Finanční trhy se vezou na pozitivní vlně
Téměř jisté vítězství Donalda Trumpa otřáslo finančními trhy v pozitivním smyslu. Akciové trhy míří k novým rekordům, hlavní americké indexy S&P 500 a Nasdaq Composite vzrostly v rozšířeném obchodování o 2,2 %, resp. 1,8 %. Ještě lépe si vede index menších společností Russell 2000, který vzrostl skokově o 5,7 %.
Pozitivně reagují také evropské a japonské akcie, kryptoměny a samotný americký dolar. Bitcoin, největší kryptoměna, dnes v reakci na americké prezidentské volby dosáhl nového historického maxima, když jeho cena překonala 75 000 USD. Americký dolar posílil i vůči zahraničním měnám, například vůči euru se kurz změnil z 1,09 USD/EUR na 1,08 USD/EUR. Dolar posílil i vůči české koruně. Kurz USD/CZK se přehoupnul přes hranici 23,6.
Proč se investoři radují z Trumpova vítězství?
Investoři jsou na základě předvolebních slibů Donalda Trumpa přesvědčení, že právě on bude tím správným kandidátem na oživení ekonomiky. Proto finanční trhy na jeho vítězství reagovaly pozitivně. Trumpova vláda by mohla prosazovat deregulaci a podporu domácího amerického průmyslu, zvýšení vládních výdajů, snížení daní, ale také větší protekcionismus.
Nižší daně a podpora ekonomiky by se měly projevit ve vyšším hospodářském růstu, a tedy v konečném důsledku i ve vyšších ziscích jednotlivých společností. Proto akciové indexy reagovaly na Trumpovo vítězství pozitivně a posunuly se k novým historickým maximům. Analytici investiční banky Goldman Sachs odhadují, že republikánská politika by mohla zvýšit hodnotu indexu S&P 500 až o 3 %. Kryptoměnám se daří, protože Trump slíbil vytvořit příznivé prostředí pro digitální aktiva. Mohlo by dojít k nové vlně deregulace tohoto odvětví, a tedy v konečném důsledku k většímu přijetí kryptoměn.
Na druhou stranu vyšší vládní výdaje, nižší daně a protekcionistická politika by mohly inflaci opět zvýšit. Proto výnos desetiletého amerického státního dluhopisu vzrostl o 12 bazických bodů na 4,41 %.
Protekcionismus v podobě ochrany domácího průmyslu na úkor dovozu zboží ze zahraničí může prohloubit obchodní válku s Čínou. Ta by se v rámci protekcionismu mohla rozšířit prakticky na celý svět, neboť Trump slíbil zavést cla na dovoz zboží a služeb ze zahraničí ve výši 10 až 20 %. To by mohlo mít negativní dopad i na země EU, pro které jsou Spojené státy důležitým obchodním partnerem.
Co znamená Trumpovo vítězství pro svět a jednotlivá odvětví?
Z tohoto důvodu se nedařilo zejména akciím z rozvojových zemí. Čínský index Hang Seng klesl o 2,3 %, protože investoři se obávali, že Trumpova administrativa dále zvýší cla na dovoz výrobků z druhé největší ekonomiky světa. Zahraniční měny vůči americkému dolaru rovněž klesly. Například mexické peso kleslo až o 3,3 % a euro o 1,5 %.
Zajímavé bude sledovat také vývoj v jednotlivých sektorech. Z Trumpova vítězství by mohly těžit zejména společnosti v energetickém a zbrojním sektoru, protekcionistická opatření by mohla podpořit i domácí výrobu například oceli a různých strojů. Dařit by se tak mohlo těžařským společnostem, jako je Exxon Mobil, nebo zbrojním firmám, jako je výrobce letadel Lockheed Martin. Naopak je možné, že například odvětví obnovitelných zdrojů energie to bude mít těžší, protože Trump opakovaně prohlásil, že nevěří v globální oteplování.