Svůj americký sen zažívají i čeští vědci a inovativní firmy
Spojené státy jsou dlouhodobě světovým lídrem ve vědeckém výzkumu, technologickém vývoji i inovacích. Tato pozice je výsledkem rozsáhlých investic do vzdělávání, vědy i efektivního propojení mezi akademickou sférou a průmyslem. Americký vědecko-výzkumný ekosystém zahrnuje prestižní univerzity, špičkové výzkumné ústavy a přední technologické společnosti, které jsou hnací silou globálních inovací. Svými úspěchy se už na americkém trhu blýskly také české inovativní firmy a výzkumné instituce.
Atraktivní příležitosti pro české výzkumníky nabízí spolupráce s jednou z nejprestižnějších univerzit na světě Massachusetts Institute of Technology. Foto: Shutterstock
Pro Česko i pro celou Evropskou unii a její členské státy představuje spolupráce s USA klíčovou příležitost získat přístup k nejmodernějším technologiím a znalostem, což je nezbytné pro posílení konkurenceschopnosti v globální soutěži.
Celkové výdaje na výzkum a vývoj se v USA dlouhodobě pohybují na úrovni více než 600 miliard dolarů ročně, což odpovídá přibližně 3,8 % HDP. Loni mírně poklesly na 3,46 % HDP, což bylo způsobeno rychlejším růstem HDP oproti předchozím letům. Celková výše investic ale nadále stoupá, z větší části se na nich podílejí soukromé firmy, zvláště technologické a farmaceutické společnosti.
OD AMAZONU PO UNIVERZITY
Výdaje giganta elektronického obchodu Amazon na výzkum a vývoj například loni dosáhly více než 45 miliard dolarů. Své rozpočty v oblastech umělé inteligence, rozšířené reality a cloudových technologií výrazně navýšily společnosti Alphabet (mateřská společnost Google) a Meta (dříve Facebook). Federální výdaje na výzkum zůstávají stabilní. Vědecká nadace National Science Foundation (NSF) loni spravovala rozpočet ve výši více než 9 miliard dolarů, přičemž investice směřovaly zejména do klíčových oblastí, jako jsou umělá inteligence, klimatické změny, kvantová informatika a biotechnologie. Hlavní federální agentura pro biomedicínský výzkum National Institutes of Health dokonce hospodařila s rozpočtem kolem 47 miliard dolarů.
Významnou část investic směřují soukromé společnosti do spolupráce s výzkumnými ústavy a univerzitami, které hrají v americkém vědecko-výzkumném prostředí zásadní roli. USA disponují také rozsáhlou infrastrukturou pro transfer technologií mezi akademickou sférou a průmyslem, včetně univerzitních inkubátorů a technologických parků.
ČESKO-AMERICKÁ SPOLUPRÁCE
Česko-americká spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a inovací zahrnuje široké spektrum oborů od umělé inteligence a biotechnologií až po kvantové technologie. Jedním z klíčových milníků této spolupráce je memorandum o spolupráci mezi Grantovou agenturou ČR a NSF, podepsané v roce 2021. Tato spolupráce otevírá nové dveře pro české vědce, kteří tak mohou profitovat z přístupu k americkým zdrojům, technologiím a zapojit se do výzkumných projektů s globálním dopadem.
Dalším významným prvkem spolupráce je fond MIT-Czech Republic Seed Fund, který byl vytvořen s cílem posílit vztahy mezi českými univerzitami a americkým institutem Massachusetts Institute of Technology (MIT), jednou z nejprestižnějších technických univerzit na světě. Tento fond je financován částkou 100 tisíc dolarů ročně českou institucí IOCB Tech Foundation, což je inovační centrum při Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Spolupráci s MIT navázaly i přední české univerzity, jako je Vysoké učení technické v Brně (VUT) nebo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT).
MIT-Czech Republic Seed Fund podporuje krátkodobé výzkumné projekty, které umožňují intenzivní výměnu vědeckých pracovníků a studentů. Zároveň napomáhá rozvoji společných výzkumných projektů, které mají komerční potenciál. Programů, které umožňují výměnné programy, však existuje celá řada, příkladem může být proslulé Fulbrightovo stipendium.
Významnou iniciativou je také Jelínkova letní škola na Univerzitě Johnse Hopkinse, která se již více než 30 let každé léto zaměřuje na intenzivní šestitýdenní výzkumný workshop v oblasti řečových a jazykových technologií. Příští rok se program pořádá v Brně, hostitelem pak bude Vysoké učení technické ve spolupráci s Univerzitou Johnse Hopkinse a partnery evropského projektu Esperanto. Brno se tak na dva měsíce stane „hlavním městem“ řečových technologií, velkých jazykových modelů a umělé inteligence, s přítomností více než sta výzkumníků, kteří pocházejí z více než 30 univerzit, institucí a firem.
Elektronové mikroskopy, které vyrábí společnost Tescan v Brně, se využívají v mnoha amerických výzkumných projektech. Foto: Tescan
PRESTIŽ ČESKA ŠÍŘÍ MIKROSKOPY I BIOTECH
Na americkém trhu se v oblasti inovativních technologií stále více prosazují také české firmy. Skvělým příkladem je Tescan, brněnský výrobce elektronových mikroskopů, který má v USA významné zastoupení. Tescan působí v oblasti vědeckého zobrazování a analytických přístrojů a jeho technologie se využívají v mnoha výzkumných projektech od nanotechnologií po biotechnologie. Společnost úspěšně expanduje na americkém trhu díky své vysoce kvalitní technologii, ale i schopnosti poskytovat komplexní vědecké řešení.
Svou dceřinou společnost otevřel v Bostonu Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (anglický název zní IOCB Boston). Ústav se zaměřuje na základní a aplikovaný výzkum v oblasti organické chemie, biochemie a léčiv, přičemž IOCB Boston působí jako platforma pro komercializaci výsledků výzkumu a navazování spolupráce s americkými farmaceutickými společnostmi.
PERSPEKTIVNÍ OBLASTI SPOLUPRÁCE
V kontextu rychle se měnících technologií nabízí spolupráce mezi Českem a Spojenými státy obrovský potenciál pro rozvoj. Jako příklad uveďme tyto klíčové oblasti:
- Kvantové technologie: Česko díky své vědecké infrastruktuře a kapacitám v oblasti kvantových technologií představuje strategického partnera pro USA. Společné projekty zaměřené na vývoj kvantových počítačů a bezpečnostních systémů využívajících kvantovou kryptografii mají potenciál pro revoluční změny v globálním měřítku.
- Umělá inteligence a kybernetická bezpečnost: Spolupráce na výzkumu a vývoji umělé inteligence nabízí příležitost pro obě země zvýšit své technologické kapacity a podpořit nové aplikace, včetně autonomních systémů a prediktivní analýzy dat. V kontextu bezpečnosti digitální infrastruktury je kybernetická bezpečnost klíčovou oblastí, ve které mohou USA a Česko spolupracovat na zajištění bezpečných systémů a ochraně citlivých dat.
- Biotechnologie a farmaceutický výzkum: Česká vědecká komunita má silnou tradici v biotechnologiích a farmaceutickém výzkumu, což se odráží ve spolupráci s americkými partnery. Také nově otevřená pobočka IOCB Boston posiluje příležitosti k transferu technologií a komercializaci výsledků výzkumu.
- Vesmírný výzkum: Česko má dlouhou tradici v kosmickém výzkumu, zejména díky své spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou. Spolupráce s americkými subjekty, jako je vesmírná agentura NASA, nabízí nové možnosti pro společné projekty v oblasti vývoje satelitních technologií, průzkumu vesmíru a využití kosmických dat pro komerční účely.
Velkou šancí pro český kosmický průmysl by mohla být spolupráce s americkou vesmírnou agenturou NASA. Foto: Shutterstock
ČESKO JAKO ATRAKTIVNÍ DESTINACE
Špičkoví vědci, výzkumné instituce a inovativní firmy pochopitelně nemíří pouze z Česka do USA, ale také opačným směrem. Česko se stává stále atraktivnějším místem pro investice a spolupráci s americkými institucemi. V Česku má například kancelář americký lídr v námořním výzkumu ONR Global. ONR (Office of Naval Research) podporuje mezinárodní výzkumné projekty v oblasti námořní a obranné technologie. Zaměřuje se mimo jiné na spolupráci mezi americkými a evropskými vědeckými komunitami v oblastech jako pokročilé materiály, kybernetická bezpečnost a autonomní systémy.
V Česku o sobě dávají stále častěji vědět přední americké firmy, které patří ke světovým lídrům v oblasti moderních technologií. Patří mezi ně Honeywell, GE Aviation nebo Thermo Fisher Scientific. Tyto společnosti si vybraly Česko jako jedno ze svých center pro výzkumné a vývojové aktivity díky vysoké úrovni zdejší odbornosti a kvalifikace. Onsemi, významný hráč v oblasti polovodičů, nedávno oznámil plán na rozšíření výroby čipů ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm. Investice ve výši až 46,3 miliardy korun je jednou z největších zahraničních investic v historii Česka a podtrhuje atraktivitu českého trhu pro technologické firmy.
BEZPEČNOSTNÍ VÝZVY
V kontextu globálních výzev, jako jsou světová konkurence v oboru polovodičových čipů, dynamický rozvoj digitálních technologií nebo regulace umělé inteligence, hraje klíčovou roli také bezpečnostní aspekt české i evropské spolupráce se Spojenými státy. Zvláštní důraz je kladen na bezpečnost dodavatelských řetězců, které jsou nezbytné pro fungování kritických technologií, od polovodičů až po pokročilé digitální technologie. Stabilita těchto řetězců je zásadní nejen pro ekonomickou bezpečnost, ale také pro národní bezpečnost obou partnerů.
Na obou březích Atlantiku byla schválena například legislativa zaměřená na polovodičové čipy (Chips Act), jejímž cílem je posílit evropské i americké výrobní a vývojové kapacity a snížit závislost na dodávkách zejména z Asie. Podobné úsilí se dotýká klíčových průmyslových odvětví, jako jsou automobilový průmysl, zdravotnické technologie a obranný průmysl. Česko se v tomto kontextu stává strategickým partnerem, zejména díky zmíněné investici společnosti onsemi, která je důležitým krokem k posílení bezpečných a diverzifikovaných dodavatelských řetězců v Evropě. Technologická spolupráce mezi Českem a USA má zásadní význam také pro kybernetickou bezpečnost a budování odolné kritické infrastruktury.
Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturami CzechTrade a CzechInvest zajišťují široké spektrum podpůrných nástrojů pro české společnosti, které se snaží prosadit také na americkém trhu. Mezi takové nástroje patří projekty ekonomické diplomacie, které podporují účast českých firem na prestižních mezinárodních veletrzích, konferencích a obchodních misích.
Významným příkladem podpory firem v oblasti vědy je účast na prestižní akci BIO International Convention, což je největší světový veletrh zaměřený na biotechnologie. Tuzemské firmy se ho pravidelně účastní v rámci programu českých oficiálních účastí, financovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Tento veletrh nabízí jedinečnou příležitost navázat spolupráci s mezinárodními partnery a představit své inovace světovým lídrům v oboru.
JAN CHMELÍK, vědecký diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
?