ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Investice  |  30.10.2024 13:12:25

Nůžky mezi americkou a německou ekonomikou se ve 3. kvartále dále rozevřely

Americký růst zřejmě zopakuje výsledek na úrovni 3 %

Eurozóna a Spojené státy - dvě klíčové ekonomiky západní polokoule budou dnes reportovat výsledky HDP za třetí kvartál. Podle všech indicií to bude dost odlišné čtení, které opět poukáže na rozevírající se nůžky v hospodářském výkonu. Co tedy čekat?

Začněme eurozónou, jejíž růst se v uplynulém čtvrtletí ustálil na nízké letové hladině a to přesto, že dvěma velkým ekonomikám měnové unie - Španělsku a Francii se dařilo. Nicméně, zatímco v případě španělské ekonomiky je silný růst již delší dobu trvalým jevem, tak v případě zrychleného francouzského růstu (0,4% mezikvartálně) lze spíš spekulovat o tom, že jde jen o dočasné vzedmutí se, které mohlo souviset s pořádáním letní olympiády. Celkově mdlý výkon ekonomiky eurozóny však podtrhuje její hlavní brzda, kterou je bohužel Německo. O problému našeho největšího obchodního partnera jsme na tomto místě několikrát psali, ale zopakujme si, že negativní demografický trend spolu s částečně uměle přirozenými strukturálními problémy způsobil, že Německo se zřejmě již nachází v technické recesi (dva velmi decentní mezikvartální poklesy za sebou).

Jestliže Německo trápí pomalu rostoucí produktivita a pracovní síla, tak Spojené státy se vezou na přesně opačné vlně. Objev a implementace umělé inteligence a silná migrace jsou pozitivní strukturální příběhy, které spolu s relativně uvolněnou fiskální politikou, resp. silným pro-exportním know-how v exportu zbraní zajistily, že se růst i v uplynulém kvartále pohyboval na úrovni 3 % (hovoříme zde o mezikvartálním anualizovaném růstu). Jsme sami zvědaví, zdali tříprocentní úroveň bude znovu překonána, neboť náš nowcast pro růst HDP až do včerejšího odpoledne ukazoval na růst 3,8 %, avšak velmi slabá data týkající se zahraničního obchodu za měsíc září srazila náš běžící odhad o jeden procentní bod níže.

Čísla týkající se HDP patří k těm nejdůležitějším, jež tvůrci hospodářské politiky v čele s centrálními bankéři z Fedu a ECB sledují. Přesto jde o poněkud zastaralý údaj, který si v podstatě nese informace staré i čtyři měsíce, takže jejich dopad na trhy a zejména pak na výnosové křivky může být relativně krátkodobý, resp. rychle zastíněný jinými důležitými a čerstvějšími daty. V případě eurozóny by takovými mohly být údaje o říjnové inflaci, v USA pak čísla z trhu práce.

Region: AN

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688