Trumpovo vítězství jako impuls pro obranný průmysl NATO
Trumpovo vítězství v prezidentských volbách může být dalším impulsem pro probuzení obranného průmyslu členských států NATO. Trump během svého předchozího působení v úřadu často kritizoval nízké výdaje evropských spojenců na obranu a během své aktuální kampaně tuto rétoriku zopakoval. Na začátku roku prohlásil, že pokud členské státy NATO nedosáhnou minimálních výdajů na obranu ve výši 2 % HDP, není jisté, že se budou moci spolehnout na vojenskou podporu USA.
Vzhledem k pokračujícím konfliktům na Ukrajině a Blízkém východě členské státy NATO výrazně zvýšily své obranné výdaje. V roce 2024 dosáhlo hranice 2 % HDP již 23 z celkových 32 členských států, což je nárůst oproti 10 státům v roce 2023. Z těchto 32 členských států investuje do obrany nejvíce Polsko (4,12 %), Estonsko (3,43 %) a USA (3,38 %). Naopak nejnižší výdaje mají Španělsko, Slovinsko a Lucembursko.
Česká republika také zareagovala – minulý rok přijala zákon, který ukládá povinnost vydávat na obranu alespoň 2 % HDP. Tento krok je významný; naposledy Česko dosáhlo této úrovně v roce 2005. V roce 2024 se Česká republika zavázala na obranu vynaložit 2,1 % HDP. Podobné závazky slíbily i sousední Slovensko (2 %) nebo Maďarsko (2,11 %). Je ale otázka, jestli jsou tyto závazky dosažitelné.
Členské státy vyjma USA zvýšily v poslední dekádě své kolektivní výdaje z 1,43 % HDP v roce 2014 na 2,02 % HDP v roce 2024, což představuje téměř 430 miliard dolarů. Přesto USA stále investují do obrany téměř dvojnásobek toho, co všechny ostatní členské státy dohromady. Tento cíl byl však stanoven v období míru. Je otázkou, jestli Trump nebude tlačit na navýšení nad tuto dvouprocentní hranici.
Kdo těží z růstu obranných výdajů?
Jednoduchý pohled na ceny akcií evropských zbrojařských firem ukazuje, že z těchto navýšených výdajů značně profitují. Tržní lídři dosáhli letos nárůstu cen akcií o 20 až 130 %. Letecký a obranný průmysl je letos dokonce druhým nejvýkonnějším odvětvím v Evropě, s meziročním nárůstem o více než 25 %. Na prvním místě se umístilo pojišťovnictví a na třetím bankovnictví.
Klíčovým faktorem je poptávka po munici, u níž se po začátku války na Ukrajině prokázaly nedostatečné zásoby i výrobní kapacity. Výrazně z toho těží německá společnost Rheinmetall, známá také výrobou obrněných vozidel. Akcie Rheinmetallu se letos zhodnotily o více než 95 %, což je podpořeno růstem fundamentálních ukazatelů – zisky společnosti ve třetím čtvrtletí vzrostly o více než 70 %, zatímco hodnota objednávek meziročně vzrostla o 41 % na téměř 52 miliard eur.
Na první příčce je ale norská firma Kongsberg, výrobce raketových systémů, která za poslední dva roky téměř zdvojnásobila objem objednávek. Její akcie se letos zvýšily o více než 120 %.
Menší efekt lze vidět na amerických zbrojařských společnostech Lockheed Martin, Raytheon a Northrop Grumman. Evropská poptávka u nich sice markantně vzrostla, i o více než 10 % meziročne, ale stále tvoří jen malou část jejich celkových tržeb. Pokud Trump dodrží své sliby o zavedení univerzálních tarifů, lze také očekávat, že evropské země upřednostní domácí výrobce.
Zároveň však ceny akcií již nyní odrážejí očekávání investorů, což ukazuje růst ukazatele P/E těchto firem v posledních letech. Výhledy evropského zbrojařského průmyslu jsou v současné geopoliticky nejisté situaci pozitivní, otázkou však zůstává, zda tyto růstové vyhlídky nejsou již plně započítány do ceny akcií. Dalším faktorem je vývoj konfliktu na Ukrajině – Trump opakovaně prohlašoval, že by ho ukončil během jednoho dne. Názory investorů na tento vývoj můžou mít zásadní dopad na ceny akcií zbrojařských firem v Evropě.
Jakub Rochlitz, investiční analytik eToro
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Snídal jako král, obědval jako princ a večeřet budu jako chuďas
- Do Európskeho obranného fondu smeruje 1,2 miliardy eur na posilnenie obranných spôsobilostí a inovácií EÚ
- Snídal jako král, obědval jako princ a večeřet budu jako chuďas
- Zprávy NATO 2002 - NATO 2002
- Lídři NATO schválili na summitu v NATO novou strategickou koncepci
- Minister of Foreign Affairs Jan Lipavský met NATO Secretary General Jens Stoltenberg at NATO HQ in Brussels
- Rádio Impuls – Benešovský Impuls: Vesnické hospody a restaurace zvažují zavírání. Pracují s minimálním ziskem a podnikání přestává dávat smysl. Luboš Kastner, člen představenstva AMSP ČR a garant projektu „Moje restaurace“ uvedl, že změny DPH, o kterých mluví vláda, by situaci jenom zhoršily
- Rádio Impuls – Benešovský Impuls: Přibývá podniků, které přijímají pouze hotovost. Změna zákona by mohla uložit povinnost přijímat i platební karty. Problematiku komentuje Luboš Kastner, člen představenstva AMSP ČR a garant projektu „Moje restaurace“
- Rádio Impuls – Benešovský Impuls: Odmítnutí platby kartou. Luboš Kastner, člen představenstva AMSP ČR a garant projektu „Moje restaurace“ naznačil, že za tím může být v některých případech zastírání příjmů a tedy krácení daní
- PSČ Vítězství, Děčín - Vítězství, Děčín, podrobný rozpis PSČ
- PSČ Vítězství, Děčín - Vítězství, Děčín, podrobný rozpis PSČ
- USA si budou muset sbalit kufry, Rusové půjdou od vítězství k vítězství a padne i Slovensko
Prezentace
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory