Německá ekonomika dále čelí stagnaci i nejistotám kolem budoucího exportu
Podle nejnovějších údajů z Německa došlo ve třetím čtvrtletí roku 2024 k minimálnímu nárůstu HDP o 0,2 % Tento vývoj přichází po sérii náročných měsíců, které přinesly propad klíčových ekonomických ukazatelů a nejistotu ohledně dalšího směřování hospodářství. Překvapivý minimální nárůst však podle expertů není v žádném případě důvodem k euforii.
Problémy v ekonomice dopadají také na velké firmy včetně Volkswagenu. Foto: Shutterstock
Zatímco spotřeba domácností stagnuje, investice do soukromého sektoru zaznamenaly výrazný propad, zejména do strojního vybavení a podnikové infrastruktury. Stavebnictví vykázalo pokles o 0,3 %, přičemž mírný pokles o 0,2 % zasáhl také export zboží a služeb. Ekonomické prognózy z července 2024 ještě počítaly s mírným ročním růstem německé ekonomiky ve výši 0,3 %. Podstatným faktorem, který nadále přetrvává, je také vysoká míra úspor německých domácností. Ta je interpretovaná jako zdrženlivost na základě spíše negativních očekávání spotřebitelů s ohledem na vývoj ekonomiky.
Na trhu práce se situace zatím zásadně nezměnila, míra nezaměstnanosti zůstává i v říjnu na stabilní úrovni 6,0 %. Inflace v letních měsících dosahovala kolem 2 %, v září se však zpomalila na 1,6 %, v říjnu se ale opět vrací na 2 %
NEJISTÝ EXPORT
Problémy v ekonomice dopadají také na velké německé firmy jako Volkswagen, BASF a ThyssenKrupp, přičemž se již plánuje propouštění či omezení výroby u některých subdodavatelů, zejména v oblasti automotive. K nejistotě celého sektoru také přispívá fakt, že se Německu nepodařilo zabránit uvalení cel na dovoz automobilů z Číny do EU (může následovat čínské protiopatření s dopadem na německé producenty) a velkým faktorem nejistoty byly volby v USA.
Německo v roce 2023 vyvezlo do USA zboží v hodnotě 158 miliard eur. K možným dopadům nově uvalených cel na celkový německý export do USA, která avizoval vítěz prezidentských voleb Donald Trump, Institut pro ekonomiku v Kolíně (IW) propočítal modelový dopad zavedení cla ve výši 10 %. Německo by během dalších čtyř let dle simulace IW čelilo ztrátě HDP ve výši více než 127 miliard eur (ve stálých cenách roku 2020). Pokud by obě strany v důsledku obchodní války zvýšily dovozní cla na 20 %, stálo by to německou ekonomiku odhadem 180 miliard eur.
BYROKRACIE I DRAHÉ ENERGIE
Řada publikovaných šetření řadí mezi dlouhodobě největší domácí brzdy hospodářského rozvoje stále vysokou byrokracii, kterou má zmírnit nový zákon Bürokratieabbaugesetz s očekávanými úsporami 1 miliardy eur ročně. K vysokým nákladům přispívá i cena energií, která v Německu činí 4 centy za kWh, což je nadprůměr v EU. Modernizace energetické infrastruktury je však omezená kvůli napjatému rozpočtu.
S ohledem na ekonomický vývoj a celkové zpomalení německé ekonomiky očekávají analytici mírné oživení nejdříve na konci roku 2024. Hlavní otázkou však zůstává, zda budou implementovaná opatření, včetně byrokratických zjednodušení a investic do energetické infrastruktury, dostačující k návratu německého hospodářství na trajektorii udržitelného růstu.
Lukáš Janura, ekonomický diplomat
Erik Siegl, obchodní rada
Hana Švédová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Berlíně
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?