Kolumbie investuje do vodohospodářství a odpadových technologií
Kolumbie patří k deseti zemím s největšími zásobami sladké vody na světě. Přesto více než desetina domácností nemá přístup k pitné vodě. Prioritou vlády je proto zajištění zdravotně nezávadné vody pro obyvatele, ale také budování kanalizací a čističek odpadních vod. Kolumbie má zájem o know-how a technickou asistenci, ale také o komplexní zařízení a technologie.
Ilustrační foto Shutterstock
Zejména ve venkovských oblastech chybí i základní infrastruktura, a přístup k vodovodním službám má jen necelých 63 % domácností, zatímco ve městech téměř všichni (98 %). Jen kolem 16 % venkovského obyvatelstva může využívat kanalizační systém. Velkým problémem je kvalita dodávané vody – náležitě čištěno je přibližně 60 % odpadních vod, téměř polovina stále vypouští přímo do řek a ostatních vodních zdrojů. Největší podíl na znečištění mají chemické látky z průmyslové a zemědělské činnosti (hnojiva a pesticidy), negativní dopad mají také nelegální těžební aktivity. Klimatické změny a fenomény El Nino a La Nina přinášejí extrémní sucha i nadměrné deště. Například přehrady zásobující kolumbijské hlavní město Bogotu, jsou v současné době na historických minimech.
Spravedlivý přístup k vodě
Vláda prezidenta Gustava Petra zakotvila význam vody a svůj závazek zaměřit se na tuto oblast do svého Národního rozvojového plánu 2022-2026. Základem současné politiky je úsilí o zlepšení infrastruktury, optimalizaci hospodaření s vodou a zajištění spravedlivého přístupu k vodě. Zatím neschválený rozpočet na rok 2025 vyčleňuje na financování tohoto typu iniciativ celkovou částku 5 698 mld. pesos (30 mld. Kč). Již nyní však probíhá řada aktivit a programů. Loni oznámilo Ministerstvo pro bytovou výstavbu investice ve výši 663 mld. pesos (3,5 mld. Kč) do 87 vodohospodářských projektů, které zahrnují výstavbu vodovodů a iniciativy přístupu k pitné vodě a základní hygieně. Základní právo přístupu k nezávadné vodě chce všem obyvatelům zajistit nedávno zřízené Ministerstvo pro rovnost a spravedlnost. Na program nazvaný Voda je život je po rozpočtových škrtech v tomto roce k dispozici zhruba 114 mld. pesos (600 mil. Kč), na příští rok je zatím vyhrazeno asi 200 mld. pesos (1,1 mld. Kč). Prioritně se soustředí na 34 projektů, z nichž se 90 % týká pitné vody a 10 % kanalizace. Ministerstvo funguje zatím pouze krátce, takže veškeré aktivity jsou ve fázi studií, plánování a návrhů možných řešení.
Obě zmíněná ministerstva plánují také další iniciativy rozdělené na konvenční a nekonvenční podle typu řešení, která se v dané oblasti dají uplatnit. Nekonvenční aktivity zahrnují například odsolovací techniky, zachytávání mlhy, využití dešťové vody či odpadních vod. Zároveň se počítá s vytvořením veřejně přístupné aplikace monitorující dostupnost a kvalitu vody na celém území země v reálném čase. Důležitým pilířem všech programů je práce s komunitami, aby se naučily náležitě se starat o zdroje vody a využívat je udržitelně.
Zájem je o čističky i filtrace
České firmy mohou v této oblasti nabídnout nejen kvalitní technologická řešení, ale také technickou expertízu a asistenci. Zájem je zejména o technologie na úpravu vody, automatické filtrační systémy a čističky odpadních vod. Uplatní se také technologie likvidace následků nelegální těžby zlata, systémy pro monitorování stavu povodí či inovativní řešení pro úsporu spotřeby vody a elektřiny jak v zemědělství a průmyslu, tak v domácnostech. Ačkoli je Kolumbie vzdáleným a relativně náročným trhem, české firmy mohou při svých aktivitách využít podpory ze strany obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví i zahraniční kanceláře agentury CzechTrade.
Jana Hudcovská, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Bogotě
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?