ČEZ získá v Rolls Royce SMR zhruba 20% podíl, za nejasných finančních podmínek se tak stane největším minoritním akcionářem
Reaktor, jaký svět ještě neviděl. Tak by šlo parafrázovat úryvek ze známé české pohádky Obušku z pytle ven, v kontextu vstupu domácí energetické skupiny ČEZ do britské Rolls Royce SMR. Tato dceřiná společnost známého výrobce leteckých motorů Rolls Royce totiž zatím žádný jaderný modulární reaktor nevyrobila. Stále je ve fázi jejich vývoje, potažmo schvalování celého systému ze strany regulátora. Koncem července v tomto ohledu zahájila ve Spojeném království třetí poslední fázi schvalování. Firma každopádně nadále předpokládá, že první reaktor by mohl začít dodávat elektřinu počátkem 30 let tohoto století.
V pondělí dopoledne došlo v Kramářově vile za účasti například premiéra Fialy či britského velvyslance Fielda k podpisu smlouvy týkající se kapitálového vstupu ČEZ do společnosti Rolls-Royce SMR, potažmo strategického partnerství firem. Smlouvu podepsaly generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a generální ředitel Rolls-Royce plc. Tufan Erginbilgiç. Dle sdělení díky dohodě bude možné v České republice do roku 2050 instalovat až 3GW výrobních zdrojů s technologií od společnosti Rolls-Royce SMR. Pro porovnání například dva jaderné bloky v Temelíně disponují celkově výrobním výkonem přes 2 GW.
Zdroj: vlada.gov.cz
Pětinový podíl za nejasnou částku
Firmy každopádně nesdělily příliš podrobností z uzavřené smlouvy. ČEZ by měl dle sdělení získat v britské firmě zhruba 20% podíl. Nejspíše formou navýšení kapitálu. Kolik za to přesně zaplatí, však zůstává v rovině spekulací. Sděleno pouze bylo za „jednotky miliard korun“, potažmo Ministerstvo průmyslu uvedlo „několik stovek milionů anglických liber“. Pokud má slovo několik znamenat jen třeba 4 stovky, nešlo by přitom již příliš hovořit o jednotkách. Jednalo by se totiž v přepočtu již o více než 12 miliard korun…
Ilustrační obrázek, zdroj: Rolls-Royce SMR
Zájem o modulární reaktory také ve Švédsku
Možno také zmínit, že Rolls-Royce SMR je jednou ze dvou společností, které byly společností Vattenfall vybrány do užšího výběru, aby potenciálně nasadily flotilu SMR ve Švédsku. Tento program je součástí plánů společnosti Vattenfall, jak uspokojit rostoucí poptávku po elektřině, a to přidáním jaderné energie. Tedy pomoci tak Švédsku dosáhnout cíle vytvořit do roku 2045 ekonomiku bez fosilních paliv. Společnost Rolls-Royce SMR je také účastna v řadě dalších výběrových řízení, tedy hledá do budoucna zakázky pro zmiňované vyvíjené malé modulární reaktory - SMR (small modular reactors).
Vyvíjený reaktor od firmy Rolls-Royce SMR má být koncipován s životností minimálně 60 let. Jeho výkon činit 470 MW. Coby tlakovodní reaktor využívat aktivní i pasivní bezpečnostní prvky.
Hospodaření Rolls Royce SMR
Modulární reaktory jsou zatím jen vidinou potencionálního ziskového byznysu. Reálné příjmy firma očekává až právě s počátkem jejich komerčního nasazení někdy od roku 2031. Zatím tak prakticky jen investuje do vývoje a vykazuje ztráty. Za letošní 1. pololetí ve výši 91 mil. liber (téměř 2,8 mld. Kč), o rok dříve to za stejné období bylo 78 mil. liber. Loni investiční náklady dle mateřské firmy Rolls Royce činily 63 mil. liber. Firma má zkrátka záporné cash flow a potřebuje stále přítok nových financí. Primárně od akcionářů.
Kdo vlastní Rolls-Royce SMR?
Dohodnutý kapitálový vstup ČEZ do britské firmy dle všeho zamíchá s podíly ostatních akcionářů. Každopádně majoritu by si měla udržet v úvodu zmiňovaná mateřská Rolls Royce, která dle námi zjištěných informací ke konci roku 2023 ovládala 75,7% podíl. V letošním 1. pololetí měl již nicméně klesnout pod 3/4 úroveň.
Jak již bylo naznačeno Rolls-Royce SMR potřebuje nemalé finanční prostředky na vývoj modulárních reaktorů. Vedle „matky“ ji tak podpořili další investoři nejen z energetického sektoru. Do firmy zamířily prostředky z „ropy“, jelikož akcionářem se již dříve stal státní investiční fond Kataru (Qatar Investment Authority). Nejspíše by měl stále ještě vlastnit 10 % podíl. Dalším zřejmě 11% akcionářem je rodina Perrodo, resp. britská investiční skupina BNF Resources. Třetím minoritním akcionářem je pak ještě firma Constellation (s 3 %). Tedy americký největší výrobce bezuhlíkové energie v zemi a přední maloobchodní dodavatel energie a energetických produktů a služeb. Jeho více než 32 GW instalované výrobní kapacity firmy je z 90 % bezemisní, resp. svou produkcí napájí více než 20 milionů domácností a podniků.
Nově by se zkrátka hlavním minoritním akcionářem měl stát ČEZ. V porovnání například se zmiňovanou Qatar Investment Authority však za 20% podíl zaplatit nejspíše více. Katarský fond se v prosinci 2021 totiž dohodl na získání zmiňovaného 10% podílu za 85 mil. liber.
V oblasti financí se pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- ČEZ - Akcie ČEZ aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Koronavirus COVID-19 v USA, mapa koronaviru ve Spojených státech
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- ČEZ Prodej, a. s. - cena elektřiny, ceník elektřiny 2020
- ČEZ - graf kurzu akcie cz v roce 2020
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Akcie ČEZ - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Akcie ČEZ - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení