Evropská ekonomika roste navzdory slabému průmyslu (Komentář)
Zpřesněný odhad HDP eurozóny potvrdil jeho mezičtvrtletní růst v Q3 o 0,4 %, zatímco průmyslová produkce byla v září meziročně nižší o skoro 3 %. Růst ekonomiky eurozóny tak zrychlil z 0,2 % q/q v Q2. Jeho struktura bude zveřejněna až za necelý měsíc. Předpokládáme, že k mezičtvrtletnímu růstu HDP přispěla domácí poptávka, příspěvek čistého exportu byl naopak pravděpodobně záporný. Z velkých ekonomik silně nadále rostla ta španělská (+0,8 % q/q stejně jako v Q2), k samotnému zrychlení tempa růstu HDP eurozóny ale pomohla hlavně německá a francouzská ekonomika. Mezičtvrtletní růst francouzské ekonomiky zrychlil z 0,2 % v Q2 na 0,4 % v Q3, avšak zejména zásluhou jednorázového efektu spojeného s pořádáním letních olympijských her. Německá ekonomika sice v Q3 vzrostla o 0,2 % q/q, nicméně poté, co v Q2 podle dříve revidovaného údaje klesla o 0,3 % q/q. Nepříznivě se na ní podepisuje silná průmyslová orientace a s tím spojené výzvy, kterým evropský výrobní sektor nyní čelí. V září došlo v eurozóně k hlubokému meziměsíčnímu poklesu průmyslové produkce o 2 %, který více než kompenzoval srpnový nárůst o 1,5 %. Samotný údaj za srpen byl navíc revidován mírně směrem dolů. V meziročním vyjádření byla zářijová průmyslová produkce v eurozóně nižší o 2,8 %.
Ceny průmyslových výrobců v USA rostly v říjnu mírně nad odhady, týdenní počty nezaměstnaných zůstávají nízké. Americké ceny průmyslových výrobců se v říjnu v souladu s očekáváními meziměsíčně zvýšily o 0,2 %, v rámci jádrové složky ale byly vyšší o 0,3 % m/m a překonaly tak tržní konsensus ve výši 0,2 %. O desetinu vyšší oproti konsensu pak byl meziroční vývoj, a to v případě jak celku (+2,4 % y/y), tak i jádrové složky (+3,1 % y/y). Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden pak dosáhl 217 tis. oproti očekávaným 220 tis. a potvrdil tak přetrvávající odolnost amerického trhu práce.
Americký dolar dnes vesměs pokračoval v posilujícím trendu, který započal po zvolení Donalda Trumpa novým prezidentem. Jím dosud indikované změny v politice USA by totiž pravděpodobně vedly k vyšší inflaci a zadlužení veřejných financí. Toto očekávání se tak na finančních trzích projevilo v nárůstu tržních dolarových sazeb a výnosů amerických státních dluhopisů. Během dneška dolar vůči euru zprvu opět posiloval, v odpoledních hodinách však došlo ke korekci a evropskou seanci zakončil zhruba beze změny, s kurzem poblíž 1,056 USD/EUR. Středoevropské měny posilováním dolaru prozatím nikterak silně neutrpěly. Kurz tuzemské měny během dnešní evropské seance zůstal prakticky beze měny, když se pohyboval kolem 25,30 CZK/EUR. Polský zlotý a maďarský forint oproti společné evropské měně zpevnily (o 0,3-0,4 %).
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?