Mzdy učitelů na vybraných stupních škol
Nejlépe placenou skupinou (ze sledovaných kategorií) pedagogů mezi učiteli mateřských, základních a středních škol zůstávají středoškolští učitelé, kteří v roce 2023 pobírali měsíčně včetně všech příplatků a odměn v průměru 52 312 Kč hrubého. To je přibližně o tisíc korun více, než učitelé na základních školách (51 225 Kč) a o téměř dvanáct tisíc více než učitelé v mateřských školách (40 494) [1] . Pokud bychom v rámci středních škol mezi učitele nezahrnovali učitele praktického vyučování a odborného výcviku (mistry), dosáhla by průměrná mzda učitele na středních školách přibližně 53 700 Kč.
UPOZORNĚNÍ: Údaje zde uváděné o mzdách a platech učitelů mateřských, základních a středních škol získané v rámci Strukturální mzdové statistiky a definované na základě Klasifikace zaměstnáni nezahrnují učitele na školách a ve třídách pro děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Mezi učitele se v rámci tohoto datového zdroje nezahrnují ani ředitelé a jejich zástupci. Údaje za učitele na školách a ve třídách pro děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami se sledují samostatně. Tyto údaje naleznete v tabulkové příloze v části 5. Údaje o mzdách a platech ředitelů a jejich zástupců jsou rozebrány v samostatné kapitole.
Graf 10: Průměrná hrubá měsíční mzda učitelů mateřských, základních a středních škol (tis. Kč)
Zdroj: ČSÚ podle údajů ze Strukturální mzdové statistiky
V roce 2023 nominálně meziročně vzrostly průměrné hrubé měsíční mzdy učitelů jak na základních tak i na středních školách o 2,7 %, v absolutním vyjádření to představovalo nárůst o přibližně 1 400 Kč. Učitelům v mateřských školách se ve stejném roce mzdy v průměru zvedly o 2,3 % (900 Kč). Rozdíl ve výši výdělků mezi učiteli v mateřských školách v porovnání s jejich kolegy na základních školách se každoročně prohlubuje již od roku 2013, kdy činil přibližně 3 700 Kč, v roce 2023 to bylo 10 700 Kč. Procentuálně učitelé na základních školách vydělávali měsíčně o 27 % více než učitelé v mateřských školách, v roce 2013 to bylo o 16 % více.
Meziroční nominální a reálné nárůsty průměrných hrubých mezd učitelů se v letech 2013 až 2016 díky nízké inflaci lišily jen minimálně. I v následujících dvou letech, kdy se inflace pohybovala do 2,5 %, nebyly rozdíly mezi těmito ukazateli zásadní povahy. Vývoj v následujících letech je pak uveden v grafu 11, kde postupně dochází k rozevírání nůžek mezi nárůstem mezd učitelů v běžných cenách a v cenách zohledňujících inflaci. V období let 2015 až 2022 (s výjimkou roku 2018) docházelo ke každoročnímu navyšování platových tarifů učitelů, což zmírnilo dopady inflace na jejich reálné mzdy. Vyšší inflace v letech 2022 a 2023 se projevila v rozdílném vývoji mezd učitelů v nominálním a reálném vyjádření. Jak již bylo výše zmíněno, v těchto dvou letech došlo k poklesu reálných mezd učitelů. Procentuálně se nejvíce snížily výdělky učitelů mateřských škol, jejichž průměrná reálná mzda se za tyto dva roky snížila o 18,8 % (-6 400 Kč). V případě učitelů základních škol došlo za stejné období ke snížení jejich průměrných reálných výdělků o 17,8 % (-7 500 Kč). Inflace z posledních let tak vymazala poměrně výrazné zvyšování mezd a platů učitelů z předchozích let. V roce 2023 jejich reálná mzda odpovídala přibližné té z roku 2018.
Graf 11: Meziroční procentuální změny průměrné hrubé mzdy učitelů na vybraných školách
Zdroj: ČSÚ podle údajů ze Strukturální mzdové statistiky
Následující tři grafy přinášejí srovnání průměrné mzdy a mediánu mzdy učitelů mateřských, základních a středních škol s průměrnou mzdou za zaměstnance v Česku celkem [2] za roky 2018 až 2023. V roce 2023 vydělávali učitelé v mateřských školách 88 % této mzdy, což je o 8 procentních bodů méně než v roce 2021, kdy byl tento ukazatel nejvyšší. Na rozdíl od učitelů mateřských škol, průměrná hrubá měsíční mzda jejich kolegů na základních a středních školách je již od roku 2013 vyšší než průměrná mzda v Česku.
V následujících grafech je uvedeno také srovnání se zaměstnanci s vysokoškolským vzděláním magisterského nebo doktorského stupně celkem. Učitelé v mateřských školách nedosahují ani na dvě třetiny průměrné mzdy zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním. Jejich kolegové učící na základních a středních školách pobírali v roce 2023 v průměru 75 % (graf č. 13), respektive 76 % (graf č. 14) průměrné mzdy zaměstnanců s vysokoškolským (magisterským nebo doktorským) vzděláním celkem.
Průměrná hrubá měsíční mzda učitelů mateřských škol (bez učitelů na školách pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, ředitelů a jejich zástupců) dosáhla v roce 2023 celkem 40 494 Kč. Meziročně jejich průměrná mzda vzrostla o 921 Kč, což představuje nárůst o 2,3 %. Medián jejich hrubých mezd se meziročně zvýšil o 2,1 % na 40 066 Kč v roce 2023. Tento nominální mzdový nárůst byl ovšem nižší než inflace a reálná průměrná mzda učitelů mateřských škol klesala již druhý rok v řadě (graf 11). Podrobně tabulka č. 2.1 v tabulkové příloze.
Graf 12: Výdělky učitelů mateřských škol (tis. Kč; %)
Zdroj: ČSÚ podle údajů ze Strukturální mzdové statistiky
Průměrné výdělky učitelů mateřských škol jsou nižší než zaměstnanců celkem. V roce 2023 to bylo absolutně o 5 500 Kč méně. Nominálně jde o největší rozdíl od roku 2013. Oproti tomu medián hrubé měsíční mzdy učitelů byl v roce 2023 na úrovni mediánu za zaměstnance celkem, tj. obdobně jako v roce 2018 (graf 12). V letech 2020 a 2021 byl medián hrubé měsíční mzdy učitelů mateřských škol přibližně o desetinu vyšší než medián hrubé měsíční mzdy všech zaměstnanců celkem. Pokud jde o srovnání se všemi zaměstnanci s magisterským nebo doktorským vzděláním, v roce 2023 učitelé mateřských škol dosáhli na 59 % jejich průměrné mzdy a na 72 % jejich mediánu (graf 12).
Podrobné údaje o výdělcích učitelů mateřských škol v závislosti na věku, dosaženém vzdělání, sféře působení nebo kraji najdete v tabulkové příloze v části 2., která se věnuje této skupině učitelů.
V roce 2023 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda učitelů základních škol přepočtená na plné pracovní úvazky celkem výše uvedených 51 225 Kč, což je o 1 363 Kč (2,7 %) více než v roce 2022. Mzdový medián učitelů základních škol se meziročně zvýšil o 2,6 % na 50 837 Kč v roce 2023. Spotřebitelské ceny se v roce 2023 zvýšily o 10,7 %, reálně mzda učitelů základních škol tak meziročně poklesla o 7,1 % (graf 11).
Z grafu 13 je zřejmé, že dosažená výše mzdy učitelů základních škol za rok 2023 převyšovala průměrnou mzdu za celou ekonomiku o 12 % a medián o 29 % [3] . Nejvyšší byly tyto poměrové ukazatele v roce 2021, kdy průměrná mzda učitelů základních škol byla o pětinu vyšší než průměrná mzda v Česku, rozdíl v mediánových mzdách těchto dvou kategorií zaměstnanců činil 38 %.
Poněkud jiná situace je ve srovnání průměrné mzdy učitelů základních škol se zaměstnanci s vysokoškolským (magisterským nebo doktorským) vzděláním celkem. V roce 2023 vydělávali učitelé na tomto stupni o čtvrtinu méně než zaměstnanci s vysokoškolským (Mgr. či PhD.) vzděláním celkem, což představuje rozdíl 17 300 Kč v neprospěch učitelů. V případě mediánu byl tento rozdíl podstatně nižší. Medián mezd učitelů základních škol byl v roce 2023 o 8 % (tj. o 4 500 Kč) nižší než u všech zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním.
Graf 13: Výdělky učitelů základních škol (tis. Kč; %)
Zdroj: ČSÚ podle údajů ze Strukturální mzdové statistiky
Podrobné údaje o průměrné hrubé měsíční mzdě a mediánu mzdy učitelů základních škol včetně srovnání se zaměstnanci celkem a zaměstnanci s magisterským nebo doktorským vzděláním nebo v závislosti na pohlaví, věku, dosaženém vzdělání nebo sféře působení najdete v tabulkové příloze v části 3.
Průměrná hrubá měsíční mzda učitelů středních škol dosáhla v roce 2023 celkem 52 312 Kč. Střední vzdělávání má všeobecný nebo odborný charakter a je ukončeno maturitní zkouškou, výučním listem nebo závěrečnou zkouškou. Podle typu středních škol je na různých školách různé zastoupení učitelů praktického vyučování a odborného výcviku, kteří měli v roce 2023 v průměru o přibližně 8 tisíc Kč nižší průměrnou mzdu než ostatní učitelé na středních školách. Podrobné údaje o výdělcích učitelů na středních školách v celé řadě třídění a srovnání jsou k dispozici v tabulkové příloze v části 4.
Graf 14: Výdělky učitelů středních škol (tis. Kč; %)
Zdroj: ČSÚ podle údajů ze Strukturální mzdové statistiky
[1] Podle údajů MŠMT ze zjišťování P 1-04 dosáhla v roce 2023 průměrná hrubá měsíční mzda učitelů (včetně ředitelů a jejich zástupců) mateřských škol 40 938 Kč, základních škol 52 050 Kč a středních škol (bez učitelů odborného výcviku) 53 992 Kč. Rozdíly mezi údaji o průměrné mzdě učitelů ze Strukturální mzdové statistiky a z výkaznictví MŠMT jsou uvedeny v metodické části této publikace.
[2] Poměrový ukazatel vztahující mzdy učitelů na jednotlivých stupních škol k průměrné mzdě zaměstnanců v ČR je i zde spočten z údajů o průměrné mzdě zaměstnanců získaných v rámci Strukturální mzdové statistiky. Hlavními důvody jsou zachování stejného datového zdroje a možnost srovnávat mzdu učitelů se mzdami zaměstnanců s vysokoškolským (magisterským či doktorským) vzděláním nebo zaměstnanců pracujícími v platové sféře, které nejsou z jiných datových zdrojů k dispozici. Podrobněji viz metodická část této publikace.
[3] ČSÚ zveřejňuje informace o vývoji průměrných mezd z podnikového výkaznictví, které však neumožňují získat údaje o mzdách za jednotlivá zaměstnání ani podle jednotlivých charakteristik zaměstnanců jako je například pohlaví, věk či dosažené vzdělání. Ve vztahu k průměrné mzdě v národním hospodářství získané ČSÚ v rámci podnikových zjišťování, se průměrná hrubá měsíční mzda učitelů základních škol v roce 2023 rovnala 119 %, ve srovnání se 125 % v roce 2022 a 128 % v roce 2021.
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun