Rozvoj zemědělství v jižním Alžírsku se neobejde bez zahraničních partnerů
Alžírsko pracuje na novém plánu rozvoje zemědělství, který předpokládá zvýšení zavlažovaných ploch za účelem pěstování strategických plodin, jako jsou obilniny a zelenina. Prioritu je rozvoj zemědělství především v jižní části země, který se neobejde bez zahraničních partnerů. Země poptává mimo jiné zavlažovací technologie a prvky chytrého zemědělství.
Ilustrační foto: Shutterstock
Alžírsko určilo jako prioritu rozvoj zemědělství a nutnost rozvoje produkce obilnin s cílem zajistit potravinovou soběstačnost. Toho by mělo být dosaženo především modernizací hospodářství, zlepšení jeho výkonosti a konkurenceschopnosti s výhledem vývozu zemědělských produktů v příštích letech. Cílem je mimo jiné dosažení nezávislosti v produkci tvrdé pšenice a ječmene a výrazné zvýšení produkce měkké pšenice, a také zvýšení zavlažovaných ploch na 2,5 mil. ha v roce 2030.
Ministerstvo zemědělství pracuje na tom, aby byly k dispozici pozemky nezbytné pro realizaci integrovaných investičních projektů v jižních regionech Alžírska. Podle ministra zemědělství Youcefa Cherfy bylo k červnu 2024 převedeno na úřad ODAS (Office de développement de l’agriculture industrielle en terres sahariennes) asi 450 tisíc hektarů, které se nacházejí na 54 plochách, z nichž 46 bylo postoupeno provozovatelům.
Investice na jihu země
Ministr v této souvislosti připomněl, že jeho úřad identifikoval územní potenciál 1,5 milionu hektarů, který by mohl být rozvinut a přitáhnout integrované investiční projekty na jihu. Prvním krokem je přezkoumání technických studií a map s cílem určit hranice, které by mohly tyto investiční projekty pojmout.
V Alžírsku je zájem o kvalitní a inovativní technologie a řešení pro rozvoj zemědělství, především o zemědělskou techniku a technologie zavlažování a poté transformaci zemědělských plodin. Do budoucna je v Alžírsku značný potenciál pro o zefektivnění produkce pomocí chytrého zemědělství s využitím satelitních dat, přesného měření a softwaru.
Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Alžíru
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?