nějak pojištění soběstačnosti daňově zvýhodněno, jako je tomu například u životního pojištění?

Ano, pojistné za III. a IV. stupeň snížené soběstačnosti je možné uplatnit v rámci daňových odečtů. Celkem je možné si ze základu daně odečíst až osmačtyřicet tisíc korun ročně. Je nutné dodat, že jde o celkový souhrn za všechny čtyři daňově zvýhodněné produkty zajištění na stáří − stávající životní pojištění, penzijní připojištění a dva nové produkty, dlouhodobý investiční produkt a právě pojištění soběstačnosti.  

Upozornění redakce Kurzy.cz: Články, jejichž autorem nejsou Kurzy.cz, nevyjadřují názor redakce či provozovatele portálu Kurzy.cz. Využijete-li v článcích poskytnutá sdělení jako investiční doporučení nebo poradenství, činíte tak z vlastního uvážení, na vlastní náklady a riziko.









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688