Proč se rozevírají nůžky mezi českým a německým průmyslem?
Čekáme na zářijový index nákupních manažerů v českém průmyslu.
Poslední dva měsíce se nálada v českém průmyslu podle průzkumů Českého statistického úřadu poměrně překvapivě vylepšila. Jak moc brát tato čísla vážně, by měl ukázat tento týden také výsledek zářijového indexu nákupních manažerů v českém průmyslu. Pokud ukáže i on podruhé v řadě vylepšení, půjde o zajímavý signál - Česko jako by začalo ignorovat setrvalý pokles nálady v německém průmyslu, kde nálada v září spadla do blízkosti ročních minim. Je to vůbec představitelné?
Při pohledu na srpnový výkon segmentu automotive to nelze zcela vyloučit. Zdá se, že po slabším jaru se výroba automobilů v Česku ve druhé polovině léta opět rozeběhla. Po konci červencové závodní dovolené se rozběhla velmi svižně zejména výroba ve Škodě Auto a díky ní a Toyotě byla výroba v srpnu o více než 20 % vyšší než před rokem. A zajímavé je, že poprvé v srpnu také meziročně viditelně vzrostla výroba elektro-mobilů. Právě slabá poptávka po elektro-vozech trápila v posledních měsících i většinu českých výrobců včele se Škodou Auto. Hospodářské noviny v této souvislosti citují člena představenstva zodpovědného za výrobu Andrease Dicka: „Situace je taková, že trh se nevyvíjí tak, jak jsme plánovali. Dá se říci, že je to chybný odhad z doby před čtyřmi lety, který těžko můžeme vzít zpátky, ale snažíme se co nejrychleji situaci napravit“.
Na druhé straně by nebylo moudré z jednoho měsíce dělat ukvapené závěry, zvláště když v září se nálada v německém a francouzském průmyslu výrazně zhoršila. Velká část českého segmentu automotive je subdodavatelsky navázána na zahraniční evropské výrobce a jejich potíže na ně určitým způsobem musí dosáhnout. Navíc průmysl není jen automotive. V posledních měsících se zhoršila také globální nálada v průmyslu (globální PMI) a zdá se, že některá cyklická odvětví (jako například strojírenství) drží při zemi slabá investiční poptávka. Ta je kromě jiného také důsledkem “boje s inflací” a stále relativně vysokých úrokových sazeb jak v eurozóně, tak i v USA. To se v minulých měsících odráželo také na slabém výkonu českého strojírenství a některých subdodavatelských odvětví (například zpracovatelů kovů).
Pokud tedy v tomto týdnu uvidíme pozitivní výsledek indexu nákupních manažerů v českém průmyslu, bude to sice dobrá zpráva ukazující na relativně vysokou aktuální kondici některých oborů (automotive), na otevírání “šampaňského” to však nebude. Bez výraznějšího obratu u sousedů bude české průmyslové oživení “jen klopýtat”.
Region: AN
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?