Jihočeský kraj (kraj-jihocesky.cz)
Z regionů  |  07.09.2022 00:00:00

Jižní Čechy mají ambici stát se lídrem v zavádění inovací a moderních technologií do zemědělství

Využití biotechnologií či umělé inteligence, podpora precizního zemědělství, digitalizace a robotizace zemědělství, udržitelnost a využití posledních vědeckých poznatků – to byla hlavní témata konference SCIENCE FOR SMART AND SUSTAINABLE AGRICULTURE, kterou zorganizovala Regionální rozvojová agentura jižních Čech ve spolupráci s Regionální agrární komorou Jihočeského kraje v pátek 26. 8. 2022 na Výstavišti v Českých Budějovicích během 48. ročníku agrosalonu Země živitelka.

Nad konferencí převzal záštitu ministr zemědělství Zdeněk Nekula a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Konference se konala jako jihočeský příspěvek k příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Odborná konference byla rozdělena do tří tematických bloků. V prvním bloku se účastníci dozvěděli o inovativních regionálních projektech, které realizuje nebo podporuje Regionální agrární komora Jihočeského kraje. „Svými aktivitami podporujeme základní agrární cíl každé vyspělé země, tedy péči o kulturní krajinu a zajištění přiměřené potravinové soběstačnosti, ta v současné době stoupá na významu,“ vysvětlila význam aktivit na podporu regionálního zemědělství ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Akademičtí pracovníci Fakulty zemědělské a technologické Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích následně představili výzkumné a vývojové aktivity v oblasti zemědělství 4.0, které například využívají metod umělé inteligence. V druhé přednášce zdůraznili rostoucí význam biotechnologií pro budoucnost zemědělství. Na aktuální trendy reagují na Fakultě zemědělské a technologické postupným zaváděním nových studijních předmětů a nového doktorského studijního programu Zemědělství a technologie 4.0, který vhodně doplňuje aktuální nabídku klasických zemědělsky orientovaných studijních programů. „Máme připravený záměr akreditace studijního programu Zemědělství a technologie 4.0, jehož vznik je navíc podpořen dotací z Národního plánu obnovy ve výši 25 milionů korun. Můžeme tak efektivně reagovat na rostoucí zájem o chytré technologie. Zároveň pozorujeme značný zájem o studium v tomto studijním programu u studentů ze zahraničí,“ řekl na konferenci děkan fakulty Petr Bartoš.

Dále pak v oblasti Zemědělství 4.0 představila společnost Agdata svůj komplexní datový systém pro efektivní online řízení farmy a zástupce rodinného technologického startupu Ullmanna předvedl, jak se dá odstraňovat plevel pomocí robotického stroje využívajícího umělou inteligenci.

Ve třetím bloku na téma Kvalita a bezpečnost zemědělských produktů vysvětlil zástupce společnosti Syngenta, jak složitá a nejistá je cesta jakékoli účinné látky z laboratoře až k zákazníkovi v podobě přípravku na ochranu rostlin. Zástupci Fakulty zemědělské a technologické poté představili nové trendy v rostlinné výrobě včetně regeneračního či vertikálního zemědělství a pohovořili o automatizaci zpracování zemědělských produktů. Dále odborníci z Biologické centra AV ČR vysvětlili, jaké jsou přínosy a rizika geneticky upravených plodin a že nové techniky šlechtění (NBT) mají mimořádný inovační potenciál a mohou přispět k udržitelným zemědělskopotravinářským systémům a cílům strategií Evropské unie.

Celá konference pak ukázala, jaký obrovský potenciál a zároveň význam pro hospodářství České republiky má jihočeské zemědělství díky systému spolupráce regionálních institucí, jihočeského školství včetně univerzitní a výzkumné sféry a jihočeských zemědělců. Úspěšného systému si všimla i Evropská komise a konferenci podpořila v rámci iniciativy Science meets Regions,“ doplnil za organizační tým ředitel Regionální rozvojové agentury jižních Čech, Tomáš Cílek.

St, 07.09.2022 - 09:52 Bc. David Hocke
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688