Research (Deloitte)
Podnikání  |  05.11.2024 13:23:29

Česko zažívá startupový boom. Firmy ale naráží na legislativní bariéry

Česká republika je zemí s výrazným startupovým potenciálem, řada firem však dlouhodobě naráží na legislativní překážky v podobě administrativní zátěže, vysokých daní a nízké podpory ze strany státu. Nedostatky v oblasti legislativy mohou do budoucna vést k odlivu inovativních společností do zahraničí. Dle ankety mezi českými startupy v rámci programu Fast 50 do zahraničí expandovalo 8 z 10 dotazovaných startupů. Pro to, aby se Česko mohlo stát skutečnou evropskou technologickou velmocí je podle expertů společnosti Deloitte zapotřebí snížit byrokratickou zátěž a posílit podporu v oblasti digitální transformace.

Česká republika se dlouhodobě řadí mezi země s významným startupovým potenciálem. Aktuálně startupy zaměstnávají v Česku na 150 tisíc lidí a každoročně jich v Čechách přibyde několik stovek. V posledních deseti letech pak bylo v Česku registrováno více než tři tisíce startupů. [1]

Dynamický rozmach české startupové scény potvrzují i naše data z programu nejrychleji rostoucích technologických firem – Technology Fast 50. Každoročně zaznamenáváme vysoký počet přihlášených domácích startupů, což je jasným důkazem podnikatelského potenciálu. I přes relativně malý počet obyvatel jsme schopni v tomto ohledu konkurovat mnohem větším evropským zemím, ale hrozí, že tyto firmy raději odejdou do zemí, které je těmto společnostem více nakloněné,“ popisuje Kateřina Novotná, partnerka společnosti Deloitte zodpovědná za českou část programu Technology Fast 50.

Více než polovina (55 %) [2] českých startupů si dokáže překonat počáteční výzvy a překonat pátý rok na trhu, více než 40 % firem pak v posledních letech překonalo dokonce desátý rok existence. Tento trend je mimořádně zajímavý, neboť podle studie Česko plus ze světových statistik vyplývá, že dlouhodobě uspěje většinou pouze jeden každý desátý startup, zatímco v Česku jde o každý čtvrtý. Po etablování na českém trhu však mnohdy přichází další krok, tedy expanze. „Je jasné, že pro nadějné a inovativní projekty, často s velkým technologickým know-how, začne být v určitou chvíli tuzemský trh příliš malý. A export je chtěným cílem nejen pro startupy, ale i pro stát, podle nejnovějších dat tvoří tyto firmy 5 % HDP. V aktuálním podnikatelském prostředí ale hrozí, že startupy zjistí, že v zahraničí jsou podmínky mnohem vstřícnější a tuzemská ekonomika pak tyto silné hráče může nenávratně ztratit,“ dokresluje situaci Jiří Sauer, partner společnosti Deloitte a lídr soutěže Technology Fast 50 pro střední Evropu.

Překážky inovativního podnikání

Protože jsou startupy důležitým hybatelem inovací v ekonomice rozvinutých států, je pro trh výhodné, aby dobře prosperovaly a rostly. V porovnání se zahraničím si ale Česká republika nevede příliš dobře. V loňském roce byla podle Česko plus ČR při porovnání podmínek pro založení startupu a jeho snadného vstupu na trh hodnocena nejhůře ze všech posuzovaných zemí EU.

Složitost a byrokracii českého podnikatelského prostředí potvrzují i samotné startupy. Dle výsledků ankety programu Fast 50 mezi českými startupy se více než polovina startupů setkala s tím, že jim legislativní podmínky v ČR bránily v růstu. Jako nejčastější překážky společnosti uvádí administrativní zátěž v oblasti daní či zaměstnanců, potřeba velkého množství licencí a certifikací pro podnikání, dodržování GDPR nebo překážky při procesu zakládání společnosti.

Drtivá většina dotazovaných startupů uvedla, že daňový systém České republiky není v aktuální podobě vhodně nastaven pro podporu jejich růstu. 8 z 10 respondentů pak považuje daňové zatížení zaměstnanců za příliš vysoké. Startupy by v rámci daňových úprav nejvíce ocenily snížení zdanění, zavedení ochranné lhůty na začátku podnikání, snížení celkové administrativní zátěže nebo úpravu podmínek zaměstnaneckých akcií (ESOP).

Proč nadějné startupy utíkají za hranice?

Expanze na zahraniční trhy je přirozenou součástí úspěšného podnikání. Výsledky ankety mezi českými startupy v rámci programu Fast 50 ukázaly, že celkem 8 z 10 dotazovaných startupů expandovalo do zahraničí. Tři pětiny dotazovaných uvedly, že na českém trhu po jejich výrobcích není dostatečná poptávka, a proto exportují. Více než dvě třetiny do zahraničí lákají lepší legislativní podmínky a 6 z 10 společností pak hodnotí jako lepší i daňové podmínky.

„Od startupů víme, že nejčastěji expandují do sousedních států, polovina severní Ameriky a dvě pětiny pak do Skandinávie,“ osvětluje výsledky Novotná. A Sauer doplňuje: „Samostatnou kapitolou a zároveň opačnou stranou mince je pak nedostatek zaměstnanců, startupy postrádají nejvíce IT specialisty, kterých je v Česku dlouhodobý nedostatek a byrokracie spojená s relokací je pro malé firmy opravdu náročná.“

Transformace: klíč k silnému trhu

Jak zlepšit podmínky pro inovativní podnikání v České republice se můžeme jednoduše inspirovat v zahraničí. „Skvělým příkladem je v tomto ohledu Estonsko, Dánsko, Německo či Bulharsku. Všechny tyto země mají společný proaktivní přístup tamějších vlád, který se vyznačuje nízkou byrokratickou zátěží pro podnikatele a podporou digitální transformace. Úspěšné startupové trhy napříč Evropou nám ukazují, že klíčem k úspěchu je kombinace moderních technologií, investic do vzdělání a výzkumu, a efektivní regulační rámec ze strany státu,“ shodují se oba partneři společnosti Deloitte.

Příklady funkční zahraniční praxe mohou být rovněž inspirací pro dílčí transformaci napříč českými regiony. V tomto ohledu je specifický zejména Moravskoslezský kraj, který v posledním desetiletí prochází zásadními změnami a úspěšně se přizpůsobuje novým trendům.

„Aby mohl český startupový trh fungovat jako zdravý a dynamický ekosystém, je klíčové, aby všechny jeho části, včetně regionů, byly správně nastaveny a společně se posouvaly kupředu. Ostravsko v tomto ohledu představuje fascinující příklad transformace. Už dávno není pouze doménou těžkého průmyslu, ba naopak jsme zde svědky modernizace a soustavné proměny regionu. Naším cílem je nejen zvýšit počet místních podnikatelů ale rovněž podpořit inovativní firmy s vysokým potenciálem a poskytnout jim prostředky potřebné pro budoucí růst,“ uzavírá Adéla Hradilová, ředitelka z Moravskoslezského inovačního centra.


Deloitte označuje jednu či více společností globální sítě členských společností Deloitte Touche Tohmatsu Limited („DTTL“) a jejich dceřiné a přidružené subjekty (souhrnně „organizace Deloitte“). Společnost DTTL (rovněž označovaná jako „Deloitte Global“) a každá z jejích členských společností a jejich přidružených subjektů je samostatným a nezávislým právním subjektem, který není oprávněn zavazovat nebo přijímat závazky za jinou z těchto členských společností a jejich přidružených subjektů ve vztahu k třetím stranám. Společnost DTTL a každá členská společnost a přidružený subjekt nese odpovědnost pouze za své vlastní jednání či pochybení, nikoli za jednání či pochybení jiných členských společností či přidružených subjektů. Společnost DTTL služby klientům neposkytuje. 


[1]Data vychází z průzkumu StartupJobs dostupného na 
https://uploads.startupjobs.cz/sj-startupjobs-report-2023.pdf

[2]Data vychází ze studie Česko plus dostupného na 
https://cesko.plus/wp-content/uploads/2024/04/Studie_startupy_CESKOplus.pdf

Deloitte

Deloitte je největší poradenskou společností na světě poskytující profesionální služby v oblasti daní, auditu, konzultingu, podnikových rizik, finančního a právního poradenství prostřednictvím více než 400 000 odborníků ve více než 150 zemích světa. Čerpá ze své 175 leté historie a v posledních letech firmám pomáhá také s digitalizací, cloudovou transformací, kyberbezpečností, připraveností na evropské směrnice, automatizací a umělou inteligencí nebo s udržitelností a ESG.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688