Jan Berka (Roklen24)
Investice  |  18.11.2024 10:51:07

Co bude dál s měnovou politikou – především s QE?

Co bude dál s měnovou politikou – především s QE?

10:51 18. listopadu 2024
Zdroj: Depositphotos

Podle členky Výkonné rady ECB Isabely Schnabelové zůstává hlavním nástrojem úroková sazba. Kvantitativní uvolňování je dobrým nástrojem při řešení narušené finanční stability. U podpory ekonomického růstu jsou jeho dopady slabší, resp. jsou nutné velké objemy, aby bylo dosaženo snížení delších tržních sazeb skrze nízkou časovou prémii, které by se následně pozitivně projevilo v oblasti cen a ekonomické aktivity.

Vysoké objemy nákupů aktiv mají i vysoké náklady, což se projevuje zejména tehdy, kdy je potřeba změnit směr měnové politiky. Centrální banka nemůže naakumulovaná aktiva rozprodávat stejným tempem, jako je nakupovala. To znamená, že QT nebude probíhat ve stejném tempu jako QE, které mu předcházelo. Pokud by tomu tak bylo, hrozilo by mimo jiné i narušení transmisního mechanismu.

Nutnost pozvolného snižování objemu aktiv v bilanci centrální banky má i dopady na jejich ceny. Program QE se na cenách aktiv podepíše dlouhodobým snížením časové a rizikové prémie, což může mít potenciální dopady na chování tržních účastníků a jejich vnímání rizika. Z toho pro centrální banku plyne, že musí při zvyšování sazeb postupovat mnohem důrazněji, aby tak kompenzovala dopady nakoupených aktiv s ohledem na dlouhodobé sazby. Skutečnost ukázala, že zpřísnění podmínek financování ve vztahu k razanci zvýšení sazeb bylo oproti historii utlumené.

Zdroj: ECB

Co z toho vyplývá pro další epizody, kdy bude použito QE? Laťka, kdy by měl být tento nástroj použit, by měla být výše, než tomu bylo v minulosti. Musí se jednat o situaci, kdy existují jasná rizika narušení střednědobé cenové stability. Je potřeba lépe pochopit, do jaké míry je inflace pod cílem rizikem odukotvení inflačních očekávání s potenciálními dopady na vznik možné deflační spirály.

Centrální banka by proto ve stavu, kdy se úroky nachází na nulové dolní hranici, měla pečlivě zvážit, zda přínosy QE převyšují náklady, které se obvykle materializují se zpožděním. Zkušenost napovídá, že by centrální banka měla využít další nástroje. Takové, které jsou cílené, a dokážou efektivně podpořit poskytování úvěrů, a tedy i ekonomický růst. To vše mnohem rychleji než QE. V případě ECB by šlo o nástroj dlouhodobých dodávek likvidity, tzv. TLTRO.

Zdroj: ECB, Bloomberg, Reuters

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688